text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Malowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Malowanie ścian to jeden z najszybszych i najprzyjemniejszych sposobów na zmianę aranżacji wnętrza. Ale by ściany mogły przez długi czas cieszyć oczy nieskazitelnym wyglądem, prace należy dostosować do rodzaju podłoża. Jak malować ściany z płyt gipsowo-kartonowych? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzują się płyty gipsowo-kartonowe,

 • co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy,

 • dlaczego istotne jest gruntowanie płyt gipsowo-kartonowych,

 • jaką farbę wybrać do malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych?

Czym charakteryzują się płyty gipsowo-kartonowe?

Płyty gipsowo-kartonowe, potocznie zwane karton-gipsem, są wykorzystywane w wielu pomieszczeniach. Począwszy od mieszkalnych, przez komercyjne, aż po przestrzenie biurowe. Tworzone są z nich ścianki działowe czy sufity podwieszane; pozwalają też tworzyć garderobę czy zabudować wannę.

Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością z kilku powodów. Są łatwe w użyciu, nie pochłaniają dużych nakładów finansowych i dają możliwość osiągnięcia w krótkim czasie efektu idealnie gładkiej ściany. Trudności mogą się natomiast pojawić przy malowaniu tego materiału, dlatego warto odpowiednio przygotować się do tej czynności.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?

Przed przystąpieniem do właściwego malowania płyt gipsowo-kartonowych należy odpowiednio przygotować podłoże. Pominięcie tego etapu może skutkować niewystarczającym kryciem oraz koniecznością nałożenia kilku warstw farby. To z kolei zwiększy koszty remontu i spowoduje, że rozciągnie się on w czasie.

Pamiętaj, by rozpocząć od przygotowania nie tylko ścian, ale całego pomieszczenia. Podobnie jak przy każdym innym malowaniu, także tutaj należy zabezpieczyć podłogi i meble folią ochronną, okleić taśmą ramy okien oraz zakryć włączniki światła i klamki. Następnie oceń stan płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli zauważasz na nich ubytki, wówczas użyj gładzi do ich zamaskowania, a następnie wyrównaj powierzchnię.

Dlaczego istotne jest gruntowanie płyt gipsowo-kartonowych?

Istotną cechą płyt gipsowo-kartonowych jest ich duża chłonność. To oznacza, że pochłaniają dużą ilość farby, co jak już wiemy, zwiększa koszty i czas przeprowadzenia remontu. Ponadto masa naprawcza stosowana na ubytkach i połączeniach będzie zupełnie inaczej przyjmowała farbę kryjącą. By uniknąć rozbieżności i kłopotów, najlepiej zastosować grunt do ścian. Gruntowanie przed malowaniem to sprawdzona metoda uzyskania jednolitego koloru podczas malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych.

Do gruntowania karton-gipsu świetnie sprawdzi się Acryl-Putz® GP41 Grunt Polimerowy Głęboko Penetrujący marki ŚNIEŻKA. To produkt, który zwiększa przyczepność podłoża i wysychanie później nałożonych na nią wyrobów. Formuła gruntu przeznaczona jest do podłoży mocno chłonnych. Produkt wnika do środka i wiąże luźne kruszywa, dlatego podłoże musi być ustabilizowane pod względem chłonności. Uzyskana dzięki niemu powłoka jest lekko transparentna i przepuszczalna dla pary wodnej.

Uwaga!

Pamiętaj, by wszelkie prace przeprowadzać w temperaturze od 5 do 25 stopni. Ważne jest również to, by odczekać 24 godziny do całkowitego wyschnięcia produktu. Dopiero po tym czasie można przystąpić do właściwego malowania. Można również zastosować emulsję podkładową ŚNIEŻKA Grunt, która jest nierozłącznym elementem przy pierwszy malowaniu podłoży g-k, ponieważ niweluje różnice między gipsem a kartonem.

Jaką farbę wybrać do malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych?

Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do malowania. Pamiętaj, że prócz odpowiedniej farby potrzebne Ci będą także narzędzia typu wałek do malowania. Wśród polecanych farb warto zwrócić uwagę na preparaty lateksowe, które są nie tylko gęste, ale zapewniają też dobre krycie. Możesz wybrać na przykład farbę MAGNAT Creative White, która jest nie tylko łatwa w użyciu, ale i odporna na szorowanie i zmywanie. Malowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych powinno wyglądać tak samo jak malowanie innych ścian. Po nałożeniu pierwszej warstwy poczekaj do jej wyschnięcia i wówczas oceń, czy należy powtórzyć malowanie jeszcze raz.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49