text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak zrobić wiatrak ogrodowy z drewna? Instruktaż krok po kroku

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zrobić wiatrak ogrodowy? Tę prostą, rustykalną ozdobę można wykonać w jedno popołudnie. Wystarczy odrobina chęci, trochę drewna i odpowiednia lakierobejca do zabezpieczenia. Wykonaj z nami swoje nowe ozdoby ogrodowe z drewna typu „zrób to sam”!

Po co i jak zrobić wiatrak ogrodowy?

Pomysłów na to, jak zrobić wiatrak ogrodowy jest wiele. Od prostych konstrukcji na czterech nogach, aż do naprawdę wyszukanych i dodatkowo zdobionych projektów. Skąd pomysł na wiatrak? Ozdoby ogrodowe z drewna typu „zrób to sam” od lat cieszą się dużą popularnością. Są naturalne, nietrudne w wykonaniu i pięknie zdobią każdy ogród.
 

Do naszego projektu wiatraka ogrodowego krok po kroku potrzebujesz:
 

 • drewnianej sklejki o grubości ok. 2 cm,

 • wyrzynarki do drewna,

 • papieru ściernego,

 • kleju do drewna,

 • wkrętarki,

 • długich drewnianych kołków (do docięcia) o średnicy 3 cm,

 • wkrętów do drewna,

 • haczyków oczkowych,

 • taśmy malarskiej.

Wiatrak krok po kroku – ozdoby ogrodowe z drewna „zrób to sam”

Krok 1. Wytnij z drewnianej sklejki wszystkie potrzebne części wiatraka, czyli 6 boków (trapezy o rozmiarach 22 cm na górze, 50 cm na bokach i 30 cm podstawy), 1 sześciokątną górę wiatraka (każdy bok 23 cm), 1 skrzydło wiatraka w kształcie litery „X” (40 cm długości i 5 cm szerokości).
 

Krok 2. Dotnij 25 cm drewniany kołek o średnicy 3 cm. Wytnij w środku skrzydła „X” mały otwór również o średnicy 3 cm, do którego pasował będzie drewniany kołek. Obie części musisz skleić (wsuń posmarowany klejem kołek do otworu na ok. 5 cm).
 

Krok 3. Wyszlifuj wszystkie drewniane elementy, oprócz kołka. Ta czynność pozwoli Ci przygotować je do malowania.

Krok 4. Użyj Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON do zabezpieczenia drewna i podkreślenia jego naturalnych walorów. Odczekaj, aż produkt dobrze wyschnie.
 

Krok 5. Sklej wszystkie elementy wiatraka. Zacznij od korpusu z sześciu sześcianów. Użyj taśmy malarskiej, aby złączyć z zewnątrz boki i zbudować trzon wiatraka.
 

Krok 6. Na ustawiony w pionie korpus doklej klejem do drewna sześciokątną górę wiatraka (każdy jej bok to 23 cm). Przed przystąpieniem do dalszych prac odczekaj, aby całość związała.
 

Krok 7. Sklejony korpus odwróć do góry nogami i posmaruj klejem do drewna (od wewnątrz) połączenia wszystkich ścian wiatraka. Pozwoli to odkleić prowizoryczną taśmę malarską i stworzyć solidny korpus.
 

Krok 8. Wywierć dwa równoległe otwory na bokach wiatraka na wysokości ok. 15 cm od podstawy. Wmontuj w niej dwa haczyki oczkowe i przeprowadź przez nie skrzydło „X” na doklejonym kołku, tak aby całość swobodnie obracała się na wietrze. Twój wiatrak jest gotowy!

Drewniane wiatraki ogrodowe – jak zrobić i jak zabezpieczyć?

Jak widać, instrukcja budowy wiatraka ogrodowego nie jest skomplikowana. Ponieważ Twoja ozdoba ogrodowa z drewna typu „zrób to sam” będzie przez cały czas wyeksponowana na dworze, postaraj się o jej odpowiednie zabezpieczenie. Użyj do tego np. produktu VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. Ta wysokiej jakości lakierobejca z dodatkiem Teflon™ surface protector, tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. 
 

Co ważne, lakierobejca skutecznie zabezpiecza drewno wiatraka ogrodowego DIY przed działaniem słońca (UV), wody, śniegu i mrozu, jednocześnie zachowując naturalny rysunek słojów drewna. Produkt zapewnia 6‐letnią gwarancję skutecznej ochrony, jeśli uprzednio pomalujesz drewno Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym marki VIDARON. Lakierobejca przeznaczona jest do dekoracyjno-ochronnego malowania powierzchni drewnianych i materiałów drewnopochodnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń – altany, elementy elewacji drewnianych, meble ogrodowe, ogrodzenia, a także ozdoby ogrodowe z drewna typu „zrób to sam”.
 

Własnoręczne wykonanie wiatraków ogrodowych nie jest skomplikowane. Wystarczy przygotować drewniane elementy według naszego wzoru, dociąć je, skleić i odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych, by pomysłowy wiatrak ogrodowy zdobił Twoją działkę!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49