text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Malowanie mebli na biało z przecierką – jak uzyskać styl shabby chic?

Przecierane meble to najbardziej charakterystyczny element wystroju w stylu shabby chic. Szukasz oryginalnego sposobu na postarzenie drewnianej komody albo dodanie charakteru starej toaletce? Podpowiadamy, jak pomalować meble na biało z przecierką!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym wyróżniają się meble w stylu shabby chic,

 • na czym polega postarzanie mebli,

 • jak pomalować meble na biało z przecierką.

Styl shabby chic, czyli po co przecierać meble

Delikatny, uroczy i z duszą – tak można opisać wystrój shabby chic, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sfatygowany szyk”. Ta przewrotna nazwa dość dobrze oddaje założenia aranżacji w tytułowym stylu – jej najważniejszym elementem są bowiem eleganckie, stylizowane meble, postarzone metodą przecierki. Na ich ozdobnych, rzeźbionych elementach wyraźnie widać upływ lat. Spod licznych przetarć wyzierają stare powłoki malarskie, co sprawia wrażenie, jakby meble były już wielokrotnie odnawiane.
 

Jak postarzyć meble z przecierką w stylu shabby chic?

Postarzenie mebli w taki sposób, by wpasowały się we wnętrze w stylu shabby chic, nie jest trudne. Ważne, by do wykończenia danej komody czy szafki wykorzystać farby do drewna w odpowiednich kolorach. Aby uzyskać klasyczny efekt, drewno wystarczy pobielić, a potem wykonać na meblach charakterystyczne przecierki. Jeśli masz ochotę wzbogacić wystrój o inne kolory, sięgnij po pastele – delikatne błękity, róże, beże i żółcie. Subtelne odcienie będą idealnie komponować się z aranżacją w stylu shabby chic.
Jak pomalować meble, by uzyskać efekt przecierania? Najpierw każdy element trzeba pokryć kilkoma warstwami farby, a potem za pomocą papieru ściernego lub ostrego narzędzia zetrzeć wierzchnią powłokę w wybranych miejscach – np. na krawędziach, załamaniach i wszelkich wystających ornamentach zdobiących szuflady. Przecierka da efekt postarzenia mebla, nadając mu szlachetny wygląd.
 

Wskazówka

Aby stworzyć aranżację w subtelnym, kobiecym stylu, nie zapomnij udekorować pomalowanych na biało mebli efektownymi motywami kwiatowymi. Nie musisz mieć zdolności malarskich – wykorzystaj wzory z serwetek i przy pomocy kleju ozdób powierzchnię metodą decoupage.

Malowanie mebli na biało z przecierką – jak postarzyć drewniany stolik?

Znalazłeś na strychu stary stolik i zastanawiasz się, jak dodać mu charakteru? Nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności, by postarzyć go w stylu shabby chic. Taką metamorfozę możesz zafundować niemal każdemu drewnianemu przedmiotowi. Najlepiej sprawdzą się meble stylowe lub stylizowane, które kupisz za niewielką cenę na targu staroci lub portalu z ogłoszeniami.

Jak pomalować meble na biało z efektem przecierki? Przydadzą Ci się:
 
 • jasny impregnat do drewna, np. VIDARON Bejca Do Drewna a po bejcowaniu należy przetrzeć VIDARON Lakierem Bezpodkładowym,

 • pędzel do malowania,

 • papier ścierny P60 i P120,

 • wełna stalowa,

 • szorstki zmywak lub dwustronna gąbka do mycia naczyń,

 • mały nożyk.

Jak zrobić meble przecierane DYI?

 1. Zabezpiecz otoczenie folią malarską. Odkręć nogi od blatu, a jeśli stolik ma szufladę, wyjmij ją i zdemontuj uchwyty.
   

 2. Zacznij od usunięcia starej warstwy wykończeniowej. W tym celu dokładnie przeszlifuj powierzchnię stolika, zaczynając od papieru ściernego o niższej gradacji. Jeśli powłoka jest w dobrym stanie, nie musisz jej całkowicie zdejmować – wystarczy, że zmatowisz powierzchnię dla lepszej przyczepności.
   

 3. Po przeszlifowaniu stolika nałóż bejce pędzlem, aby stworzyć konsekwentny wzór na powierzchni. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia, a następnie nałóż kolejną warstwę. Powtarzaj tę czynność aż do uzyskania wymaganego krycia.
   

 4. Gdy powierzchnia jest całkowicie sucha, zabierz się za wykonanie przecierek. Przesuwając nożyk wzdłuż krawędzi, delikatnie zedrzyj wierzchnią warstwę bejcy z wystających elementów.
   

 5. Następnie zrób nieregularne przecierki w rogach blatu. Użyj do tego zmywaka, wełny stalowej i papieru ściernego, tak by wydobyć w tych miejscach naturalny odcień drewna i odsłonić spodnie powłoki.
   

 6. Przy pomocy wilgotnej ściereczki oczyść powierzchnie z pyłu i nałóż warstwę lakieru bezpokładowego. Możesz z powrotem złożyć stolik. Gotowe!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49