text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Farba do parkietu – kiedy samodzielnie odnawiać podłogę?

Stary parkiet nie zawsze wymaga wymiany – czasami, by przywrócić jego piękny wygląd, wystarczy jedynie odnowić warstwę wykończeniową. W takim przypadku możesz zastanawiać się, czy z renowacją parkietu poradzisz sobie samodzielnie, czy konieczne będzie zatrudnienie fachowców. Podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kiedy zdecydować się na samodzielną renowację parkietu,

 • jakie są sposoby na odnowienie starego parkietu,

 • jaką farbę do parkietu wybrać.

Renowacja parkietu – samodzielnie czy z ekipą fachowców?

To, czy konieczne będzie zatrudnienie fachowców, zależy przede wszystkim od stanu podłogi. Jeśli masz do czynienia ze starym, mocno zniszczonym parkietem, na którym wyraźnie widać rysy i pęknięcia, nie obejdzie się bez cyklinowania. Zabieg ten polega na zeszlifowaniu wierzchniej, zniszczonej warstwy parkietu. Do cyklinowania podłóg niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Możesz wprawdzie wypożyczyć cykliniarkę i wykonać szlifowanie parkietu na własną rękę, ale jeśli nie masz doświadczenia w obsłudze tego urządzenia, bezpieczniej będzie zostawić to zadanie fachowcom.

 Odnowienie parkietu nie zawsze wymaga jednak tak drastycznych środków. Jeśli na posadzce są obecne tylko drobne rysy, bez pleśni czy butwienia, renowację możesz wziąć na siebie – bez konieczności wynajęcia specjalnej maszyny i płacenia za pomoc fachowcom. Innym przypadkiem, gdy odnawianiem parkietu możesz zająć się samodzielnie, jest niewielka powierzchnia drewnianej podłogi. Parkiet w małym pokoju lub korytarzu można bez większego wysiłku przeszlifować manualnie przy pomocy papieru ściernego, a potem polakierować go lub pokryć kolorową farbą do drewna.

 

Porada eksperta

W przypadku bardzo zniszczonej podłogi renowacja nie zawsze się opłaca. Kiedy warto rozważyć decyzję o zerwaniu parkietu i położeniu nowego? Przede wszystkim wtedy, gdy podłoga była już wielokrotnie cyklinowana, przez co deszczułki stały się bardzo cienkie – wtedy kolejne szlifowanie parkietu nie ma sensu. Innym przypadkiem jest parkiet po zalaniu, jeśli deski się wypaczyły lub pojawiła się na nich pleśń.

Lakierowanie parkietu czy bejca? Najlepsze sposoby na odnowienie parkietu

Nie ma jednego sposobu na renowację starego parkietu. Zniszczoną posadzkę możesz po prostu pokryć nową warstwą bezbarwnego bezpodkładowego lakieru do parkietu VIDARON, który nada powierzchni elegancki połysk i podkreśli naturalny rysunek drewna. Zaletą tego produktu jest twarda, wytrzymała powłoka, która zapobiega zarysowaniom i plamom na powierzchni parkietu.

Warto wiedzieć

Ciekawy efekt wizualny uzyskasz, jeśli podczas renowacji zdecydujesz się na bielenie parkietu. Ten zabieg, warto rozpocząć od przeszlifowania parkietu bardzo drobnym papierem a następnie naniesieniem bejcy. Po wykonaniu tych czynności należy użyć lakieru do drewna z odrobiną pigmentu, pozwoli to rozjaśnić deszczułki i nadać im bardziej nowoczesny wygląd.
 

Aby wzmocnić drewno, a jednocześnie uzyskać ciekawy efekt wizualny, wykorzystaj bejcę do drewna w wybranym odcieniu. Możesz w ten sposób nadać podłodze głęboki odcień o naturalnym wybarwieniu, a jednocześnie zwiększyć jej odporność na zarysowania czy uszkodzenia. Na przykład, jeśli masz w pokoju parkiet sosnowy, a zawsze marzyłeś o podłodze z ciemnego drewna, bejca pozwoli Ci uzyskać pożądany rezultat.

 Malowanie parkietu – kiedy warto się na nie zdecydować?

Jeśli na podłodze są widoczne przebarwienia, które wolisz zatuszować, uruchom wyobraźnię i pomaluj parkiet na dowolny kolor. Farba do drewna o pełnym kryciu pozwoli Ci nadać wnętrzu nowoczesny wystrój i zupełnie zmienić jego charakter. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy – na kolorowej posadzce bardzo widoczne są wszelkie zarysowania czy przetarcia, będące wynikiem codziennego użytkowania.

Nie wiesz, na jaki kolor przemalować podłogę? Nieco inspiracji znajdziesz w artykule Farby do drewna – kolory, które są na topie. Modny trend to obecnie malowanie parkietu na biało. Doskonale sprawdza się to w niewielkich pomieszczeniach. Biała podłoga optycznie powiększy pokój i wprowadzi do niego więcej światła. To dlatego często jest elementem skandynawskiego i minimalistycznego wystroju.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49