text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie. Stwórz ogród marzeń!

Oprócz kolorowych kwiatów, unikalnych gatunków roślin czy krzewów, także ścieżki w ogrodzie tworzą jego niespotykany klimat. Jeśli przymierzasz się do ich wytyczenia na swoim zielonym terenie – sprawdź nasze porady. Zebraliśmy kilka oryginalnych pomysłów na drewniane ścieżki w ogrodzie.

Dlaczego warto wytyczać ścieżki w ogrodzie?

Obawiasz się, że Twój ogród zaczyna wyglądać jak dżungla? Coraz trudniej Ci się w nim poruszać? A może zależy Ci na tym, żeby Twoi goście nie deptali niechcący Twoich sadzonek? Sposobem na uporządkowanie przestrzeni działki jest wytyczenie ścieżek w ogrodzie. Rozwiązanie sprawdzi się zarówno w małych przydomowych ogródeczkach, jak i na większych areałach.
 

Ścieżki czy chodniki ogrodowe to w końcu nie tylko kwestia użyteczności i funkcjonalności, ale i dekoracji. Pomysły na ścieżkę w ogrodzie w głównej mierze zakładają użycie kamienia, ozdobnych cegieł lub zewnętrznych gresów. Warto jednak zwrócić się w stronę klasycznego, naturalnego drewna. Drewniane chodniki ogrodowe przeżywają swoisty renesans. Wybraliśmy kilka inspiracji, które pomogą Ci stworzyć alejkę w Twoim ogrodzie.

Piękne i praktyczne ścieżki ogrodowe z drewna

Porządkowanie lub ponowne rozplanowywanie ogrodu to dość pracochłonne, ale warte wykonania zajęcie. Zyskasz dzięki niemu estetyczną i miłą dla oka przestrzeń. Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie? Z wdzięcznego materiału, jakim jest drewno!
 

Przedstawiamy kilka rozwiązań do wyboru:

 • Ścieżki w ogrodzie z plastrów drewna. Pomysł prosty i doskonały zarazem. Wystarczy, że skompletujesz kilka większych lub kilkanaście mniejszych plastrów drewna o grubości ok. 15 cm. Wyznacz koryto ścieżki, poukładaj pozbawione kory plastry, podsyp kamieniami, a na koniec piaskiem. Całość dobrze ubij. Efekt będzie niesamowity.

 • Ścieżki ogrodowe z europalet. Kolejny ciekawy materiał do wykorzystania w ogrodzie to europalety. Jeśli masz je pod ręką, wytnij z nich pojedyncze listewki, które możesz następie ułożyć w swoim ogródku w formie idealnej ścieżki.
   

 • Ścieżka ogrodowa przypominająca tory. Ten pomysł zakłada, że budując ścieżkę z drewnianych desek, najpierw poprowadzisz dwie równoległe „prowadnice” – na kształt torów kolejowych – i na nich osadzisz deski chodnika ogrodowego.
   

 • Chodniki ogrodowe z różnej wielkości desek. Kto powiedział, że ścieżki w ogrodzie mają wyglądać, jak rysowane od linijki? Postaw na kreatywność. Dobierz deski o różnych długościach i stwórz z nich inspirowane naturą ścieżki ogrodowe.
   

 • Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie? W okręgu! Dotnij deski tak, aby składały się w okręgi. Dopasuj ich wielkość do możliwości Twojego ogrodu.
   

Pamiętaj, że każde z powyższych rozwiązań będzie prezentować się idealnie w Twoim ogrodzie pod jednym warunkiem. Musisz odpowiednio zabezpieczyć naturalny materiał, jakim jest drewno.


Zabezpieczamy drewnianą ścieżkę ogrodową

Jeśli masz już wybraną ścieżkę ogrodową, czas na jej precyzyjne wykonanie. Pierwszy krok, obojętnie który projekt realizujesz, to malowanie drewna. Możesz wybrać do tego np. Olej do Drewna marki VIDARON. Jego unikalne właściwości chroniące sprawią, że będziesz cieszyć się pięknymi ścieżkami w ogrodzie jeszcze dłużej. Produkt ten przede wszystkim skutecznie wzmacnia, chroni i odżywia drewniane powierzchnie, podkreślając ich naturalne piękno. Tworzy powłokę odporną na ścieranie oraz siniznę, grzyby pleśniowe i glony, co jest szczególnie istotne w zabezpieczaniu chodników ogrodowych z drewna.
 

Drewniana ścieżka powinna przed malowaniem zostać oczyszczona z tłustych i żywicznych plam z pomocą benzyny ekstrakcyjnej, odkurzona oraz wysuszona. Olej do Drewna należy nakładać pędzlem w odstępach od 6 do 12 godzin w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności powietrza do 65%. Po około 15 do 20 minutach od nałożenia każdej warstwy usuń nadmiar oleju z powierzchni drewna przy pomocy bawełnianej szmatki lub ręcznika papierowego. Po 7 dniach powierzchnia uzyska pełne właściwości odpornościowe.
 

Ścieżki w ogrodzie pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale i estetyczną. Wykonaj je z drewna, które uprzednio dobrze zabezpieczysz, a będziesz mieć pewność, że będą trwałe i piękne przez lata!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49