text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak odnowić meble ogrodowe?

Po zimie Twoje meble ogrodowe nie wyglądają tak dobrze jak wcześniej? Jeśli chcesz przywrócić dawną estetykę albo nadać zupełnie nowy charakter, najlepszym rozwiązaniem będzie ich renowacja. Czym pomalować meble ogrodowe i jak je właściwie zakonserwować?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak przygotować meble ogrodowe do malowania,

 • jak zabezpieczać drewno podczas renowacji mebli – porady,

 • czym pomalować meble ogrodowe.

Jak przygotować meble ogrodowe do malowania?

Renowację mebli ogrodowych należy rozpocząć od oceny ich stanu i przygotowania powierzchni do odnawiania. Najpierw dokładnie umyj stoliki i krzesła, usuwając z nich wszelkie zabrudzenia, zacieki czy tłuste plamy. Następnie, po wysuszeniu drewnianych mebli, przejdź do usuwania starych powłok malarskich – mogą się one kruszyć i łuszczyć, wówczas powinny łatwo odchodzić. Do pozbycia się ich wykorzystaj szlifierkę, która jednocześnie posłuży Ci do wygładzenia powierzchni drewna.

Następnie zweryfikuj, czy meble ogrodowe nie mają ubytków i uszkodzeń – te możesz bowiem łatwo uzupełnić specjalnymi szpachlami do drewna VIDARON, dzięki którym powierzchnia będzie doskonale równa i pozbawiona nieestetycznych uszczerbków.  Po wyschnięciu masy szpachlowej należy ją zeszlifować, by tworzyły jednolitą całość z powierzchnią mebli ogrodowych.
 

Jak zabezpieczać drewno podczas renowacji mebli – porady 

Kolejnym krokiem w renowacji mebli ogrodowych jest wzmocnienie i zabezpieczenie drewna. Do tego celu wybierz impregnat, który wniknie w strukturę drewna i zapewni mu pełną ochronę biologiczną – tak jak preparat VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący
 

Porada

Po zastosowaniu impregnatu gruntującego, należy nałożyć na drewniane konstrukcje preparaty wykończeniowe, np. impregnat powłokotwórczy, ogrodowy czy też lakierobejcę.

Do zabezpieczania drewna od środka można wybrać także oleje, które mogą zmieniać także wygląd ogrodowych mebli drewnianych. Wpływają bowiem na jasność drewna, choć nie pozostawiają na nim żadnej dodatkowej powłoki. Kiedy już Twoje meble są odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem, przejdź do dekorowania.

Czym pomalować meble ogrodowe?

Zanim przystąpisz do malowania mebli ogrodowych, zastanów się, czy chcesz, by zachowały one swój naturalny, drewniany charakter, czy też chcesz nadać im zupełnie nowy wygląd i żywy kolor. Od tego będzie bowiem zależało, czym pomalować meble ogrodowe.
Jeśli stylistyka naturalnego drewna jest Ci bliska, do malowania mebli ogrodowych możesz wybrać:
 
 • Bejcę – tego typu preparaty dostępne są w różnych odcieniach, byś mógł wybarwić drewno na pożądany kolor, chociażby taki jak VIDARON Bejca Do Drewna B02 sosna oregońska czy B11 heban brazylijski. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu jednolitej, pozbawionej plam powłoki dekoracyjnej, wybierz bejcę opartą na połączeniu rozpuszczalników o niskiej zawartości aromatów z naturalnymi olejami, np. bejcę do drewna VIDARON.
   

 • Lakierobejcę – jeśli do malowania mebli ogrodowych wybierzesz VIDARON Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną, nie tylko ozdobisz drewno, ale też stworzysz na nim elastyczną powłokę, chroniącą przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Tutaj również masz do wyboru preparaty w różnych, naturalnych odcieniach drewna do wyboru.
   

 • Lakier – lakierowanie mebli ogrodowych to doskonały wybór dla tych, którzy chcą dodatkowo ochronić drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale i innymi czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie planują zachować surowy wygląd drewna. Do tego celu wybierz np. lakier zewnętrzny VIDARON.

Innym sposobem na malowanie mebli ogrodowych jest pokrywanie ich specjalnymi farbami. Świetnie w tym przypadku sprawdzają się emalie olejno-ftalowe, takie jak ŚNIEŻKA Supermal® Emalia Olejno-ftalowa, która dostępna jest w wielu intensywnych kolorach, a dodatkowo tworzy na meblach warstwę ochronną. Farby do drewna możesz wykorzystywać zarówno do standardowego malowania mebli ogrodowych, jak i do postarzania mebli przecierkami – dzięki temu zyskają one rustykalny charakter.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49