text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Rodzaje tynków i farb strukturalnych – jak nimi malować?

Farby i tynki strukturalne to produkty, dzięki którym można nadać powłokom na ścianie oryginalną fakturę – chropowatą, połyskującą, przypominającą kamień lub beton. Zobacz, jakie rodzaje farb strukturalnych dostępne są w sprzedaży i jak prawidłowo nakładać produkty tego typu.

Farba strukturalna i tynk strukturalny – co to takiego?

Do dekoracyjnego wykończenia ścian można wykorzystać dwa podstawowe rodzaje produktów – farbę strukturalną oraz tynk strukturalny. Są to specjalne masy na bazie spoiwa akrylowego lub wapiennego, wzbogacone wypełniaczami, które pozwalają na uzyskanie określonej struktury na ścianie. Podłoże pokryte dekoracyjną farbą lub tynkiem może przypominać beton, marmur czy trawertyn.
 

Przyjmuje się, że tynk strukturalny można kłaść na surową ścianę – odpowiednie będzie podłoże gipsowe, cementowe, betonowe, a niekiedy także drewniane. Masa dekoracyjna pomaga ukryć drobne nierówności – rysy i ubytki. Farba strukturalna, którą nanosi się cieńszymi warstwami wymaga odpowiedniej powierzchni. Nie poleca się używania tego rodzaju farby do podłoży o bardzo nierównej strukturze. Ten rodzaj produktu należy aplikować na otynkowaną ścianę. Niekiedy jednak terminy farba strukturalna i tynk strukturalny używane są zamiennie i trudno uchwycić istotną różnicę w ich właściwościach i zastosowaniu.

Rodzaje tynków i farb strukturalnych – najciekawsze efekty

Wśród produktów przeznaczonych do dekoracyjnego malowania ścian warto wyróżnić kolekcję MAGNAT Style. Zgromadzono w niej farby, tynki, pigmenty, lakier, a także inne preparaty i narzędzia, za pomocą których uzyskasz niebanalny efekt na swojej ścianie.
 

Zwróć uwagę na następujące rodzaje tynków i farb strukturalnych MAGNAT Style:
 

  • Beton – farba strukturalna imitująca betonowe powierzchnie, z charakterystycznymi ubytkami i wżerami. Idealna do nowoczesnego salonu lub industrialnej kuchni w przypadku nierównej powierzchni warto zastosować dedykowany podkład.
     

  • Marmur klasyczny – drobnoziarnista masa akrylowa, która umożliwia uzyskanie efektu naturalnego marmuru z charakterystycznymi żyłkami i odbarwieniami. Nadaje się do salonów i gabinetów we wnętrzach tradycyjnych oraz klasycznych w przypadku nierównej powierzchni warto zastosować dedykowany podkład.
     

  • Stiuk perłowy – cienkowarstwowa masa akrylowa, która została wzbogacona o perłowe wypełniacze. Umożliwia uzyskanie powłoki o pięknym perłowym połysku, który zmienia się w zależności od kąta padania światła. Sprawdzi się we wnętrzu w stylu glamour. Należy pamiętać o ocenieniu stanu podłoża i zastosowaniu odpowiedniego podkładu.
     

  • Stiuk wenecki – cienkowarstwowa farba strukturalna na bazie akrylu, która tworzy efekt szlifowanego marmuru. Można osiągnąć efekt satynowy, błyszczący lub intensywnie błyszczący. Idealna do wykończenia sufitów czy kolumn. Efekt ten jest dedykowany do podłoża równego i gładkiego do którego warto zastosować podkład.
     

  • Stiuk wapienny – cienkowarstwowa masa na bazie wapna gaszonego i mączki marmurowej, która pozwala uzyskać efekt szlifowanego kamienia. Efekt ten najłatwiej jest osiągnąć na równym i gładkim podłożu, do którego warto zastosować podkład.
     

  • Samum – farba akrylowa, dzięki której uzyskasz efekt „piasku naniesionego przez wiatr” lub „rozsypanego piasku”. Wypełniacze kwarcowe pozwalają na uzyskanie niejednorodnej struktury i dwóch odcieni wybranego koloru. Wybierz ją do wnętrza klasycznego lub retro, w którym powierzchnia jest równa i gładka.
     

  • Trawertyn – drobnoziarnisty tynk strukturalny na bazie spoiwa wapiennego, dostępny w formie sypkiej. Uzyskasz dzięki niemu imitację trawertynu (martwicy wapiennej). Sprawdzi się w eleganckim mieszkaniu, m.in. do wykończenia kolumn czy kominków.
     

  • Glinka wenecka – farba strukturalna na bazie akrylu, która tworzy efekt przetartego tynku. Idealna we wnętrzach nowoczesnych, a także tych inspirowanych naturą. Efekt ten jest dedykowany do podłoża równego i gładkiego, do którego warto zastosować podkład.
     

  • Velatura – farba akrylowa tworząca opalizujące powłoki z przebarwieniami, które zmieniają kolor zależnie od kąta padania światła. Przy umiejętnym zastosowaniu pozwala na uzyskanie efektu aksamitu. Sprawdzi się między innymi we wnętrzach barokowych i eklektycznych o podłożu równym i gładkiem, do którego warto zastosować podkład.
     

  • Metallici – jednowarstwowa farba strukturalna wzbogacona w metaliczne cząsteczki, które zapewniają niepowtarzalny efekt dekoracyjny. Najlepszy efekt można osiągnąć na podłożu równym i gładkim wraz z zastosowaniem podkładu o odpowiednio dobranym kolorze.
     

  • Perla Sabbia – akrylowa farba strukturalna z metalicznymi wypełniaczami, które tworzą dekoracyjny efekt brokatu lub perłowego piasku. Sprawdzi się w aranżacji w stylu glamour lub dziewczęcym pokoju. Malowane podłoże powinno być równe, koniecznie trzeba zastosować podkład.

Niebanalne kolory ścian malowanych farbą strukturalną – jak je uzyskać?

W przypadku farb i tynków strukturalnych istnieje opcja uzyskania oryginalnego koloru ścian. Możesz więc nie tylko bawić się fakturą, lecz także barwą, tworząc niepowtarzalne aranżacje. Aby zabarwić tynk, wykorzystać specjalny pigment Magnat Style dostępny w 16 różnych kolorach. Znajdują się wśród nich zarówno barwy ziemi (brązy i szarości), jak i żywe odcienie.
 

Zabarwienie tynku strukturalnego możliwe jest na dwa sposoby. Możesz dodać pigment do masy strukturalnej lub do lakieru, którym pomalujesz ścianę pokrytą tynkiem (polecany jest preparat dostępny pod nazwą MAGNAT Style Lakier Rustykalny). Zanim to zrobisz, sprawdź kartę produktu i dowiedz się, jaka metoda barwienia jest możliwa w przypadku wybranego przez Ciebie tynku strukturalnego.

Narzędzia malarskie do efektów dekoracyjnych

Farby strukturalne można nakładać na wiele sposobów. Do wyboru masz następujące narzędzia malarskie:
 

  • Rysik do betonu – ma zastosowanie w przypadku tynków i farb strukturalnych imitujących beton. Wyrysujesz nim linie siatki lub dużych paneli, tak aby przełamać jednolitą powierzchnię. Możesz także uzyskać efekt deskowania, dzięki któremu beton dekoracyjny będzie jeszcze lepiej naśladował oryginał.
     

  • Gąbka dekoracyjna – sprawdza się między innymi w przypadku farb strukturalnych takich jak Marmur Klasyczny i Trawertyn. Została wykonana z gumy o dużej porowatości – materiał pozwala na bezproblemową aplikację preparatu.
     

  • Paca gąbkowa – stanowi alternatywę dla gąbki dekoracyjnej i ma takie samo zastosowanie. Ma wygodną rękojeść, która podnosi komfort pracy.
     

  • Paca do glinki – narzędzie wykonane z wytrzymałego i bardzo elastycznego plastiku pozwala na nanoszenie Glinki Weneckiej, Grassi, Metallici.

  • Paca wenecka – to praktyczne narzędzie ze stali nierdzewnej idealnie nadaje się do aplikacji Stiuku Weneckiego. Trapezowy kształt, fazowane końce i elastyczność sprzyjają wygodnej pracy.
     

  • Paca trawiasta – wykonana z drewnianego uchwytu i szczeciny z tworzywa sztucznego, która ma za zadanie tworzyć w farbie strukturalnej charakterystyczne wyżłobienia. Ostateczny efekt będzie zależał od kierunku aplikacji produktu – można nakładać go kolistymi ruchami lub w jednym kierunku.
     

  • Pędzel do glinki – szeroki pędzel o ergonomicznym kształcie, wykonany z drewna, stali nierdzewnej i naturalnego włosia. Jest polecany do aplikacji produktów, takich jak Glinka Wenecka, Grassi, Metallici i Perla Sabbia. Pozwala na nanoszenie farby strukturalnej płynnymi ruchami, tak aby uzyskać estetyczny efekt.
     

  • Rękawica do dekoracji – jest polecana do nakładania farb strukturalnych Perla Sabbia i Samum, a także Lakieru Rustykalnego. Pozwala uzyskać miękki efekt oraz zachować kontrolę nad wynikiem aplikacji.
     

  • Wałek malarski – narzędzie sprawdzi się nie tylko w przypadku tradycyjnych farb, lecz także tych o dekoracyjnym charakterze. Przyspiesza proces nakładania wybranego produktu i gwarantuje jednolity rezultat.

Porada eksperta

Pamiętaj, by zawsze czytać kartę produktu i sprawdzać, jakie narzędzia są polecane do danego preparatu. To najpewniejsze źródło wiedzy.

Jak nakładać farby strukturalne?

W przypadku mas strukturalnych efekt dekoracyjny będzie zależał w dużej mierze od sposobu aplikacji produktu. Jak dobrać właściwą metodę pracy? Nieocenioną pomoc stanowią internetowe poradniki w formie tekstowej i wideo. Zobacz, w jaki sposób fachowcy nakładają Trawertyn, Beton lub Glinkę wenecką, i postaraj się naśladować ich ruchy.

Porada eksperta

Zanim nałożysz masę dekoracyjną, oceń kondycję podłoża pod kątem jego stabilności oraz stanu nierówności czy chłonności. Na tej podstawie dobierz odpowiedni podkład dedykowany dla danego efektu dekoracyjnego. Pomaluj ścianę farbą podkładową MAGNAT Style, która wyrówna chłonność podłoża i poprawi przyczepność tynku strukturalnego.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

  •  

    Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

  •  

    Standard Courier delivery cost PLN 15.49

  •  

    Express delivery cost PLN 15.49

  •  

    Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49