text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak zrobić karmnik dla ptaków – poznaj nasze porady!

Idzie zima, a Ty zastanawiasz się, jak zrobić karmnik dla ptaków? Jeśli tak, mamy dla Ciebie garść porad! Prosty, drewniany karmnik dla ptaków zrób to sam nie musi być trudny i czasochłonny w wykonaniu. Wystarczy kilka drobnych prac stolarskich i szybkie malowanie, aby uzyskać pożądany efekt.

Po co i jak zrobić karmnik dla ptaków?

Prawidłowe dokarmianie ptaków ma wiele zalet. Dzięki karmnikowi możesz pomagać skrzydlatym gościom w Twoim ogrodzie m.in. łatwiej przetrwać zimę i mrozy, a także zdobywać pokarm w czasie, gdy szybko robi się ciemno. Należy pamiętać, że karmnik dla ptaków ma być ich stołówką, dlatego musi być zawsze czysty i zaopatrzony w dobry pokarm (np. nasiona, słonina bez soli, orzechy, nasiona zbóż, niektóre owoce). Dostosuj też wielkość domku do gatunku ptaków, które będą przylatywać.
 

Karmnik dla ptaków zrób to sam spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale także staje się ciekawą ozdobą Twojego ogrodu. Jeśli wykonasz go z dużą starannością, zabezpieczając przed działaniem czynników zewnętrznych, możesz mieć pewność, że będzie służył przez lata. Własnoręcznie zbudowany karmnik może przynieść dużo satysfakcji, pamiętaj jednak, aby ochronić go przed drapieżnikami – nie wieszaj karmnika blisko ziemi, w okolicy krzewów czy zarośli, w których mogą czaić się np. koty polujące na ptaki.

Robimy karmnik dla ptaków DIY!

Krok 1. Skompletuj materiały na karmnik. Do wykonania stołówki dla ptaków potrzebujesz drewnianej deski, listwy i listwy kątowej, drewnianego pala, a także wyrzynarki, kleju i impregnatu do drewna.
 

Krok 2. Podstawa i daszek karmnika dla ptaków DIY. Wytnij drewno według następujących wymiarów: podłoga karmnika (22 x 22 cm), dwie deski na daszek (34 x 16 cm), dwie ścianki boczne (30 x 16 cm). Przyklej do krawędzi podstawy odpowiednio docięte listwy, tak aby stworzyć dno karmnika.
 

Krok 3. Karmnik dla ptaków – jak zrobić ścianki boczne? Do dna karmnika doklej dwie ścianki boczne – po jednej i po drugiej stronie konstrukcji. Osadź na nich spadzisty daszek. Na jego szczycie umieść listewkę kątową.
 

Krok 4. Szlifowanie karmnika dla ptaków typu zrób to sam. Gdy całość domku wyschnie i będziesz mieć pewność, że klej dobrze trzyma, czas wygładzić deski. Ten krok sprawi, że karmnik będzie bezpieczny dla ptaków i łatwiejszy w pomalowaniu. Do szlifowania wykorzystaj papier ścierny lub szlifierkę.
 

Krok 5. Malujemy i montujemy w ogrodzie nasz karmnik. Karmnik dla ptaków DIY należy zabezpieczyć przez dokładne pokrycie impregnatem do drewna. Domek zawieś na gałęzi lub zamocuj na wysokim palu (ociosaj jego końcówkę, aby móc wbić go w ziemię). Pal również pomaluj. Karmnik jest gotowy!

Karmnik dla ptaków – jak zrobić i jak zabezpieczyć?

Mając wykonany projekt karmnika dla ptaków DIY, warto pomyśleć o zabezpieczeniu drewna. W końcu domek dla ptaków narażony jest na ciągły niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Promieniowanie UV, woda i śnieg – to tylko niektóre zagrożenia dla drewna. To dlatego jako ochrona doskonale sprawdzi się tu VIDARON Pokost Lniany, który nadaje się do malowania nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz pomieszczeń.
 

Pokost Lniany jest produktem naturalnym, który uwydatnia piękno naturalnego drewna, głęboko penetruje i wzmacnia jego strukturę. Dzięki swoim składnikom doskonale zabezpiecza przed szkodliwym działaniem wilgoci i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Czy tej zimy będziesz zastanawiać się, jak zrobić karmnik dla ptaków? Skorzystaj z naszego poradnika i stwórz przyjazną stołówkę dla skrzydlatych przyjaciół w Twojej okolicy. Pamiętaj o uzupełnieniu swojego karmnika tylko pokarmami odpowiednimi dla ptaków, jak ziarna czy niesolona słonina, i ciesz się każdymi kolejnymi odwiedzinami!

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49