text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Kiedy używać pędzla, a kiedy wałka?

Pierwszy pozwala na większą precyzję podczas malowania ścian, a drugi pozwala wykonać prace szybciej i wygodniej. Pędzel i wałek to narzędzia malarskie stworzone, by się uzupełniać, ponieważ każde z nich jest stosowane w inny sposób i daje odmienny efekt. Kiedy sięgnąć po wałek do malowania i w jakiej sytuacji lepszym wyborem będzie pędzel malarski? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy stosować wałek malarski,

  • w jakich sytuacjach sprawdzi się pędzel malarski,

  • w jakie akcesoria do malowania ścian warto się zaopatrzyć.

Wałek do malowania – wygodny i niezawodny


Wałki to nie bez powodu najpopularniejsze narzędzia malarskie. Stosujemy je, gdy chcemy szybko i łatwo pokryć farbą dużą powierzchnię ściany czy sufitu dodatkowo, w zależności od rodzaju, pomagają pomalować trudno dostępne miejsca np. za kaloryferem. Są łatwe w użytku, pozwalają uniknąć marnowania farby, a gdy są używane prawidłowo, minimalizują zacieki. Wałki malarskie różni przede wszystkim długość włosia i rodzaj materiału. 

Włosie krótkie sprawdza się przy malowaniu powierzchni bardzo gładkich, równych i o jednolitej strukturze, wałek do malowania z długim włosiem pozwoli natomiast równomiernie pomalować powierzchnię strukturalną i nierówną.

Wałki malarskie z włosia syntetycznego, takie jak wałek flokowy MAGNAT, są przeznaczone do malowania małych powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc farbami wodorozcieńczalnym, a naturalnych używamy do farb rozpuszczalnikowych. Osobną kategorią są wałki wykonane z gąbki, które sprawdzą się najlepiej w przypadku farb olejnych alkidowych oraz do farb wodnych: lateksowych, akrylowych, ceramicznych. 
 

Porada eksperta

Wiele osób traktuje wałki jako narzędzie malarskie jednorazowego użytku. To błąd, ponieważ wałki można skutecznie oczyścić z farby, co pozwala na długo zachować je w dobrym stanie. Do czyszczenia stosuj środki przeznaczone do usuwania różnych typów farby. W przypadku emulsyjnych wystarczy ciepła woda, rozpuszczalnikowe wymagają właściwego rozpuszczalnika organicznego, warto je dobrze umyć i wysuszyć, aby móc wykorzystać je przy kolejnym malowaniu.

Kiedy stosować pędzel malarski?

Pędzle malarskie obecnie traktowane są przede wszystkim jako narzędzia wykończeniowe. Pozwalają pomalować miejsca trudno dostępne, do których nie dotrze wałek, są także nieocenione, jeśli z pomocą farby chcemy wykonać efekty dekoracyjne na ścianach. Podobnie jak wałki, pędzle do malowania ścian mogą być wykonane z włosia syntetycznego lub naturalnego, przy czym prym wiodą pędzle syntetyczne, ponieważ nie wchłaniają wody z farby, co usprawnia malowanie ścian. Osobną, specjalistyczną kategorią są pędzle silikonowe, służące do nakładania farb i past strukturalnych. Przy wyborze pędzla warto zwrócić uwagę na: 
 
  • długość włosia – dla równomiernego krycia wszystkie włoski powinny być równe,
     

  • solidne osadzenie włosia na podstawie, by włoski nie zostawały na ścianie,
     

  • sprężystość włosia – im większa, tym łatwiejszy w użyciu jest pędzel malarski, a ryzyko powstania smug mniejsze,
     

  • wielkość pędzla – duże służą do malowania większych powierzchni, mniejsze do wykańczania,
     

  • kształt pędzla – z zasady dzielimy je na płaskie i okrągłe, przy czym płaskie służą do pracy na większych powierzchniach, a okrągłe i stożkowe do detali. Popularnym rodzajem pędzla płaskiego jest też „kaloryferowiec”, czyli pędzel z zakrzywioną rączką służący do malowania grzejników.

Przydatne narzędzia malarskie do pędzli i wałków

Malowanie ścian z wykorzystaniem pędzli i wałków można usprawnić, wykorzystując odpowiednie narzędzia malarskie. Jednym z największych problemów towarzyszących tej czynności jest skapywanie, a w konsekwencji marnowanie farby. Można go uniknąć, kupując wałek do malowania ze zbiornikiem wbudowanym w tuleję, dzięki czemu przedostająca się do niego farba ponownie trafia na włosie wałka. 

Podobne rozwiązanie zastosowano w pędzlach, przy czym w tym wypadku zbiornik znajduje się u nasady główki. Warto pamiętać, że to rozwiązanie nie sprawdzi się przy każdym rodzaju farby – zdecydowanie lepiej działa w przypadku rzadszych farb. Tego typu rozwiązanie ułatwi bardzo pracę, jak i dobór odpowiedniego kształtu pędzla.

Kolejnym przydatnym narzędziem są osłony malarskie nakładane bezpośrednio na pędzel lub wałek do malowania, przy czym większość wałków i pędzli obecnie dostępnych w sklepach ma konstrukcję zapobiegającą chlapaniu. Jeśli jednak ochrona, którą ma sam wałek, nie jest wystarczająca, warto zaopatrzyć się również w osłonę.

W przypadku wałków malarskich dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w wałek z uchwytem teleskopowym, którego długość można swobodnie dopasowywać przy malowaniu sufitów czy większych powierzchni ścian. Teleskopowy kij malarski MAGNAT z uniwersalną końcówką został wykonany z lekkiego aluminium, dzięki czemu jest poręczny i trwały. Warto pamiętać, że wałki i ich uchwyty są rozłączne, co pozwala tworzyć różne kombinacje i swobodnie wymieniać między sobą części dopasowane pod względem rozmiaru. 
 

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

  •  

    Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

  •  

    Standard Courier delivery cost PLN 15.49

  •  

    Express delivery cost PLN 15.49

  •  

    Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49