text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak przygotować ściany do malowania? Kilka praktycznych porad

Planujesz malowanie mieszkania? Aby rezultat był zadowalający, należy zadbać o właściwe przygotowanie ścian jeszcze przed ich pomalowaniem. Podpowiadamy, jakie kroki wykonać, zanim zabierzesz się za nakładanie nowej warstwy farby! Dzięki temu kolor będzie jednorodny, a powłoka – trwała i gładka.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak przygotować ściany do malowania,

 • jak umyć ściany przed malowaniem,

 • jak łatać ubytki i pęknięcia w ścianach,

 • kiedy konieczne jest gruntowanie ścian przed malowaniem.

Przygotowanie ścian do malowania – jak usunąć starą farbę?

Usunięcie warstwy farby nie zawsze jest niezbędne – jeśli powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy, że starannie oczyścisz ją z kurzu, plam i zacieków. Jak dowiedzieć się, czy konieczne jest usunięcie starej farby?
 
 • Oceń stan wizualny ściany. Jeśli na powierzchni widoczne są pęknięcia, pęcherze lub ślady łuszczenia farby, jej usunięcie ze ściany będzie niezbędne.
   

 • Intensywnie potrzyj powierzchnię ściany w kilku wybranych miejscach. Jeśli na Twojej dłoni pozostały ślady pigmentu, podłoże jest skredowane – a więc zdjęcie powłoki będzie właściwą decyzją.
   

 • Ostrym nożykiem malarskim natnij powłokę – tak, jakbyś rysował na ścianie kratkę. Na powstały wzór przyklej mocną taśmę malarską, a potem szybko ją zerwij. Jeśli fragmenty starej farby zostały na taśmie, oznacza to, że powłoka ma słabą przyczepność i trzeba ją usunąć przed malowaniem ściany.
   

Porada eksperta

Jeśli remontujesz mieszkanie, w którym wcześniej używano farb wapiennych lub klejowych, usunięcie starych powłok może być niezbędne. Takie powłoki nie stanowią odpowiedniego podłoża dla farb wodorozcieńczalnych (np. emulsji akrylowej).

W jaki sposób skutecznie usunąć stare warstwy farby? Zanim zabierzesz się do skrobania, dokładnie zwilż powierzchnię ściany wodą. Nasączona w ten sposób powłoka zmięknie, a wtedy łatwiej usuniesz ją przy pomocy szpachelki. Niestety, nie każda warstwa łatwo odejdzie od podłoża. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci specjalny środek do usuwania farby, nałożony na powierzchnię pędzlem albo wałkiem.

Mycie ścian przed malowaniem – wskazówki

Kolejnym krokiem przed przystąpieniem do malowania powinno być dokładne umycie podłoża. Ściana starannie oczyszczona z kurzu, wodnych zacieków, tłustych plam oraz innych zabrudzeń zapewni farbie lepszą przyczepność. W ten sposób masz też pewność, że wyjątkowo mocne zabrudzenia nie będą widoczne po pomalowaniu.

Jak umyć ściany przed pomalowaniem?

 1. W wiadrze wymieszaj mydło malarskie z letnią wodą.
   

 2.  Przy pomocy miękkiej gąbki myj powierzchnię ściany, kierując się z góry na dół.
   

 3. Gdy ściana jest już czysta, przemyj ją letnią wodą i pozostaw do wyschnięcia.
   

 4. Powłoki ze śladami pleśni i grzybów przemyj specjalnym środkiem grzybobójczym.
   

Przygotowanie ścian do malowania: czym wyrównać powierzchnię ściany?

Przygotowanie ściany do ponownego malowania oznacza również wyrównanie ich powierzchni. Jeśli są na niej widoczne ubytki, rysy czy pęknięcia, konieczne będzie ich uzupełnienie przy pomocy szpachli – na przykład gotowej masy Śnieżka Acryl-Putz® FS20 Finisz.  Po wyschnięciu wystarczy przeszlifować ją za pomocą papieru ściernego, by uzyskać równą powierzchnię ściany.

Do uzupełnienia drobnych rys i ubytków w ścianie możesz też użyć lekkiej masy naprawczej, np. Śnieżka Acryl-Putz® LT22 Light. Jest ona szybkoschnąca, dlatego idealnie sprawdzi się do szybkich napraw ubytków. 

Gruntowanie przed malowaniem – kiedy jest konieczne?

Ostatnim krokiem przed pomalowaniem ścian jest ich zagruntowanie – ten etap dotyczy jednak tylko niemalowanego podłoża. Grunt do ścian należy zastosować podczas wykańczania nowych ścian gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych, które wyróżniają się wysoką chłonnością.

Porada eksperta

Jeśli podczas uzupełniania ubytków usunąłeś warstwę starej farby z jakiegoś fragmentu ściany, ten niemalowany obszar pokryj gruntem malarskim. Pozostałą powierzchnię pokrytą już wcześniej emulsją wystarczy pomalować farbą podkładową, która zapewni równe i dokładne krycie.

Właściwe przygotowanie ścian do malowania może być czasochłonne, ale warto starannie się do niego przyłożyć. Cel? Idealna przyczepność, a więc i większa trwałość farby. Jeśli jednak malujesz nową ścianę pokrytą gładzią, Twoje zadanie będzie znacznie ułatwione – wystarczy, że oczyścisz powierzchnię z kurzu, zagruntujesz ją i możesz przejść do malowania na wybrany kolor.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49