text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Nowe życie starej ramy, czyli renowacja drewnianej ramy lustra – poradnik krok po kroku!

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać renowacja drewnianej ramy lustra, tak aby całość zyskała zupełnie nowy blask? Nic prostszego! Sprawdź nasz poradnik i skutecznie odnów stare lustro. Dzięki działaniom opisanym krok po kroku szybko odrestaurujesz piękne drewno.

Renowacja drewnianej ramy – dlaczego warto?

Jeśli na targu staroci lub na strychu własnego domu wpadło Ci w ręce lustro w drewnianej ramie – pamiętaj, że może to być początek pięknej przygody z odnawianiem! W końcu renowacja drewnianej ramy wbrew pozorom nie jest wcale trudna. Oczywiście, wymaga dużo cierpliwości, ale odpowiednie przygotowanie się do tego zadania pozwoli Ci szybko odświeżyć stary mebel i nadać mu zupełnie inny wygląd.
 

Stare lustra w drewnianych ramach możesz znaleźć podczas organizowanych w Twojej okolicy pchlich targów oraz giełd antyków. Często zdarza się, że te piękne ozdoby trafiają, też np. podczas generalnych remontów mieszkań, na popularne serwisy ogłoszeniowe. Właściciele sprzedają je wtedy za bezcen. Warto śledzić również lokalne profile i grupy na portalach społecznościowych, dotyczące wyrzuconych na śmietnik mebli.

Jak odnowić stare lustro krok po kroku

Jeśli przyszedł Ci do głowy pomysł na odnowienie ramy lustra, przygotuj kilka niezbędnych do tego rzeczy. Przyda Ci się papier ścierny, gruba taśma malarska, folia lub gazety do zabezpieczenia miejsca malowania, mały i duży pędzel, Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON do drewna. Czas na renowację drewnianej ramy krok po kroku:
 

Krok 1. Ocena stanu technicznego lustra. Sprawdź, czy szkło lustra nie jest porysowane i czy nie należy go np. w całości wymienić. Zobacz też, w jakiej kondycji jest rama lustra – jakiego szlifowania wymaga i czy drewno jest zachowane w dobrym stanie.
 

Krok 2. Czyszczenie przed renowacją drewnianej ramy. To ważny krok, który pozwoli Ci jeszcze lepiej ocenić stan restaurowanego przedmiotu. Dokładnie wyczyść całość – wystarczy woda, mydło i delikatna flanelowa szmatka. Pamiętaj, aby przed dalszymi pracami osuszyć lustro.
 

Krok 3. Zabezpieczenie lustra. Przed renowacją drewnianej ramy należy zadbać o szklaną taflę lustra. Oklej ją szeroką taśmą malarską, tak aby nie uszkodzić i nie zabrudzić powierzchni podczas szlifowania i późniejszego malowania drewnianych elementów.
 

Krok 4. Szlifowanie powierzchni ramy lustra. Czas na dokładne przygotowanie drewna do późniejszego nałożenia lakierobejcy. Wybierz odpowiedni papier ścierny i delikatnie zmatowij całą ramę. Nie spiesz się. Tę pracę należy wykonać bardzo dokładnie.
 

Krok 5. Ostatni etap renowacji drewnianej ramy: malowanie. Zastanawiasz się, jak odnowić ramę lustra po wszystkich wcześniejszych czynnościach? Należy ją pomalować Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną marki VIDARON. Po wyschnięciu możesz cieszyć się idealnie odnowionym lustrem!

Nie wiesz, jak odrestaurować lustro? Podrzucamy Ci kilka przydatnych pomysłów na odnowienie ramy lustra:

 • Renowacja drewnianej ramy z lakierobejcą. Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie malowania i dodatkowym zabezpieczeniu drewna, chociażby przed szkodliwym działaniem promieni UV, wybierz produkt Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON . Lakierobejca uwydatnia rysunek słojów drewna, jest bardzo łatwa w aplikacji i trwała.
   

 • Jak odnowić stare lustro i nadać mu zupełnie inny kolor? Chcesz uzyskać efekt jednokolorowej ramy, np. jasnej pastelowej lub ultramodnej antracytowej? Wybierz farby, które dokładnie kryją malowaną powierzchnię. Sprawdzą się tu m.in. wszystkie emalie z połyskiem np. Supermal® Emalia Olejno-ftalowa marki ŚNIEŻKA.
   

 • Jak odnowić stare drewniane lustro i nadać mu blask? Ciekawym rozwiązaniem jest także użycie kolorów pełnych blasku. Sprawdzą się tu wszystkie połyskujące złota i srebra. Do uzyskania takiego efektu wybierz np. specjalną farbę w sprayu do dekorowania np. ŚNIEŻKA Multispray Lakier.

Renowacja drewnianej ramy nie jest skomplikowana. Pozwala za to uzyskać niesamowity efekt. Przeszukaj Internet i giełdę staroci, znajdź wymarzone lustro oraz odnów je lakierobejcą, tak by mogło się wkomponować do Twojego salonu vintage lub przedpokoju w stylu skandynawskim!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49