text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik krok po kroku

Możesz postawić jeden w swoim salonie lub kilka mniejszych i większych na balkonie. Jak zrobić lampion z drewna, który zachwyci Cię za każdym razem, gdy na niego spojrzysz? Oto nasz poradnik, z którym krok po kroku wykonasz drewniany lampion DIY!

Jak zrobić lampion z drewna – potrzebne materiały

Lampion z drewna to prosta w wykonaniu i efektowna ozdoba domu lub tarasu. Świetnie sprawdzi się też w ogrodzie. Dla osiągnięcia pełnego efektu polecamy wykonać kilka mniejszych i większych lampionów, a następnie ustawić je obok siebie. Po rozświetleniu każdy z nich będzie tworzył ciepłą i przyjemną aurę, a postawione obok siebie elementy stworzą unikalną ozdobę zarówno w pomieszczeniu, jak i na otwartej przestrzeni.
 

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić lampion z drewna – sprawdź przede wszystkim listę naszych materiałów. Do stworzenia drewnianej latarenki nie potrzebujesz ani wielu narzędzi, ani wyszukanych dodatków. Wystarczy, że zaopatrzysz się w docięte na wymiar drewno i kilka innych łatwych do zakupienia elementów.
 

Lista rzeczy potrzebnych do wykonania drewnianej latarenki:
 

 • 2 drewniane deski (20 x 20 cm) – jako spód i góra lampionu,

 • 1 drewniana deska (15 x 15 cm) – do zwieńczenia całego projektu,

 • 4 drewniane deski (30 x 5 cm) – kolumny drewnianego lampionu DIY,

 • ozdobna gałka na samą górę drewnianej latarenki,

 • klej do drewna,

 • Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna marki VIDARON.

Lampiony z drewna – jak je zrobić krok po kroku?

Krok 1. Przygotuj drewniane deski według naszej listy. Najlepiej, jeśli materiały na drewniany lampion DIY kupisz już docięte w zaprzyjaźnionym sklepie z drewnem. Jeśli nie, użyj własnych narzędzi i skompletuj potrzebne rodzaje desek.
 

Krok 2. Użyj deski 20 x 20 cm jako podstawy lampionu. Na czterech rogach deski przywierć lub przyklej cienkie kolumny (30 x 5 cm). Będą wspornikami do przymocowania góry lampionu.
 

Krok 3. Do desek wspornikowych doklej lub przywierć górę lampionu (20 x 20 cm). Na tej desce zamontuj jeszcze mniejszą (15 x 15 cm) – razem stworzą zwieńczenie drewnianej latarenki. Jeśli używasz kleju do drewna, odczekaj, aż dobrze zwiąże.
 

Krok 4. Na samej górze lampionu zamontuj ozdobną gałkę lub inną ozdobę. W zależności od Twojego pomysłu może to być element pozłacany, srebrny, drewniany lub metalowy. Pamiętaj, że gałka, niczym wisienka na torcie, ma podkreślić unikalność Twojego projektu!
 

Krok 5. Jeśli chcesz mieć kilka lampionów – postępuj zgodnie z powyższymi punktami, ale np. zmień długość listewek podporowych. Do stworzonego lampionu dorób np. dwa mniejsze – o wysokości 25 i 20 cm.
 

Krok 6. Niezależnie od tego, czy drewniany lampion DIY będzie stał na zewnątrz, czy w domu, koniecznie pomaluj i zakonserwuj drewno! Ta czynność pozwoli Ci jeszcze dłużej cieszyć się pięknem naturalnego drewna.
 

Pamiętaj!

Drewno jest łatwopalne, dlatego zachowaj szczególną ostrożność zapalając w lampionie knot oraz zachowaj odpowiednia przestrzeń dla świeczki, w celu uniknięcia osmolenia drewna. Ciekawym rozwiązaniem może być włożenie do budowanej konstrukcji lampek o ciepłym złotym kolorze.

Jak zrobić i zabezpieczyć drewnianą latarenkę?

Jeśli nie wiesz, jak zrobić i zabezpieczyć lampion z drewna, np. przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – polecamy sprawdzone produkty do drewna, np. VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. Produkt dla jeszcze lepszej ochrony drewna wzbogacono dodatkiem Teflon™ surface protector. Możesz wybrać lakierobejcę, która podkreśli naturalny wygląd drewnianej latarenki lub jeden z kilkunastu odcieni – od jaśniejszych sosen, orzechów i bielonych dębów, przez intensywne mahonie, aż po ciemne palisandry.
 

Zabezpieczenie lakierobejcą pozwoli stworzyć na drewnie trwałą i elastyczną powłokę, odporną na ścieranie. VIDARON skutecznie chroni drewniane elementy przed działaniem słońca (UV), wody, śniegu i mrozu, zachowując jednocześnie naturalny rysunek słojów. To produkt ochronno-dekoracyjny, dlatego polecany jest m.in. do drewnianych ozdób ogrodowych. Co więcej, VIDARON zapewnia 6‐letnią gwarancję skutecznej ochrony, jednak uprzednio należy powierzchnię pokryć Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym marki VIDARON.
 

Wypróbuj nasz sposób na stworzenie unikalnych lampionów z drewna. Będą świetną ozdobną w długie, letnie wieczory lub pięknym i oryginalnym dodatkiem do ustawienia na stole. Drewniany lampion DIY jest łatwy do wykonania, a pomalowany odpowiednio lakierobejcą – będzie Ci służył przez wiele sezonów.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49