text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jaką farbą do drewna zaimpregnować ogrodzenie?

Aby drewniane ogrodzenie jak najdłużej zachowało atrakcyjny wygląd, wymaga odpowiedniej konserwacji. Dlatego wybór farby do drewna lub impregnatu nie jest tylko kwestią estetyki. Odpowiednio dobrane materiały będą długo chronić Twój płot przed czynnikami, które zagrażają jego trwałości. Sprawdź, jak wybrać farbę do pomalowania drewnianego ogrodzenia!

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • dlaczego potrzebujesz impregnatu do drewna,

 • jaki impregnat do drewna na zewnątrz wybrać,

 • jaką ochronę zapewniają lakierobejce,

 • jaką farbę do drewna wybrać do pomalowania płotu.

Krok pierwszy: impregnat do drewna. Dlaczego jest niezbędny?


Chcesz zabezpieczyć nowe ogrodzenie z surowych desek, a może odnowić stary płot? Najważniejszym etapem w konserwacji drewna będzie nałożenie impregnatu. Dzięki temu środkowi materiał stanie się mniej podatny na naturalne procesy, które szkodzą strukturze drewna – zwane korozją biologiczną.
 

Czynniki, które są dla drewnianego ogrodzenia najbardziej destrukcyjne, to m.in.:

 • warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mróz, wilgoć i promienie UV),

 • pleśń, grzyby i bakterie,

 • owady niszczące drewno,

 • mchy i porosty.
   

Najważniejszym działaniem, które możesz podjąć, aby płot służył Ci jak najdłużej, jest zabezpieczenie go przed wilgocią. Mokre drewno zaczyna pęcznieć, a po ponownym wyschnięciu – kurczy się. Ten proces odpowiada za powstawanie pęknięć, osłabiających strukturę desek. Co więcej, wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów – także tych powodujących gnicie.

Czym najlepiej zaimpregnować drewniane ogrodzenie?

Dobry impregnat do drewna na zewnątrz głęboko penetruje jego strukturę i wzmacnia ją, chroniąc przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie warstwa impregnatu delikatnie barwi drewno i podkreśla rysunek słojów, zapewniając estetyczne, matowe wykończenie.
 

 • Jeśli drewno jest surowe (niemalowane i nieimpregnowane), należy najpierw użyć bezbarwnego impregnatu gruntującego, który wniknie głęboko w jego strukturę i zapewni pełną ochronę przed biokorozją. Następnie nałóż preparat w wersji kolorowej – VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Tak zabezpieczone ogrodzenie będzie trwałe przez co najmniej 6 lat.

 • Jeśli odnawiasz stare ogrodzenie i nie wiesz, jak było impregnowane, dokładnie oczyść je z zabrudzeń i pozostałości farby. Przeszlifuj je dokładnie papierem ściernym, a potem postępuj tak, jak w przypadku drewna surowego.

 • Impregnację drewnianego ogrodzenia należy powtarzać, aby ochrona przed wilgocią była wciąż skuteczna. Dla okresowej konserwacji drewnianego płotu możesz nałożyć warstwę impregnatu ogrodowego, idealnego do zabezpieczenia wcześniej malowanych powierzchni z drewna.

Dekoracja i ochrona w jednym? Poznaj lakierobejce

Zamiast impregnatu powierzchniowego możesz pomalować ogrodzenie lakierobejcą ochronno-dekoracyjną. Ten preparat tworzy na powierzchni drewna trwałą, elastyczną powłokę, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak impregnat, lakierobejca chroni płot przed szkodliwymi promieniami UV i warunkami atmosferycznymi. 

Ta alternatywa dla farb do drewna ma jeszcze jedną ważną zaletę – walory dekoracyjne. Lakierobejce są dostępne w szerokiej gamie odcieni i zapewniają eleganckie wykończenie z wyrazistym połyskiem.

Farba do drewna – ochrona i pełne krycie

Marzy Ci się sielankowy ogród otoczony białym płotem? Aby uzyskać perfekcyjne krycie, pomaluj ogrodzenie farbą do drewna na zewnątrz – zobacz top 9 propozycji, które sprawdzą się najlepiej! Jedną z nich jest emalia olejno-ftalowa ŚNIEŻKA Supermal®, która cechuje się dużą wydajnością i mocnym kryciem.

Dobrym wyborem będzie biała emalia akrylowa do drewna i metalu ŚNIEŻKA Supermal®. Stworzy ona trwałą, elastyczną powłokę, która ochroni płot przed szkodliwym działaniem promieni UV, wilgoci czy zmiennej pogody. Ta zewnętrzna farba do drewna jest w pełni bezpieczna dla dzieci, więc przyda się też do wykończenia zabawek na przydomowym placu zabaw.

Uwaga

Zanim pomalujesz nową powierzchnię, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Zacznij od nałożenia impregnatu VIDARON Impregnat Ochronno-Gruntującego, który będzie chronić drewno przed czynnikami zewnętrznymi.
 

Aby wydłużyć życie drewnianego ogrodzenia, konieczne jest jego zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, wilgocią i grzybami. W tym celu możesz użyć barwionego impregnatu do drewna, lakierobejcy albo emulsji akrylowej. Są one dostępne w wielu kolorach, co pozwoli Ci dopasować barwę ogrodzenia do wyglądu ogrodu – zobacz wszystkie możliwości w Dekoratorium!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49