text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Sprawdź, jak zrobić sufit podwieszany! Nowatorskie sposoby i aranżacje wnętrzarskie

Wśród nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych sufit podwieszany bezdyskusyjnie możemy zaliczyć do grupy tych niebanalnych sposobów dekoracji wnętrza. Sama konstrukcja sufitu podwieszanego nie jest skomplikowana, dlatego ostateczny efekt zależy od jego wykończenia. Jak to zrobić? Zainspiruj się naszymi pomysłami.

Kiedy warto pomyśleć o podwieszanym suficie?

Jednym z ostatnich etapów realizacji projektu architektonicznego jest montaż zaplanowanego wcześniej sufitu podwieszanego. Ten „drugi sufit” obniżony zazwyczaj o 10-15 cm wymaga rozważenia aspektów estetycznych i funkcjonalnych. Powinien przede wszystkim być spójny z wystrojem wnętrza, zapewniać mu dobrą akustykę i maskować instalację elektryczną, w tym kable oświetlenia.
 

Montaż sufitu podwieszanego nie jest niezbędnym elementem aranżacji, ale warto go rozważyć, gdy chcesz wprowadzić do wnętrza nietuzinkową dekorację, zmienić proporcje wysokiego wnętrza bez ingerencji w konstrukcję budynku, zamaskować nierówności pierwotnego sufitu lub wykreować zbliżone do scenicznego oświetlenie przestrzeni.

Konstrukcja, czyli sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy?

Sufit podwieszany powstaje poprzez przymocowanie lekkiej płyty gipsowo-kartonowej do stworzonej konstrukcji nośnej. Budowanie sufitu na „szkielecie” pozwala równomiernie rozłożyć ciężar i maksymalnie go usztywnić. Na etapie projektu tego podwieszanego elementu możesz wybrać sufit krzyżowy lub pojedynczy. Zagadnienie to dotyczy rusztów, na których montuje się płytę: krzyżowe stosuje się w większych pomieszczeniach, pojedyncze – w mniejszych (do 4 m szerokości).
 

Sposoby wykończenia sufitu podwieszanego:
 

 • Jak zrobić sufit podwieszany i dobrać oświetlenie? Postaw na ergonomiczne pasy ledowe ukryte w obwodzie sufitu lub w profilach podtynkowych, halogeny, a nawet ozdobne plafony.
   

 • Czym go pomalować? Do podwieszanych sufitów najczęściej zaleca się farby w kolorze ścian. Warto jednak zaznaczyć, że wprowadzenie zupełnie nowego koloru może urozmaicić przestrzeń i ożywić wnętrze. Pamiętaj jednak, że ciemniejsze barwy spowodują, że sufit wyda się być zawieszony niżej, niż w rzeczywistości.
   

 • Drewniane sklepienie. Dobrym pomysłem na wykończenie sufitu jest ułożenie na nim lekkich drewnianych paneli, które wprowadzą do pomieszczenia ciepło i przytulną atmosferę.
   

 • A może tapeta? Rozważ również pokrycie sufitu tapetą lub fototapetą. Producenci oferują ogromną liczbę wzorów, kolorów i faktur, wśród których na pewno znajdziesz model, który będzie pasował idealnie do Twego wnętrza. Sięgaj po pasy, geometryczne wzory lub gwiazdy, które możesz przykleić na swoim suficie.
   

 • Beton na suficie. Oryginalnym nowoczesnym rozwiązaniem jest pokrycie kartonowo-gipsowej płyty betonem, dzięki któremu Twoje wnętrze nabierze wielkomiejskiego, loftowego charakteru.

Jak zrobić podwieszany sufit z efektem betonu?

Konstrukcję sufitu podwieszanego doskonale urozmaicisz strukturą - betonem architektonicznym. Nie potrzebujesz jednak naturalnego betonu, by uzyskać doskonały efekt. Wystarczy lżejsza imitacja, np. produkt MAGNAT Style Beton. Ta wyjątkowa struktura wyprodukowana na bazie spoiwa wapiennego ma formę drobnoziarnistego, zabarwionego tynku mineralnego i doskonale imituje naturalny beton. MAGNAT Style Beton poleca się do dekoracji m.in. płyt gipsowo-kartonowych, zatem doskonale nadaje się do podwieszanych sufitów. Co najważniejsze - betonową powłokę możesz uzyskać własnoręcznie bez większych problemów – wystarczy, że skorzystasz z naszej instrukcji.
 

Ta struktura nada wnętrzu nowoczesny, surowy charakter. W połączeniu z np. z czarną oprawą oświetlenia (listwą halogenową, wiszącą lampą) wprowadzi do pomieszczenia industrialny szyk. W zależności od tego, na jakim efekcie Ci zależy, możesz zdecydować się na jasny lub ciemniejszy odcień betonu, całkowicie gładki lub lity z charakterystycznym, unikalnymi wżerami i ubytkami.
 

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się nad montażem podwieszanego sufitu – nie myśl o tym więcej, po prostu to zrób! Wybierz najlepszy dla siebie sposób wykończenia tej konstrukcji i ciesz się niebanalną przestrzenią.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49