text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Zrób swój kalendarz adwentowy! Drewniany element świąteczny

Adwent to czas przyjemnego oczekiwania na jedne z najmilszych dni w roku. Nie bez powodu ten wyjątkowy okres chcemy uczynić jeszcze bardziej ekscytującym za pomocą kalendarza adwentowego. Spójrz, jak własnoręcznie wykonać kalendarz adwentowy z drewna, i poznaj zalety takiego rozwiązania.

Drewniany kalendarz adwentowy – czego potrzebujesz do jego przygotowania?

Kalendarz adwentowy ma niewątpliwie wiele zalet. Może stworzyć klimat przedświąteczny w Twoim domu, jest przyjemnym rytuałem, który buduje dobre wspomnienia, a także… ułatwia ranne wstawanie w grudniowe poranki. Na rynku dostępnych jest wiele kalendarzy adwentowych przeznaczonych nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Mało który odznacza się tak niepowtarzalnym designem jak kalendarz adwentowy z drewna, który w dodatku wykonasz samodzielnie. Możesz przygotować bardziej pracochłonną wersję, czyli kalendarz adwentowy drewniany domek, ale jeśli to będzie Twój pierwszy kalendarz, prostszy w wykonaniu będzie kształt choinki.
 

Co potrzebujesz do pracy? Przede wszystkim kawałki drewna konstrukcyjnego o długości 2 metrów oraz 4 heblowane deski o takiej samej długości. Dodatkowo niezbędne do pracy okażą się wkręty do drewna o średnicy 4 milimetrów, 24 białe haczyki, 2 wkręty do drewna o średnicy 4 milimetrów oraz piła uniwersalna i wkrętarka.

Kalendarz adwentowy z drewna krok po kroku

Pracę nad własnym kalendarzem zacznij od stworzenia jego podstawy. Pierwszym krokiem powinno być skrócenie drewna konstrukcyjnego i sprawienie, by kształtem przypominał stożek. Będzie on niezbędny do późniejszego zamontowania gwiazdy świątecznej. Pozostałości drewna konstrukcyjnego użyj do zrobienia podstawki do choinki. Przymocuj ją do podstawy przy pomocy wkrętów do drewna.
 

Kolejnym etapem będzie przecięcie heblowanych desek na 7 kawałków, tak żeby miały odpowiednio 15, 30, 45, 60, 75 oraz 95 centymetrów. W tym celu przyda Ci się piła uniwersalna, która pomoże precyzyjnie przeciąć deski. Następnym etapem jest przymocowanie uciętych desek do drewna konstrukcyjnego. Zachowaj precyzję i za pomocą wkrętarki przymocuj elementy drewniane w równych odstępach, zaczynając od najkrótszej na górze. Dzięki temu stworzysz gałęzie swojego drzewka.
 

Następnie za pomocą piły przytnij deski na skos, tak by nabrały wyglądu choinki. Ostatnim etapem jest umieszczenie na drzewku haków, a na każdym z nich możesz po skończeniu pracy umieścić upominek.

Przygotowanie konstrukcji skończone? To jednak nie koniec pracy. Aby drewniany kalendarz adwentowy mógł przetrwać wiele sezonów i cieszyć oczy domowników, niezbędna jest odpowiednia ochrona drewna. Nie chcesz przecież, by Twój wysiłek przedwcześnie poszedł na marne.

Spraw, by Twój kalendarz przetrwał dłużej

Choć niektórym wydaje się, że ochrony wymaga głównie drewno wystawione na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, to również domowe elementy dekoracyjne wykonane z drewna potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz, by pieczołowicie przygotowywany przez Ciebie kalendarz adwentowy z drewna prezentował się doskonale i był w dobrej kondycji, zadbaj o jego ochronę.
 

Skuteczny przy zabezpieczeniu drewna będzie produkt VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. Warto wybrać odcień np. L02 sosny złocistej, który podkreśli naturalne piękno kalendarza. Lakierobejca jest preparatem tworzącym na drewnie elastyczną i trwałą powłokę odporną na ścieranie. Pamiętaj, że warunkiem trwałości wymalowania i ładnego wyglądu, podkreślenia rysunku słojów drewna i utrzymania powierzchni w czystości jest odpowiednie przygotowanie drewna przed malowaniem. Oznacza to przeszlifowanie materiału papierem ściernym oraz jego wypolerowanie.
 

Lubisz majsterkować i szukasz zajęcia w okresie okołoświątecznym? Własnoręcznie wykonany kalendarz adwentowy z drewna będzie wyjątkowym elementem wyposażenia mieszkania, który ucieszy o wiele bardziej niż gotowy odpowiednik. Spójrz na nasze instrukcje i ruszaj do pracy!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49