text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Drewniana drabina. Jak zrobić ją samodzielnie?

Drewniana drabina – jak zrobić samodzielnie tę ciekawą ozdobę? To bardzo proste. Sprawdź nasz poradnik i wykonaj własną, oryginalną dekorację. Drewniana drabina DIY może zdobić Twój ogród, balkon czy łazienkę (np. jako wieszak na ręczniki). Skompletuj materiały i do dzieła!

Drabina drewniana – jak zrobić i jakich materiałów użyć?

Czy w swoim domu stawiasz na oryginalne i samodzielnie wykonane ozdoby? Jeśli tak, rustykalna drewniana drabina własnej roboty to świetny pomysł na urozmaicenie wystroju. Co ciekawe, do jej wykonania nie potrzebujesz zbyt wielu elementów. Poniżej przedstawiamy maksymalnie łatwy do wykonania patent na nowy piękny przedmiot w domu.
 

Jak zrobić drabinę drewnianą i jakich elementów do tego użyć? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że warto postawić tu na przygotowane i wycięte już wcześniej (np. w sklepie z materiałami budowlanymi) deski. To znacznie przyspieszy Twoją pracę i w zasadzie uprości ją do minimum.

Oto czego potrzebujesz do wykonania drewnianej drabiny własnej roboty:
 

Jak zrobić drabinę drewnianą – krok po kroku

Jeśli skompletowałeś już wszystkie potrzebne materiały, czas zabrać się za pracę!
 

 1. Przygotuj miejsce, w którym będziesz kleić swoją drewnianą drabinę DIY – pamiętaj, że praca z klejem do drewna może generować spory bałagan, dlatego najlepiej wykonywać ją na otwartej przestrzeni lub w garażu albo piwnicy. Niestety, nieuniknione są tu wszelkiego rodzaju plamy, dlatego jeśli nie masz możliwości pracować na dworze, pamiętaj o zabezpieczeniu przestrzeni, np. gazetami.
   

 2. Ustaw na podłodze drabinę, dokładnie tak, jak powinna docelowo wyglądać – połóż równolegle dwie najdłuższe deski, czyli nogi drabiny. Pomiędzy nimi ustaw wszystkie pięć szczebelków. W tym momencie odmierz też długości, na jakich powinieneś kleić szczeble. Proponujemy ustawić je np. co 20 cm. To pozwoli swobodnie korzystać ze wszystkich szczebelków.
   

 3. Sklej szczeble i nogi drabiny – użyj kleju do drewna i sklej wszystkie elementy swojej drewnianej drabiny DIY. Odczekaj, aż klej zwiąże (w zależności od produktu to czas od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin!). Do dalszych prac przystąp dopiero po całkowitym wyschnięciu całości.
   

 4. Pomaluj drewnianą drabinę DIY – aby zabezpieczyć drabinę przed zniszczeniem, użyj rekomendowanych produktów do drewna, takich jak VIDARON Bejca Do Drewna. To ważny punkt Twojej pracy, ponieważ, jeśli zawczasu zadbasz o drewno, będziesz mógł cieszyć się pięknem naturalnych powierzchni jeszcze dłużej!
   

 5. Nałóż warstwę lakieru - elementy użytkowane wewnątrz pomieszczeń warto pomalować Lakierem Bezpodkładowym VIDARON ‐ 24 godz. po nałożeniu ostatniej warstwy bejcy. Lakier ten zapewni drewnianej powierzchni odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz ochronę przed plamami m. in. z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy czy alkoholu.

Jak zrobić drabinę z drewna i czym ją zabezpieczyć?

Zabezpieczenie drewna to jedna z najważniejszych czynności podczas wykonywania drewnianej drabiny DIY. To priorytet, szczególnie gdy drabinę chcesz trzymać na świeżym powietrzu lub np. w często wilgotnej i zaparowanej łazience, czyli warunkach niesprzyjających drewnu. Bejca do drewna VIDARON, którą możesz zaaplikować na drewno, stopniowo i równomiernie wnika w jego strukturę, nie podnosząc przy tym włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite.
 

Co ciekawe, bejca tworzy na Twojej drewnianej drabinie transparentne powłoki, które podkreślają naturalne piękno drewna. Aplikacja jest prosta, a sam produkt nie pozostawia tłustej warstwy. Bejcy możesz używać nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ zawiera m.in. absorbery UV. Produkt VIDARON doskonale chroni i podkreśla wyjątkowość Twojej drabiny!
 

Zastanawiasz się, jak zrobić drabinę z drewna? Użyj naszego sposobu i w kilka godzin stwórz dekorację, która posłuży jako wieszak na ręczniki w łazience lub rustykalna ozdoba balkonu. Pamiętaj o zabezpieczeniu swojej drewnianej drabiny DIY – ten krok sprawi, że drewno nabierze prawdziwego charakteru, a do tego będzie odporne na czynniki zewnętrzne.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49