text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Ombre na ścianie w pokoju dziecka

Szukasz pomysłu na niebanalną aranżację pokoju dziecka? Efekt ombre na ścianie to subtelna i uniwersalna dekoracja, pasująca do pokoju zarówno dziewczynki, jak i chłopca. Wybierz kolory i obudź w sobie artystę – podpowiadamy, jak samemu zrobić ombre na ścianie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak przygotować ścianę do cieniowania,

 • jaka farba do ombre sprawdzi się najlepiej,

 • w jaki sposób, krok po kroku, uzyskać efekt ombre na ścianie.

Jak przygotować ścianę do cieniowania?

Przygotowania zacznij do wyboru ściany w pokoiku dziecka, którą chcesz ozdobić techniką ombre, i usunięcia z niej wszystkich mebli i dekoracji. Następnie oceń jej stan i w razie potrzeby wypełnij ubytki, wygładź ją szpachlą i zagruntuj, by nowa warstwa farby dobrze się trzymała. Tak przygotowaną, suchą ścianę trzeba podzielić na sekcje, które pozwolą wyznaczyć miejsca, w których chcesz uzyskać efekt cieniowania i przenikania się kolorów.
 

Efekt ombre możesz uzyskać w pionie lub poziomie, aczkolwiek wybierając opcję poziomą, od najciemniejszego odcienia przy podłodze po najjaśniejszy pod sufitem, optycznie powiększysz i podniesiesz pomieszczenie. Sekcje na ścianie ombre możesz wyznaczyć za pomocą taśmy papierowej lub rysując cienkie linie ołówkiem w miejscach, w których spotkają się kolejne pasy farby.
 

Poza wałkami i korytkami do każdego z odcieni przygotuj również pędzel malarski, z pomocą którego zatrzesz granice między odcieniami i uzyskasz piękny efekt cieniowania. Alternatywą dla pędzla może być gąbka.

Jaka farba do ombre sprawdzi się najlepiej?

Przy wyborze farby do cieniowania weź pod uwagę dwie kwestie: rodzaj farby i jej kolor. Jeśli chodzi o kolorystykę, efekt ombre wygląda najlepiej w przypadku odcieni pastelowych, ponieważ docelowo przechodzi z barwy intensywnej w białą, a ideą cieniowania jest niwelacja kontrastów, dlatego kolory powinny być delikatnie wybielane, co pozwoli uzyskać delikatne przejście i najlepszy efekt. Pastele idealnie pasują do pokoju dziecięcego, co jest kolejnym argumentem za właśnie taką dekoracją. Gradacja błękitu, różu, żółci czy turkusu będzie wyglądać bardzo efektownie, podobnie jak gama szarości, wpisująca się w minimalistyczny trend urządzania pokoju dla dziecka.

Porada eksperta

Do wykańczania pokoiku dla dziecka wybierz farbę, która charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na plamy. Dobrym wyborem będą farby MAGNAT Ceramic Care, które mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu zmniejszają przywieranie kurzu, oraz powłokę odporną na rozwój bakterii.

Do wykonania ściany ombre potrzebujesz przynajmniej dwóch odcieni tej samej barwy, a mieszając je ze sobą, otrzymasz odcień pośredni, który pozwoli rozetrzeć barwy bazowe i zgrabnie je połączyć. Można także wykorzystać trzy kolory bazowe i stworzyć dwa odcienie pośrednie.
 

Przykładowo, do uzyskania efektu ombre w modnym odcieniu mięty sprawdzi się połączenie trzech odcieni farby MAGNAT Ceramic Care: A3 szklisty topaz, A4 turkusowy akwamaryn i A5 lazurowy tanzanit. By mieć pewność, że efekt będzie zgodny z oczekiwaniami, malowanie z efektem ombre najlepiej przeprowadzić na białej ścianie.
 

By mieć pewność, że efekt będzie zgodny z oczekiwaniami, malowanie z efektem ombre najlepiej przeprowadzić na białej ścianie.

Efekt ombre na ścianie krok po kroku

Cieniowanie zacznij od podziału ściany na sekcje dedykowane poszczególnym kolorom. Pasy na kolory bazowe powinny być szersze, a na przejściowe – węższe. Malowanie zacznij od farby najciemniejszej, następnie nanieś pierwszy kolor pośredni i rozetrzyj granicę między nimi suchym pędzlem lub wilgotną gąbką.

Ważne, by w chwili rozcierania farba wciąż była mokra, dlatego łącz kolory na bieżąco, pas po pasie, do chwili, gdy na ścianie znajdzie się najjaśniejszy z odcieni. O uzyskanym efekcie decyduje przede wszystkim precyzja. Im więcej czasu i uwagi poświęcisz na zacieranie granic między kolorami, tym piękniejsza będzie cieniowana ściana.

Efekt ombre na ścianie to dekoracja, która będzie wyglądać świetnie w pokoju dziecka w każdym wieku. Jest nie tylko piękny, ale też stosunkowo łatwy do wykonania, bo możliwość roztarcia farby pozwala zamaskować niedociągnięcia czy zachlapania.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49