text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Beton dekoracyjny – nowoczesny materiał do aranżacji wnętrz

Choć przez dekady ten praktyczny materiał budowlany był ukrywany pod warstwą tynku i farby, dziś surowy beton na ścianie jest coraz częstszym elementem aranżacji wnętrz. Marzy Ci się modny, industrialny wystrój? Beton dekoracyjny to praktyczny i przyjazny budżetowi sposób na oryginalne wykończenie ścian.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest beton dekoracyjny,

  • jakie są najważniejsze cechy betonu strukturalnego,

  • jak zaaranżować wnętrze z imitacją betonu na ścianie.

Co to jest beton dekoracyjny?

Mimo że beton budowlany jest materiałem tanim i praktycznym, jego zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach – np. do wykończenia jednej ściany w mieszkaniu – okazałoby się dość pracochłonne i kosztowne. Beton jest przecież bardzo ciężki, a jego wygląd i struktura są podporządkowane sposobowi, w jaki odlewane były poszczególne elementy.
 

To wszystko sprawia, że chcąc uzyskać efekt betonu na ścianie, często lepiej jest sięgnąć po jego imitację. Jedno z popularnych rozwiązań to tzw. beton strukturalny – rodzaj drobnoziarnistego, mineralnego tynku dekoracyjnego, który wyglądem i fakturą przypomina cement.

Porada eksperta

Aby uzyskać efekt gładkiego wykończenia betonu na ścianie, wykreuj wzór po naniesieniu masy wałkiem sznurkowym prowadząc go w różne strony. Po podeschnięciu wygładź pacą. Dla surowszego, „nieobrobionego” rezultatu należy zatrzeć tynk przy pomocy pacy, tworząc nieregularne smugi. Pozwala to w prosty sposób nadać ścianie strukturę betonu o drobnych wżerach.

Czym powinien się wyróżniać beton strukturalny?

Efekt dekoracyjny to niejedyny atut betonu dekoracyjnego – ten materiał jest też bardzo praktyczny zarówno na etapie wykończenia, jak i podczas użytkowania pomieszczenia. Tynk dekoracyjny Dekoratorium BETON wyróżnia się:
 

  • łatwą aplikacją
     

  • możliwością szybkiego wykończenia ściany,
     

  • jakością kruszywa, dzięki któremu można wykreować efekt prawdziwego betonu,
     

  • możliwością kładzenia na ściany niezależnie od rodzaju podłoża w tym MDF,
     

  • swobodą wyboru efektu – np. odciśnięte słoje drewna, płyty zamontowane do ściany lub gładki beton,
     

  • odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zmywanie i szorowanie z użyciem detergentów (po zastosowaniu farby podkładowej i wykończeniu powierzchni Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style).

Efekt betonu na ścianie – nie tylko do loftu

Do jakich wnętrz będzie pasować ściana pokryta betonem strukturalnym? Wbrew pozorom taki element aranżacyjny pasuje nie tylko do chłodnego wystroju industrialnego. Ma neutralny kolor, więc możesz zestawić go z różnymi odcieniami i materiałami. Betonowa ściana sprawdzi się jako ciekawy, ozdobny akcent w centrum nowoczesnego wnętrza.
 

Szarość betonu wpasuje się w proste, stonowane aranżacje inspirowane minimalizmem, a także – szczególnie w połączeniu z elementami z naturalnego drewna – jasne, skandynawskie wnętrza. Surowy wygląd cementu zrównoważą lekkie meble w odcieniach bieli i beżu. Beton doskonale sprawdza się nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w łazience – zobacz, jak w nowoczesny sposób wykorzystać ten materiał!

Wskazówka

Jeśli chcesz dostosować kolor tynku dekoracyjnego imitującego beton do konkretnego wnętrza, przed nałożeniem wymieszaj go z pigmentem. Dzięki temu możesz uzyskać jaśniejszy lub ciemniejszy odcień ściany – w zależności od założonego efektu aranżacyjnego. Pamiętaj, że beton po wyschnięciu jest jaśniejszy niż podczas wyrabiania.

Beton strukturalny pozwala dowolnie kształtować wygląd ściany – podczas nakładania materiału możesz stworzyć na jego powierzchni imitację płyt betonowych albo wzór odciśniętego szalunku. Pierwszy efekt najlepiej pasuje do wnętrz industrialnych, modernistycznych i eklektycznych. Z kolei odciśnięte w cemencie deski będą pięknie korespondować z drewnianymi elementami wystroju.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

  •  

    Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

  •  

    Standard Courier delivery cost PLN 15.49

  •  

    Express delivery cost PLN 15.49

  •  

    Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49