text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak zbudować domek na drzewie? Oto poradnik od A do Z

Chcesz zbudować domek na drzewie, ale zastanawiasz się, jak wykonać taką konstrukcję w bezpieczny sposób? W tym artykule podpowiemy, jak łatwo zrobić domek na drzewie, kierując się podstawowymi zasadami BHP. Spraw radość sobie i bliskim.

Domek na drzewie to ucieleśnienie marzeń nie tylko dzieci, ale również nie rzadko samych rodziców. O własnoręcznie zbudowanym domku na drzewie marzy każdy, kto w dzieciństwie oglądał amerykańskie filmy lub seriale. Na szczęście domek na drzewie to nie tak trudne przedsięwzięcie, jak mogłoby się wydawać. Za chwilę opowiemy, jak przygotować się samodzielnego zbicia domku z drewna.

Jak zbudować domek na drzewie – zacznij od pomysłu!

Kluczowy wpływ na budowę domku na drzewie będzie miało nie tylko to, jak bardzo zaawansowanym majsterkowiczem jesteś, ale również to, jakie możliwości daje Ci działka. Do wybudowania domku na drzewie potrzebny będzie trwały i zdrowy konar drzewa.
Prawdziwy domek na drzewie powinien się rozpościerać wśród konaru i poszczególnych gałęzi, a dobrze sprawdzi się tutaj drzewo wieloletnie o średnicy konaru wynoszącej przynajmniej 30 cm.

Nie masz doświadczenia w tworzeniu takich konstrukcji? Wypróbuj pomysł na domek na drzewie w postaci prostej platformy z niedużym zadaszeniem. To właśnie tego rodzaju przedsięwzięcie opiszemy w dalszej części artykułu.
Pamiętaj, że dobry pomysł to nie wszystko. Najważniejsza będzie gruntowna i bezpieczna realizacja oraz dopasowanie wszystkich niezbędnych materiałów.

Jak łatwo zrobić domek na drzewie? Przekonaj się z nami!

Domki na drzewie – jak zbudować go od podstaw?

Rozpocznij od przygotowania solidnych desek o długości około 1 m. Aby Twój domek miał wymiary mniej więcej 2 x 2 metry, wystarczy kilka takich belek, które odpowiednio zaimpregnujesz oraz zbijesz ze sobą jedna obok drugiej. Aby podłoga była stabilna wzmocnij ją montując kilka belek poprzecznie. Do mocowania użyj solidnych wkrętów do drewna, to od platformy będzie bowiem zależała solidność powstającej konstrukcji.
 

Platformę domku najlepiej ulokować niezbyt wysoko. Wystarczy 1 metr od podłoża, by domek był w zawieszeniu, a jednocześnie wciąż pełnił funkcję bezpiecznego miejsca do zabawy.

Platformę przymocuj do stosując specjalne podpory w postaci drewnianych pali wbitych w ziemię. Warto do takiej drewnianej podstawy wykorzystać przynajmniej 4 pale, które bezpiecznie połączą domek bezpośrednio z gruntem. Dodatkowym wsparciem może być lina lub łańcuch zawieszony na wysokiej i mocnej gałęzi drzewa.
 

Podstawę domku będzie trzeba jakoś zadaszyć, by dobrej zabawy nie przerwał nawet duży deszcz. Dobrym sposobem będzie przygotowanie drewnianej ramy na wzór namiotu, na której zamocujemy nieprzemakalną tkaninę lub drewniane deski.
 

Czy o czymś zapomnieliśmy? Do drewnianego domku na drzewie trzeba się jeszcze jakoś dostać, a w tym celu można albo zamontować deski bezpośrednio do konaru i umieścić je tak, by przypominały wygodne schodki, albo stworzyć schody ze sznura, po których każdy będzie mógł wspiąć się do góry. Jeden i drugi pomysł sprawdzi się w przypadku zarówno tych mniejszych, jak i dorastających dzieci.

Domek na drzewie DIY – zabezpieczenie konstrukcji

Aby wykonany w pocie czoła domek mógł stać się dziecięcą oazą spokoju i miejscem zabaw na długie lata, koniecznie zadbaj o impregnację wszystkich drewnianych elementów. Tutaj konieczne jest dobranie takiego środka, który nie tyle wybarwi naturalne drewno – choć to też ciekawa opcja – co dostatecznie ochroni je przed wilgocią i promieniowaniem UV.
 

W tym przypadku idealnie sprawdzi się duet, który zapewni ochronę drewna nawet do 6 lat! Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący oraz Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy marki VIDARON
 

Impregnat gruntujący tworzy na drewnianej powierzchni trwałą powłokę, która zapewnia skuteczną ochrona przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami czy technicznymi szkodnikami drewna. Po pomalowaniu drewna impregnatem gruntującym należy odczekać 24h, przetrzeć drewno papierem ściernym, odpylić i zabezpieczyć Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym, który wzmocni i utrwali efekt oraz w pełni ochroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo impregnat występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, więc z pewnością dobierzesz idealnie pasujący kolor.

Z takim zabezpieczeniem Twój domek na długie lata posłuży dzieciom jako wiosenno-letnie miejsce do popołudniowych zabaw!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49