text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak przygotować sufit do malowania? Kilka praktycznych porad

Na co dzień nie przykuwa uwagi, ale jeśli jest źle wykończony, oszpeci nawet najpiękniej urządzone wnętrze. Właściwe przygotowanie sufitu do malowania pozwala uzyskać efekt gładki i wolny od smug. Mycie, wygładzenie i gruntowanie są kluczowe, żeby sufit po malowaniu wyglądał dobrze w każdym świetle. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak umyć sufit przed malowaniem,

 • jak przebiega szpachlowanie sufitu,

 • dlaczego warto gruntować sufit przed malowaniem.

Mycie sufitu przed malowaniem – jak i czym to zrobić?

Jeśli nałożysz farbę na brudny i zapylony sufit, powłoka nie przylgnie do niego we właściwy sposób, a uzyskanie jednolitego koloru będzie sporym wzywaniem. Właśnie dlatego mycie sufitu przed malowaniem jest koniecznie, by dalsza praca miała sens. 

Do tego celu zastosuj ciepłą wodę połączoną z płynem lub mydłem malarskim, które najlepiej radzą sobie z zabrudzeniami. Ze względu na położenie sufitu najwygodniejszym narzędziem do mycia będzie gąbka. Wspomniane preparaty powinny bez problemu poradzić sobie z pyłem, kurzem i niewielkimi lub umiarkowanymi zabrudzeniami. Gdy są poważniejsze i nie schodzą pod wpływem detergentów i wody, można zastosować farbę podkładową, która ujednolici barwę sufitu przed nałożeniem właściwego koloru. 

Porada eksperta

Na etapie przygotowań do malowania sufitu bardzo ważną kwestią jest także panującą w pomieszczeniu temperatura. Nie może być ani zbyt sucho, ani nadmiernie wilgotno powyżej 80%, ponieważ wydłuża się czas wysychania farby. Optymalne warunki do malowania to 15-20 stopni Celsjusza.

Szpachlowanie sufitu krok po kroku

Szpachlowanie pozwala wygładzić sufit pełen nierówności i przygotować go do malowania. Nakładanie gładzi szpachlowej to standardowa czynność. Jak przebiega?
 

 1. Za pomocą małej szpachelki oczyść sufit z łuszczących się resztek farby, tynku lub innych nierówności, a następnie zagruntuj go, używając pędzla, co pozwoli wyrównać podłoże i zwiększyć przyczepność szpachli.
   

 2. Jeżeli w suficie znajdują się otwory, wypełnij je za pomocą odrobiny szpachli lub masy naprawczej – gdy ubytki są niewielkie. W tym celu świetnie sprawdzi się gładź szpachlowa ACRYL-PUTZ® ST12 Start Pro. Wypełnione miejsca wymagają ponownego zagruntowania.
   

 3. Masę szpachlową rozrób w wiadrze zgodnie z zaleceniami producenta i nakładaj za pomocą szerokiej pacy, na którą sam produkt naniesiesz mniejszą szpachelką. Rób to długimi, posuwistymi ruchami, mocno przyciskając pacę do sufitu. Pamiętaj, aby szpachelka
  rozprowadzająca była utrzymywana w czystości a krawędź czyść każdorazowo używając do tego mniejszej łopatki.
   

 4. Zacznij szpachlowanie od okna i kieruj się w głąb pokoju. Dla uzyskania najlepszego efektu nałóż szpachlę na sufit dwukrotnie.
   

 5. Gdy sufit wyschnie, wygładź go, używając papieru ściernego o gradacji ok. 150, ewentualnie gąbki szlifierskiej lub siatki. Należy wykonać wszystkie etapy poprawnie, aby zapewnić sobie stabilne i trwałe podłoże, na które z czasem nałożone mogą zostać kolejne warstwy farb.
   

Dlaczego warto gruntować sufit przed malowaniem?

Gruntowanie sufitu to nic innego jak nałożenie farby podkładowej przed użyciem właściwej farby. Nie jest zalecane przy każdym malowaniu, ale to konieczny etap remontu mieszkania w stanie deweloperskim oraz sufitu, który ze względu na niedoskonałości musiał zostać wyrównany za pomocą szpachli. Gruntowanie przed malowaniem jest niezbędne również, gdy sufit jest pokryty płytami gipsowo-kartonowymi. 

Przed malowaniem warto zastosować Grunt Polimerowy Uniwersalny ACRYL-PUTZ® GU40, który pozwoli na:
 

 • ograniczenie chłonności powierzchni,

 • zmniejszenie zużycia farby,

 • zwiększenie przyczepności farby,

 • wyrównanie sufitu,

 • utwardzenie podłoża.
   

Jeśli pominiesz etap gruntowania przed malowaniem tam, gdzie jest ono konieczne, musisz liczyć się z konsekwencjami. Na niezagruntowanym suficie mogą pojawić się smugi i przebarwienia, a w skrajnych wypadkach dochodzi do pękania i łuszczenia się powłok malarskich. Gorsza przyczepność może też skutkować zrywaniem farby wraz z taśmą malarską. Każdy z tych problemów wymusza przeprowadzenie malowania ponownie, żeby uzyskać zadowalający efekt. 

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49