text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Zastosowanie farby tablicowej – kreatywne pomysły

Farby tablicowe cieszą się ogromną popularnością – chętnie sięgają po nie rodzice, by urozmaicić wystrój pokoju dziecięcego, ale stosują je też w salonach czy kuchniach, by zyskać przestrzeń na własne notatki i przemyślenia. Ściany tablicowe na dobre zagościły w polskich domach – dowiedz się, jak je stworzyć i wykorzystać w mieszkaniu!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym są farby tablicowe i jakie są ich rodzaje,

 • jak malować farbą tablicową,

 • jak wykorzystać ścianę tablicową w mieszkaniu.

Czym są farby tablicowe i jakie są ich rodzaje?

Farby tablicowe pozwalają uzyskać na pomalowanych powierzchniach efekt przypominający tablice szkolne. Można zatem po ścianie tablicowej pisać kredą i w razie potrzeby zetrzeć notatki, by zrobić kolejne. Takie rozwiązanie jest coraz chętniej stosowane w domach – doceniają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak oprócz standardowych farb tablicowych możesz wybrać także inny wariant tego typu preparatów.

Mowa rzecz jasna o farbie tablicowej magnetycznej, która nie tylko tworzy tablicową powierzchnię, ale również pozwala na przyczepianie do niej magnesów. Na tak wykończonej ścianie możesz więc nie tylko sporządzać notatki czy zostawiać informacje dla rodziny, ale i przypinać magnesami rachunki do zapłacenia, laurki od swoich pociech lub ważne dla Ciebie zdjęcia i pocztówki. 

Warto wiedzieć, że farbami tablicowymi możesz malować nie tylko ściany, ale i elementy drewniane.

Kolory farb tablicowych są zróżnicowane, jednak zdecydowanie najpopularniejsze są te czarne – najlepiej widać na nich bowiem ślady białej i kolorowej kredy, a zatem są najpraktyczniejsze. Dostępne są jednak również szare farby tablicowe i w wielu innych odcieniach, jednak cieszą się mniejszą popularnością od czarnych.

Jak malować farbą tablicową?

Farby tablicowe MAGNAT są produktami gotowymi do użytku, a zatem przed malowaniem wystarczy jedynie ręcznie ją wymieszać. Powierzchnię ściany lub drewnianych elementów należy natomiast oczyścić i odtłuścić, a razie potrzeby zastosować także preparat gruntujący. Malowanie powinno się przeprowadzać wewnątrz pomieszczeń w temperaturach powyżej 10°C, ale nie wyższych niż 25°C. 

Najczęściej konieczne jest nałożenie 2-3 warstw farby tablicowej oraz 3-4 warstwy farby tablicowej magnetycznej. Pomiędzy kolejnymi warstwami należy zachować odstępy określone przez producenta na opakowaniu. 
 

Porada

Porada Ważne, aby ostatnią warstwę farby tablicowej nanosić, wykonując ruchy wałkiem w jednym kierunku – wówczas uzyskasz najlepszy efekt wykończeniowy.

Jak wykorzystać farbę tablicową w mieszkaniu?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zastosować farbę tablicową w mieszkaniu, by efektownie się prezentowała, a przy tym była funkcjonalna? Poznaj nasze pomysły:
 

 • Farba tablicowa w pokoju dziecięcym – to rozwiązanie z pewnością doceni każdy rodzic. Mniejsze dzieci mają bowiem często tendencję do artystycznego wyrażania się na różnych powierzchniach, również na ścianach, i to niekoniecznie pokrytych specjalną farbą. Ściany tablicowe przydadzą się także starszym pociechom, szczególnie tym w wieku szkolnym – do notatek i fiszek. Warto zatem pomalować farbą tablicową przestrzeń nad biurkiem.
   

 • Farba tablicowa w kuchni – kuchnia jest sercem każdego domu. To właśnie tam spotykają się codziennie wszyscy domownicy i przygotowują posiłki. Nic więc dziwnego, że komunikacja w rodzinie często skupia się właśnie w tym miejscu. Dzięki ścianie tablicowej możesz zostawiać ważne informacje swoim bliskim, a także przypomnieć o terminach wizyty u lekarza. Pomaluj farbą tablicową całą ścianę, aby stworzyć na niej specjalny kalendarz dla rodziny!

 • Farba tablicowa na meblach – dzięki możliwości malowania drewna farbą tablicową, możesz stworzyć przydatne w czasie nauki, pracy czy zabawy powierzchnie na dużej szafie, a nawet drzwiach do pokoju. Tym samym ściany w pomieszczeniach pozostają nienaruszone, co może pomóc Ci utrzymać zaplanowaną aranżację przestrzeni.
   

 • Inne sposoby wykorzystania farby tablicowej – malując nią drewniane osłonki na kwiaty, możesz podpisać gatunki hodowanych roślin lub zaznaczać na nich, kiedy dany okaz był podlewany. Z kolei pomalowanie farbą tablicową ścian nad podłogą w przedpokoju pomoże Ci zachować czystość w otoczeniu – nawet jeśli farbę pobrudzisz błotem czy kurzem, z farby tablicowej możesz łatwo zetrzeć ślady. Ściana tablicowa w spiżarni pomoże Ci zaś zachować porządek w przetworach – podpisz kolejne rzędy półek, aby zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się dżem, a gdzie kompot z czereśni.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49