text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Sprawdź, jak zrobić altanę ogrodową!

Uwielbiasz siedzieć w swoim kolorowym ogrodzie, wdychać zapach roślin i delektować się grillem, ale pierwsze krople deszczu zmuszają Cię do ucieczki? Dowiedz się, jak zrobić altanę ogrodową.

Zrób to sam!

Nie bój się wyzwania. Wyposaż się w drewno i sprawdzony impregnat VIDARON, aby zabezpieczyć altanę przed działaniem czynników atmosferycznych. Oto lista rzeczy, które powinieneś przygotować, zanim zabierzesz się do pracy:

 • słupy drewniane 10 x 10 cm, o długości 2,2 m – 8 sztuk + belki łączące o długości 3,5 m – 8 szt.,
   

 • belki 10 x 5 cm (legary podłogowe, dach, poręcze) – 60 m,
   

 • cement pod wylewkę – 2 worki,
   

 • bloczki betonowe – 8 szt.,
   

 • stalowe kotwy słupów – 4 szt.,
   

 • płyty OSB – 16 m2,
   

 • papa podkładowa (3 rolki) i gwoździe papiaki,
   

 • agrowłóknina czarna – 14 m2,
   

 • gont bitumiczny – 8 paczek,
   

 • deski calówki o szerokości 10 cm – 12,5 m2 – czyli 35 desek o długości 3,5 m,
   

 • narzędzia – piła, młotek, pędzel,
   

 • gwoździe, śruby, wkręty,
   

 • Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON
   

 • Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON,

Jak zbudować altanę ogrodową?

Krok 1

Pamiętaj o tym, że drewno suszone należy zaimpregnować sprawdzonym preparatem. Świetnie spisze się tutaj VIDARON Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący, który zapewni pełną ochronę biologiczną drewna a następnie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, który chroni przed sinizną, grzybami i glonami oraz zapewnia ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Dobrze zaimpregnowana konstrukcja będzie przez lata chroniona, a co za tym idzie – będziesz mógł z niej bezpiecznie korzystać przez wiele sezonów.

Do kwadratowego fundamentu o boku 3,5 metra wstaw 8 bloczków betonowych, które będą podtrzymywać drewniane słupy. Zamontuj drewno w stalowych kotwach na wysokość 2,2 m i połącz wierzchołki słupów belkami długości 3,5 m. Podobne belki należy zamontować przy ziemi.
 

Krok 2
Ustawione pod kątem belki 10 x 5 cm skręć stalowymi łącznikami i pokryj całość płytami OSB 18 mm. Teraz wystarczy dla szczelności pokryć je papą podkładową i założyć gont bitumiczny.
 

Krok 3
Na podłożu rozłóż agrowłókninę. Zapobiegnie rozwojowi chwastów.

Na stalowych wieszakach co pół metra zamontuj legary – belki 5 x 10 cm. Oczywiście także starannie zaimpregnowane. Teraz do nich zamontuj deski podłogowe. Jak się domyślasz – również pokryte impregnatem.
 

Taką podłogę można jeszcze pokryć lakierem – dla utwardzenia i nadania koloru.
 

Krok 4
Pozostaje montaż poręczy, ewentualnych drabinek czy kratek, po których mogą piąć się bluszcze.

Pod sufitem można jeszcze za pomocą takera tapicerskiego podpiąć matę słomianą – to już jednak zabieg stricte estetyczny. Zaimpregnowany i pokryty papą dach ochroni nas przed kaprysami natury.

Oczywiście warto podciągnąć instalację elektryczną, by w samodzielnie zbudowanej altanie móc spędzać także długie wieczory.

A meble?

Niektórzy wstawiają do altan plastikowe krzesełka i stoły, ale czy nie jest to zgrzyt w naturalnej, drewnianej przestrzeni? Zatem – stolik i ława, również z drewna, dopełnią dekorację. Ponieważ jesienna zawierucha przyniesie wilgoć a zima obrzuci meble śniegiem, nie zapominajmy o ich ochronie – meblom również należy się warstwa impregnatu, by służyły nam długie lata.

Impregnat – ochrona Twojej altany!

Zanim zabierzesz się za budowę altany w swoim ogrodzie, zabezpiecz drewno odpowiednim środkiem. Aby uzyskać pełną ochronę i idealne krycie, maluj każdy z elementów osobno – jeszcze przed montażem całej altany. Przed nałożeniem preparatu oczyść deski z zanieczyszczeń a następnie nanieś warstwę Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Po wyschnięciu wygładź drewno drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem zastosuj Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy w wybranym kolorze. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia, zanim przystąpisz do dalszego montażu obudowy.
 

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON ochroni deski nie tylko przed wilgocią, ale też promieniowaniem UV, rozwojem grzybów i szkodnikami niszczącymi drewno. Do malowania drewna warto użyć preparatu, który podkreśli naturalny rysunek słojów, ale i nada powierzchni desek ciekawy kolor. Impregnat nie jest odpowiednim produktem do malowania podłogi. Najlepiej sprawdzi się Olej do Drewna marki VIDARON, ponieważ charakteryzuje się on podwyższoną odpornością na ścieranie, a w swoim składzie zawiera szlachetny wosk Carnauba, który głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna.
 

Aby maksymalnie wydłużyć trwałość i utrzymać idealny wygląd drewna, należy regularnie powtarzać olejowanie desek – najlepiej raz lub dwa razy do roku. Tak zabezpieczona altana posłuży przez lata.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49