text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Sypialnia w stylu kolonialnym

Klasyczna elegancja z egzotycznym twistem to styl kolonialny w pigułce. Wprowadzony do sypialni pozwoli zamienić miejsce wypoczynku w prawdziwą oazę w barwach pustyni, z rzeźbionym łożem z baldachimem i rattanowymi krzesłami. Sprawdź, jak urządzić wnętrze w tym stylu i dobrać kolor ścian do sypialni. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co charakteryzuje styl kolonialny,

  • jakie meble dobrać do sypialni w stylu kolonialnym,

  • które dodatki nadadzą charakter wnętrzu w tym stylu.

Wnętrze dla stylowych podróżników


Styl kolonialny nawiązuje do czasów świetności Imperium Brytyjskiego, gdy pod władzą Korony pozostawały między innymi kraje afrykańskie czy azjatyckie, takie jak Indie. Jest więc miksem wpływów europejskich, konkretnie wiktoriańskich, i egzotycznych, dzięki czemu przemawia zwłaszcza do wielbicieli dalekich podróży. 


Myśląc o stylu kolonialnym, wyobraź sobie masywne meble, drewnianą podłogę, naturalną kolorystykę, w tym białe lub beżowe ściany, misterne ozdoby symboliczne dla różnych zakątków świata czy naturalne materiały. Wnętrza kolonialne są eleganckie i efektowne, a zarazem przytulne i zachęcające do wypoczynku, co świetnie sprawdza się zwłaszcza w sypialni czy salonie.

 
Warto pamiętać, że ze względu na swój monumentalizm styl kolonialny najlepiej sprawdza się we wnętrzach słusznych rozmiarów, gdzie znajdzie się miejsce dla wielu akcentów dekoracyjnych. Chcąc wprowadzić go do mniejszych pomieszczeń, koniecznie postaw na jasne ściany, które powiększą je optycznie. Dobrym wyborem będzie farba ŚNIEŻKA Plamoodporna w odcieniu P01 niewątpliwa.

Podstawy stylu kolonialnego w sypialni


Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko, które we wnętrzu o kolonialnym sznycie jest szczególnie efektowne, bo często wieńczy je baldachim. Pierwotnie on sam i boczne osłony miały chronić śpiącego przed insektami, ale obecnie jest przede wszystkim wyjątkowo efektowną dekoracją. Meble kolonialne są masywne i wykonane z ciemnego, najlepiej egzotycznego drewna, takiego jak mahoń czy palisander.

Porada

Kolory do sypialni w stylu kolonialnym są oszczędne. Dominują barwy inspirowane naturą – beże, brązy, biel, czerń oraz intensywna zieleń z akcentami w barwie metalu. Szeroką gamę farb w tych odcieniach znajdziesz w kolekcji farb MAGNAT Ceramic Care, w tym A41 kremowy marmur, A2 perłowy agat czy A26 alabastrowy jaspis.

Jeśli wnętrze na to pozwala, warto pomyśleć także o rattanowym fotelu wyłożonym poduszkami. Aranżację sypialni kolonialnej warto uzupełnić ustawionym w rogu pokoju parawanem, który również należy do najbardziej charakterystycznych mebli w tym stylu, podobnie jak tapicerowane siedzisko u stóp łóżka.

Mapa świata 


Podróżnicze korzenie stylu kolonialnego najłatwiej przedstawić w dekoracjach. Wręcz klasycznym dodatkiem tego rodzaju jest mapa, najlepiej przedstawiona w formie nieco pożółkłej ryciny oprawionej w efektowną ramę. Najbardziej oczywistym wyborem będzie mapa świata, ale tylko od Ciebie zależy, który z jego zakątków zechcesz umieścić w sypialni. Kolonialne wnętrze warto ocieplić lekkimi, płóciennymi lub lnianymi zasłonami oraz dywanem, które będą nawiązywać do beżowych ścian.

Ekstrawaganckim wyborem będzie imitacja zwierzęcej skóry, choć równie dobrze sprawdzi się pleciona mata lub barwny dywan w stylu indyjskim. Ważnym akcentem są także rośliny, zwłaszcza o dużych i efektownych liściach, w tym palmy, monstery, bambusy czy juki. W przypadku oświetlenia postaw na lampy z jasnymi abażurami lub ażurowe w kolorze naturalnego drewna. Z kolei tekstylia na łóżko wpisujące się w styl kolonialny to haftowane poduszki i narzuta wykończona efektownymi frędzlami, najlepiej z naturalnego materiału.

Kropką nad „i” w aranżacji kolonialnej sypialni będą takie akcenty, jak wiklinowe kosze, porcelanowe figurki i bibeloty nawiązujące do podróży, jak globus, luneta, stare walizki czy model statku, bądź też bardziej dosłowne afrykańskie maski czy indyjskie słonie. 

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł