text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak samodzielnie pomalować kaloryfer?

Jak pomalować stary, pożółkły grzejnik? Odnowienie kaloryfera może być prostsze, niż myślisz. Jeśli powłoka nie jest uszkodzona, wystarczą dobry pędzel malarski i emalia akrylowa do metalu. Dowiedz się, jak samodzielnie pomalować grzejnik.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wybrać najlepszą farbę do metalu,

 • jak przygotować kaloryfer do malowania,

 • jak malować grzejnik pędzlem.

Jak wybrać najlepszą farbę do metalu?

Malowanie grzejników wymaga użycia specjalnej farby, niełuszczącej się pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego szukaj najlepszej farby do metalu, która:
 

 • jest odporna na podwyższone temperatury,
   

 • jej kolor nie żółknie,
   

 • zapewnia wysoką przyczepność do podłoża,
   

 • tworzy trwałą, twardą powłokę.
   

Rozsądnie jest wybrać farbę przeznaczoną właśnie do malowania grzejników i elementów instalacji centralnego ogrzewania. ŚNIEŻKA Do Kaloryferów to emalia akrylowa specjalnie stworzona do tego celu. Służy do dekoracyjno-ochronnego malowania kaloryferów – zapewnia piękną biel i połysk. Możesz ją także stosować na uprzednio zagruntowanych elementach stalowych i żeliwnych, a także drewnianych, betonowych czy gipsowo-kartonowych.

Uwaga!

Emalii akrylowej ŚNIEŻKA nie stosuj na metale kolorowe, takie jak miedź.

Alternatywą dla tradycyjnej farby jest ŚNIEŻKA Multispray Do Kaloryferów. Produkt jest przeznaczony do renowacji grzejników i innych elementów systemu grzewczego narażonych na działanie ciepła. Zapewnia pełne krycie, idealnie czystą biel i odporność na uszkodzenia powłoki. Specjalna formuła sprayu chroni malowane powierzchnie przed żółknięciem. Aplikacja produktu z puszki jest łatwa i nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. Już po 30 minutach farba na grzejniku będzie sucha.

Jak przygotować grzejnik do malowania?

Kaloryfer powinien być przede wszystkim suchy, odkurzony i zimny. Nakładanie farby na ciepłą powierzchnię sprawi, że powłoka nie będzie trwała. Jeśli grzejnik i rury są pokryte rdzą, koniecznie trzeba je z niej oczyścić. W tym celu użyj szczotki drucianej do czystego metalu. Podobnie należy postąpić, gdy z grzejnika łuszczy się stara farba. Jej powłoki usuń ręcznie drucianą szczotką lub mechanicznie – wiertarką uzbrojoną w drucianą ściernicę. Stare powłoki farby będące w dobrym stanie wystarczy zmatowić papierem ściernym, odpylić i odtłuścić.
 

Jeśli na kaloryferze są odsłonięte metalowe fragmenty podłoża, zagruntuj je farbą antykorozyjną. Świetnie w tym celu sprawdzi się podkład ŚNIEŻKA Urekor S w kolorze białym, który ochroni grzejnik przed rdzą.

Jak malować grzejnik pędzlem?

Gdy grzejnik jest już odpylony i jeśli to konieczne – zagruntowany, możesz sięgnąć po emalię akrylową do kaloryferów. Do jej aplikacji potrzebujesz płaskiego pędzla malarskiego z miękkim włosiem. Przed użyciem koniecznie starannie wymieszaj emalię. Najlepszy efekt uzyskasz przy dwukrotnym malowaniu nierozcieńczonym preparatem.
 

Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj co najmniej 4 godziny, aż powłoka się utwardzi. Całkowite utwardzenie farby do malowania grzejników uzyskuje się po około 24 godzinach. Umyj pędzel w ciepłej wodzie. Pomieszczenie, w którym pomalowano kaloryfer, wietrz do zaniku zapachu – po tym czasie pokój nadaje się do użytkowania.

Pamiętaj!

Nie nakładaj emalii na rozgrzane kaloryfery. Maluj w temperaturze powyżej 10°C i przy wilgotności powietrza poniżej 80%. Sposób przygotowania podłoża i malowania farbą może różnić się w zależności od wybranego produktu.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49