text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Drewniana gwiazda – stylowa ozdoba świątecznego wnętrza, którą zrobisz sam

Dekoracje świąteczne to jedne z najprzyjemniejszych ozdób goszczących w naszych domach. Kojarzą się z wyjątkowym czasem bożonarodzeniowym, w którym dzieją się magiczne rzeczy. Oto jeden z najważniejszych świątecznych atrybutów, który wykonasz samodzielnie – drewniana gwiazda! Spójrz, jak ją zrobić krok po kroku.

Drewniane gwiazdki – świąteczne inspiracje

Ozdoby świąteczne wykonane własnymi rękami cieszą o wiele bardziej niż te kupione w sklepie. Sama praca stanowi przyjemny etap, zwłaszcza gdy zaangażuje się w nią domowników. Każdy może mieć własną rolę w tworzeniu drewnianej gwiazdy.
 

Wykonując tego typu ozdobę, warto dobrze zaplanować pracę i przemyśleć dobór materiału. Nie warto iść na kompromis w kwestii wyboru surowca do wykonania gwiazdy, ponieważ z założenia ma ona posłużyć jako ozdoba przez przynajmniej kilka lat. Zamiast wybierać sklejkę, lepiej zainwestować w prawdziwe drewno. Sprawdzi się w tym celu na przykład drewno sosnowe, które jest nie tylko łatwo dostępne i stosunkowo tanie, ale i dość miękkie i łatwe w obróbce.
 

Sposobów na stworzenie gwiazdy z drewna jest mnóstwo, podobnie jak opcji jej wykorzystania. Może posłużyć jako dekoracja na świątecznym stole, w towarzystwie pięknie pachnącego stroika. Może także być powieszona w oknie, by sygnalizować, że ten dom lub mieszkanie są już gotowe na święta. Wreszcie, może być też formą bożonarodzeniowego oświetlenia, stanowiąc oparcie dla choinkowych lampek lub taśmy LED.

Jak zrobić gwiazdę z drewna?

Drewnianą gwiazdę możesz stworzyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest gwiazda wypełniona w całości, która może posłużyć na przykład jako element świątecznego stroika. Do jej przygotowania potrzebny Ci będzie plaster drewna, piła, papier ścierny oraz ołówek i szablon gwiazdy, który możesz stworzyć samodzielnie. Pracę rozpocznij od odrysowania na drewnie gwiazdy z pomocą szablonu i ołówka. Następnie przy użyciu piły powoli i precyzyjnie wytnij kolejne ramiona. Po wykrojeniu odpowiedniego kształtu użyj papieru ściernego, by oszlifować drewnianą gwiazdę. Ostatnim etapem jest malowanie ozdoby świątecznej.
 

Jeśli natomiast marzy Ci się gwiazda pusta w środku, którą możesz przyozdobić lampkami, potrzebujesz trochę więcej czasu. Do jej przygotowania wykorzystasz około 1,5 metra deski o szerokości 5 cm i grubości 1 cm, miarki, ołówka, piły, wiertarki, wiertła, ścisku, kątomierza lub ukośnicy, papieru ściernego, kleju do drewna oraz taśmy LED.
 

Rozpocznij pracę od zaznaczenia na desce 10 odcinków o długości 14 centymetrów i podkreślenia z pomocą ukośnicy kątów 54 oraz 18 stopni. Następnie umieść deskę krawędzią do góry w ścisku i przytnij tak, jak wskazują to linie. Na tym etapie warto przeszlifować materiał przy pomocy papieru ściernego. W jednym ramieniu gwiazdy zrób otwór na przewód, a następnie używając kleju do drewna, sklej deski, formując je w kształt gwiazdy.
 

Po dokładnym wyschnięciu ozdoby (może to zająć kilkanaście godzin) należy ją pomalować, a dopiero po tym zainstalować oświetlenie LED. Pomalowanie drewnianej gwiazdy zapewni jej nie tylko piękny wygląd, ale i zabezpieczenie przed uszkodzeniem.

Spraw, by Twoja gwiazda błyszczała dłużej

Gdy wykonujesz prace majsterkowicza i wiesz, ile energii w nią wkładasz, chcesz, by uzyskany efekt przetrwał jak najdłużej. Solidny materiał to nie wszystko – drewno wymaga dokładnej ochrony po to, by nie ulegać zniszczeniom.
 

Preparatem, który sprawdzi się przy okazji tworzenia gwiazdki z drewna, jest Lakierobejca Ochronno‐Dekoracyjna Vidaron. Preparat tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, co sprawi, że powłoka pomalowanej gwiazdy będzie cechowała się dużą trwałością. Ozdoba będzie gotowa do użycia już po kilku godzinach, bo zgodnie z deklaracją producenta czas wysychania powłoki w temperaturze 20-22 stopni Celcjusza i wilgotności 55-60% potrwa 6 godzin. Preparat dostępny jest w wielu ciekawych odcieniach, które pozwolą uzyskać powłokę o jednym z naturalnych odcieni drewna.
 

Gwiazda wykonana własnoręcznie z drewna to niesamowita ozdoba świąteczna, która nie tylko zachwyci niepowtarzalnym, naturalnym designem, ale i da satysfakcję z własnoręcznej pracy. Spróbuj i przekonaj się, jak przyjemnie jest tworzyć własne ozdoby świąteczne.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49