text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Co zrobić, gdy farba odchodzi od ściany – podpowiadamy

Odchodzenie farby od ściany to problem, który może wynikać między innymi z niewłaściwego przygotowania podłoża. Podpowiadamy, co można zrobić w sytuacji, gdy powłoka nie trzyma się tak, jak powinna, a także jak można zapobiegać pękaniu i odpadaniu farby.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego farba odchodzi od ściany,

  • jakimi preparatami przygotować podłoże do malowania,

  • co robić, gdy farba odchodzi od ściany.

Dlaczego farba odchodzi od ściany?

Może się zdarzyć, że odchodzenie farby od ściany zaobserwujemy już podczas jej nakładania. Czasami problem pojawia się po pewnym czasie – na niedawno pomalowanej ścianie widać nieestetyczne pęknięcia, a w końcu powłoka zaczyna schodzić płatami. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiej sytuacji:
 

  • pominięcie etapu gruntowania, przez co chłonność podłoża jest nierówna;
     

  • malowanie ściany pokrytej kurzem, pyłem, luźnymi cząstkami starej powłoki lub tłustymi plamami;
     

  • zastosowanie rozcieńczonej farby wbrew zaleceniom producenta;
     

  • nałożenie zbyt dużej liczby warstw;
     

  • zbyt szybkie rozpoczęcie malowania – zanim gładź lub poprzednia warstwa farby całkowicie wyschnie;
     

  • przyspieszanie schnięcia, na przykład przy użyciu farelki;
     

  • zastosowanie narzędzi złej jakości, na przykład starego wałka malarskiego lub słabej jakości taśmy malarskiej, która zrywa powłokę;
     

  • wystąpienie na ścianie grzybów pleśniowych, które uszkadzają farbę;
     

  • niewłaściwe wykonanie łączeń przy spoinowaniu płyt g-k;
     

  • błędy konstrukcyjne budynku.

Aby uniknąć problemu z łuszczącą się farbą, powinieneś przestrzegać zaleceń producenta dotyczących zastosowania gładzi, gruntów i farb. Niezbędne szczegóły znajdziesz w karcie technicznej produktu. Nie pomijaj i nie skracaj żadnego z etapów. W razie wątpliwości poradź się eksperta lub doświadczonego fachowca.

Farba na zacieki i inne preparaty do przygotowania podłoża

Jeśli chcesz uniknąć ryzyka pękania i odpadania farby od ściany, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Najpierw konieczna jest ocena podłoża, ponieważ te trwałe wystarczy tylko umyć wodą z mydłem malarskim. Jeżeli na ścianie widoczne są pęknięcia to usuwamy je, a następnie gruntujemy podłoże, aby je zespolić. Preparaty tego typu wyrównują chłonność ściany i zwiększają przyczepność emulsji.

Porada eksperta

Farba podkładowa w białym kolorze sprawdzi się również w sytuacji, gdy planujesz radykalną zmianę koloru ścian, na przykład z bordowego na kremowy. Produkt pozwoli ci na zastosowanie zaledwie jednej lub maksymalnie dwóch warstw farby, by uzyskać oczekiwany efekt.

Jeżeli na ścianie znajdują się tłuste plamy i inne uszkodzenia zastosuj specjalistyczną farbę podkładową MAGNAT Zacieki i Plamy, która ułatwia zamalowanie trudnych zabrudzeń, na przykład po sadzy, nikotynie czy tłuszczach. Farba na zacieki to jeden ze sposobów na uniknięcie odchodzenia emulsji od ściany.

Farba odchodzi od ściany – co robić?

Jeśli podczas malowania zauważyłeś, że farba zaczęła odchodzić od ściany, natychmiast przerwij malowanie. Dalsza praca nie ma sensu – trzeba rozwiązać problem, który najczęściej jest związany z niewłaściwie przygotowanym podłożem.

Pierwszym etapem naprawy uszkodzonej powłoki jest usunięcie łuszczącej się farby szpachelką. Pamiętaj, by pozbyć się wszystkich luźnych powłok malarskich, nawet jeśli oznacza to usunięcie również spodniej warstwy. Jeśli masz taką możliwość, możesz wygładzić ścianę mechanicznie za pomocą zestawu z odkurzaczem . Po oczyszczeniu podłoża pora na uzupełnienie ewentualnych ubytków gładzią szpachlową lub specjalistyczną masą naprawczą. Gdy wyschnie, możesz zeszlifować ścianę drobnym papierem ściernym.
 

Gdy ściana jest idealnie równa, możesz odpylić naprawiane miejsce i zagruntować je wybranym preparatem np. farbą podkładową, ale tylko same "zaprawki". W ten sposób zwiążesz luźne cząstki i zwiększysz przyczepność farby. Ostatnim krokiem jest ponowne pomalowanie ściany. Jeśli wykonałeś wszystkie kroki, problem pękającej i odchodzącej od ściany farby nie powinien się już pojawić.

Porada eksperta

Pamiętaj, aby nie przyspieszać żadnego z etapów pracy. Gładź szpachlowa, grunt i farba mają określony czas schnięcia, którego nie warto przyspieszać. Zajrzyj do karty technicznej produktu i sprawdź, ile godzin powinieneś odczekać przed nałożeniem kolejnej warstwy.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł