text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak malować lakierobejcą – lista narzędzi i kilka praktycznych porad

Meble ogrodowe, altanki, ogrodzenia i elementy stolarki budowlanej wymagają starannej konserwacji. Warto ochronić je przed zmiennymi temperaturami i opadami za pomocą dobrej lakierobejcy. Zobacz, jak prawidłowo malować lakierobejcą i co będzie Ci do tego potrzebne.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co warto malować lakierobejcą,

 • jakie kolory lakierobejcy możesz wybrać,

 • kiedy pod lakierobejcę trzeba położyć impregnat do drewna,

 • co będzie potrzebne do malowania kolorową lub bezbarwną lakierobejcą,

 • jakie są etapy przygotowania podłoża i malowania lakierobejcą.

Czym jest lakierobejca?Lakierobejca to produkt, który łączy właściwości bejcy barwiącej drewno oraz lakieru chroniącego ten materiał przed czynnikami zewnętrznymi. Może zastąpić farbę do drewna na zewnątrz oraz w pomieszczeniach – szczególnie jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie. 


Lakierobejca pielęgnuje deski, podkreśla rysunek słojów oraz zabezpiecza przed negatywnym działaniem deszczu, śniegu, słońca i wiatru. Można nią malować meble ogrodowe, altanki, deski na tarasie, drewniane ogrodzenia i elementy stolarki budowlanej. W domu sprawdzi się między innymi do wykończenia mebli i drzwi.

Jakie kolory lakierobejcy są dostępne na rynku?

Kolory lakierobejcy w zdecydowanej większości podkreśla i wybarwia naturalne odcienie drewna – sosny, dębu, orzecha i wielu gatunków egzotycznych. Możesz zdecydować się także na odcienie bieli i szarości lub wybrać lakierobejcę bezbarwną. Dzięki niej da się wydobyć piękno litego drewna, zachowując jego pierwotny kolor.
 

Uwaga!

Jeśli podczas renowacji odsłaniasz surowe drewno, najpierw należy zastosować Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący, który wzmocni jego strukturę i wyrówna chłonność. Jeśli kładziesz lakierobejcę na starą powłokę, najpierw należy usunąć wszystkie złuszczenia poprzedniej warstwy za pomocą papieru ściernego co skutkuje tym, że nie ma potrzeby powlekania jej impregnatem do drewna.

Co będzie potrzebne do malowania lakierobejcą? Narzędzia, produkty, akcesoria

 

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj:
 

 • lakierobejcę,

 • pędzel malarski, wałek do malowania lakierobejcą lub pistolet natryskowy (zależnie od wybranej metody malowania),

 • kuwetę malarską,

 • rozpuszczalnik i szmatkę.


Jeśli musisz usunąć starą warstwę lakieru, przygotuj także:
 

 • szlifierkę,

 • papier ścierny (gradacja papieru ściernego powinna wynosić np. 80, 120 i 200).

Malowanie lakierobejcą bezbarwną i kolorową – krok po kroku

 
 1. Przygotowanie drewna do malowania lakierobejcą zacznij od dokładnego umycia powierzchni i odtłuszczenia plam rozpuszczalnikiem.
   

 2. Jeśli stara warstwa lakieru jest zniszczona (łuszczy się lub kolor jest niejednolity), nie zapomnij o zeszlifowaniu powierzchni. Posłuż się szlifierką lub papierem ściernym – najpierw najgrubszym, potem średnim, a na końcu drobnym.
   

 3. Odpyl, umyj, a następnie zaimpregnuj drewno Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym.
   

 4. Jeśli stara warstwa lakieru lub lakierobejcy jest w dobrym stanie, nie musisz się jej pozbywać – nową powłokę połóż bezpośrednio na starą. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną nakładaj, ciągnąc pędzel malarski lub wałek równoległymi liniami wzdłuż włókien i słojów. Kolejne pasy powinny na siebie lekko nachodzić, co zagwarantuje równomierne krycie.
   

 5. Po 12 godzinach możesz przetrzeć drewno papierem ściernym, odpylić je i nałożyć kolejną warstwę produktu.


Uwaga!

Malowanie lakierobejcą wykonuj przy dobrej pogodzie! Wilgotność nie powinna przekraczać 60%, a idealna temperatura to 15-25°C. Jeśli pracujesz w ogrodzie, wybierz bezwietrzny dzień.

Lakierobejca Vidaron i Śnieżka – na które produkty warto zwrócić uwagę?Meble ogrodowe możesz odnowić przy pomocy takich preparatów jak VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna lub ŚNIEŻKA Lakierobejca Expert Ochronno-Dekoracyjna. Oba produkty tworzą elastyczną, trwałą powłokę, która zapobiega wnikaniu wody i uszkodzeniom. Ich wydajność określana jest jako do 20 m²/l przy nakładaniu jednej warstwy. Lakierobejca Vidaron została wzbogacona o Teflon® surface protector – składnik, który wzmacnia powłokę i przedłuża jej trwałość. Produkt ten zapewnia 6‐ letnią gwarancję skutecznej ochrony. 


Warta uwagi jest także VIDARON Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna. Litr preparatu wystarcza na pomalowanie aż 30 m². Lakierobejca przeznaczona jest zarówno do malowania produktów użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz, odporna na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu i musztardy. Produkt ten spełnia wymogi normy PN-EN 71-3 i PN-EN 71-2, co skutkuje tym, że można nim malować zabawki. 

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49