text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

JAK I CZYM ZABEZPIECZYĆ DREWNO W OGRODZIE? - PORADY EKSPERTA

By przedmioty zrobione z naturalnego drewna służyły ci latami, koniecznie zabezpiecz ich powierzchnię. Warstwą ochronną pokryj przede wszystkim elementy wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Podpowiemy ci, jak wykonać odpowiednie zabezpieczenie drewna w ogrodzie.

Drewno i ogród to najlepsze z możliwych połączeń. Wykonane z naturalnego materiału stoły, krzesła, leżaki, altany czy huśtawki idealnie współgrają z zielenią i kolorami przyrody. Tworzą razem przyjemną strefę komfortu na świeżym powietrzu.Drewniane meble i elementy małej architektury są bardzo wytrzymałe. Oczywiście jeśli wcześniej odpowiednio je zaimpregnujesz. Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie drewna w ogrodzie? Bo materiał ten ulega biodegradacji, w efekcie której niszczeje, traci estetyczny wygląd, pęka i może pojawić się na nim pleśń.

Impregnacja drewna w ogrodzie – konieczna ochrona

Zastanawiasz się po co impregnować drewno, skoro jest takie solidne? Meble wykonane z naturalnego materiału dobrze sprawdzają się w ogrodzie, ale są tam narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wiatr, deszcz (wilgoć), zmiany temperatury, promieniowanie UV – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na drewno i niszczą je. Materiał ten traci również swoje walory estetyczne przez działanie owadów, bakterii i grzybów.

Więc jeśli chcesz długo cieszyć się pięknem naturalnych mebli zewnętrznych, impregnacja drewna w ogrodzie jest koniecznością. Co ważne, nie jednorazowa, a cykliczna – najlepiej na wiosnę, przed rozpoczęciem sezonu. Zdecyduj się na dobrej jakości produkt, np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron. Na powłokę wykonanę przy pomocy tego produktu producent daje aż 6 lat gwarancji!

Czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

By zabezpieczenie drewna w ogrodzie faktycznie chroniło materiał, musisz użyć odpowiedniego preparatu. Uściślając kryteria wyboru, weź pod uwagę gatunek drewna. Sprawdź też specyfikację konkretnych produktów (na przykład takie cechy jak odporność na zarysowania). Czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Do wyboru masz m.in.:

 • Lakierobejcę – produkt składa się z lakieru i pigmentu. Dlatego zabezpiecza drewno i zazwyczaj nadaje mu delikatny kolor. Przy czym nie ukrywa słojów, a podkreśla fakturę materiału. Jakie ma cechy? Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania oraz ścieranie. Chroni przed słońcem, wodą, a także śniegiem czy mrozem.
 • Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna – produkt o żelowej konsystencji, która ułatwia nakładanie na powierzchnie pionowe (nie kapie oraz nie spływa). Produkt tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na różnego rodzaju plamy (w tym z kawy i herbaty).
 • Olej Vidaron – zawierający szlachetny wosk Carnauba, głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno.
 • Impregnatśrodek ten głęboko wnika w drewno, czym zapewnia jego skuteczną ochronę przed wilgocią i grzybami. Co ważne, impregnat z założenia nie tworzy powłoki kryjącej. Jaki produkt kupić? Wartym uwagi jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron, który wzmacnia, chroni, dekoruje oraz impregnuje drewno, a także tworzy powłokę odporną na biokorozję. Dodatkowo zapewnia sześcioletnią gwarancję.

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Drewno przeznaczone do impregnacji musi być suche, czyste i odtłuszczone. Przed pomalowaniem pierwszej warstwy wybranego preparatu, przeszlifuj powierzchnię materiału i oczyść ją ze starych powłok. Napraw też ewentualne ubytki czy pęknięcia, szczególnie jeśli drewno będzie narażone na kontakt z wodą.

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Pracę zaplanuj na bezdeszczowy i w miarę ciepły dzień (od 5°C do 30°C). Preparat nanoś pędzlem lub wałkiem. Nakładaj cienkie warstwy, zgodnie ze wskazaniami producenta. Pamiętaj, że powierzchnia, mimo iż wyschnie w kilkanaście godzin, potrzebuje kilku dni, by w pełni zyskać swoje właściwości.

Jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę drewna, warto byś w pierwszej kolejności nałożył na impregnowaną powierzchnię preparat gruntujący, na przykład Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący Vidaron. To produkt polecany do stosowania pod impregnaty ochronno – dekoracyjne, lakiery, lakierobejce i emalie. Preparat ten, głęboko wnikający w strukturę, zapewnia pełną ochronę biologiczną materiału. Nie tylko wzmacnia drewno, ale też doskonale chroni je przed sinizną, grzybami czy owadami.

Drewniane przedmioty w twoim ogrodzie to piękne uzupełnienie krajobrazu. Pamiętaj jednak, że tylko odpowiednio zadbane drewno będzie wyglądać pięknie, dlatego do zabezpieczenia drewna użyj produktów tylko sprawdzonych marek, które dają gwarancję właściwej ochrony.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49