text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak zrobić wyspę kuchenną bez pomocy fachowca? Podpowiadamy!

Zastanawiasz się, jak zrobić wyspę kuchenną? Jest na to kilka sposobów. Należy tylko przełamać stereotypowe myślenie o tym elemencie wnętrz i włożyć trochę pracy. Zebraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych inspiracji na wyspę kuchenną DIY oraz mały poradnik, jak wykonać ją krok po kroku!

Jak i z czego zrobić wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna własnego projektu to sposób na ciekawszą i oszczędniejszą wersję tego typu mebli w zabudowie. Zamawianie ich na wymiar i montowanie z fachowcem to koszt rzędu 1000 zł wzwyż – nasz projekt to maksymalnie kilkaset złotych.
 

Jak zatem samemu zrobić wyspę kuchenną? Możesz do tego użyć gotowych mebli (np. biurka!), które montujesz na blokowanych kółeczkach. Świetnym sposobem jest także wstawienie odnowionej komody lub wysokiej szafki i ustawienie na niej blatu.
 

Ciekawą ideą jest też wyspa kuchenna z europalet. Ten wdzięczny materiał sprawia, że możemy w łatwy sposób aranżować przestrzeń. Wyspa kuchenna DIY powinna idealnie pasować do wnętrza, być przestronna, by pomieścić w sobie dodatkowe wyposażenie kuchni, a do tego musi być dobrze wyeksponowana. Jak zaprojektować wymarzoną wyspę kuchenną? Odpowiedź poniżej.

Prosty przepis na wyspę kuchenną DIY

Krok 1. Dobór materiałów. Do swojej wyspy kuchennej będziesz potrzebować 2 europalet (nogi mebla), blatu na górę, drewnianych wsporników oraz płyty pilśniowej, które posłużą za materiał łączący całość. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe półki i haczyki, które sprawią, że wyspa będzie maksymalnie praktyczna.
 

Krok 2. Przygotowanie materiałów. Oszlifuj drewniane elementy, tak aby były gładkie i nadawały się do użycia w kuchni. Poświęć też czas na dobre osuszenie drewna – tylko takie przygotowanie sprawi bowiem, że Twój nowy mebel będzie fachowo wykończony.

Krok 3. Łączenie. Złącz dwa boki z europalet płytą pilśniową. Możesz do tego użyć dostępnych metod łączenia drewna, np. wkrętów czy dodatkowo zwykłych wsporników. Pamiętaj, że całość (2 europalety i płyta pilśniowa pośrodku) ma przypominać kształtem literę „H”. Na gotowej konstrukcji osadź wybrany blat.

Krok 4. Montowanie półek. Gdy Twoja wysepka kuchenna DIY przybrała już pożądany kształt, czas z jednej lub dwóch stron zamontować dodatkowe półki i rozplanować haczyki. Ta przestrzeń sprawi, że będziesz mieć jeszcze więcej miejsca na przybory kuchenne.

Krok 5. Zabezpieczenie drewna. Ponieważ europalety i płyta pilśniowa to elementy z drewna, a do tego będą używane w narażonej np. czasową wilgoć kuchni, warto je pomalować i zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Do wyspy kuchennej DIY świetnie sprawdzi się np. VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna.

Jak zrobić i zabezpieczyć drewnianą wyspę w kuchni?

Konserwacja i odpowiednie zabezpieczenie drewna w kuchni to ważny element domowych metamorfoz. Jeśli wyspa kuchenna typu „zrób to sam” ma służyć przez długi czas – pomaluj ją Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną marki VIDARON, która zawiera Teflon™ surface protector. Lakierobejca tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, co jest szczególnie ważne w przypadku mebli w kuchni.
 

Co więcej, produkt skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem m.in. słońca (UV) i wody, co jest istotne w pomieszczeniu narażonym na zabrudzenia, zalania, a często też stałą ekspozycję świetlną. VIDARON zachowuje naturalny rysunek słojów drewna, dlatego pięknie podkreśli Twoją wyspę kuchenną DIY. Dodatkowo zapewnia aż 6‐letnią gwarancję skutecznej ochrony, tylko pamiętaj, że przed malowaniem powierzchni należy użyć Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący a nowy mebel w Twojej kuchni będzie doskonale chroniony.
 

Jak zrobić wyspę kuchenną? Np. z europalet. Ten materiał sprawdza się w wielu domowych aranżacjach – przydaje się na balkonie, gdzie możemy stworzyć wygodne siedzisko, w sypialni – do zrobienia stelażu łóżka lub właśnie w kuchni – jako trzon wyspy kuchennej DIY. Wybierz dwie europalety, płytę łączącą, dokup blat i zmontuj swój mebel do kuchni!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49