text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak czyścić wałki i pędzle malarskie po różnych rodzajach farb?

Dla wielu osób przy okazji każdego remontu standardową praktyką jest zakup nowych narzędzi malarskich. Tymczasem niejednokrotnie, by doprowadzić do porządku pędzel czy wałek do malowania, wystarczy odrobina zaangażowania. O czym warto pamiętać, by narzędzia malarskie pozostały w dobrym stanie na dłużej?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób stosować rozpuszczalniki do farb,

 • jak czyścić farby i pędzle z farby wodorozcieńczalnej,

 • o jakich trikach warto pamiętać, żeby usprawnić czyszczenie narzędzi malarskich.

Jak i kiedy stosować rozpuszczalniki do farb?

Farby alkidowe, silikonowe oraz alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi, znane jako olejne, można usunąć z pędzli i wałków wyłącznie za pomocą rozpuszczalnika. Są one przeznaczone do malowania powierzchni znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz, nie tylko ścian, ale także bram, drzwi, mebli czy maszyn. Do jej budowy użyto rozpuszczalnika zależnego od budowy farby, aby farba utrzymała trwałość w zmiennych warunkach atmosferycznych i była odporna na uszkodzenia mechaniczne.
 

Z tego względu, by usunąć je z pędzli i wałków malarskich, trzeba użyć specjalnego środka, czyli rozpuszczalnika, który jest dedykowany do danego produktu. Zazwyczaj taka informacja znajduje się na etykiecie produktu.
 

Żeby oczyścić narzędzia malarskie z farby rozpuszczalnikowej, najpierw musisz usunąć jej resztki za pomocą gazety lub papierowego ręcznika. Następnie przygotuj czysty pojemnik, najlepiej słoik (ewentualnie miskę), włóż do niego pędzel lub wałek i pozostaw na co najmniej dobę. Po tym czasie narzędzia malarskie wystarczy przemyć ciepłą wodą z mydłem, żeby usunąć pozostałości farby. Pamiętaj, że zużytego rozpuszczalnika nie można wylać bezpośrednio do zlewu – umieść go w osobnym, zamkniętym pojemniku i wyrzuć razem z nim.

Porada eksperta

Nie każde narzędzie malarskie nadaje się do malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Nie powinno się używać do tego między innymi wałków gąbczastych, ponieważ rozpuszczalnik może wejść w reakcję z ich syntetycznym poszyciem.

Farby wodorozcieńczalne: podstawowe wskazówki dotyczące czyszczenia

 

Farby akrylowe i emulsyjne można rozcieńczać wodą, ponieważ to właśnie ona dominuje w ich składzie i dlatego produkty te są stosunkowo proste do usunięcia z wałków czy pędzli.

 

Farby wodorozcieńczalne są stosowane przede wszystkim do wykańczania wnętrz, więc z pewnością wielokrotnie miałeś z nimi do czynienia. Wałki i pędzle użyte do nakładania (np. dedykowany do farb tego typu MAGNAT Pędzel Prosty) możesz wyczyścić stosunkowo łatwo. Do tego celu potrzebujesz po prostu ciepłej wody z mydłem, która powinna poradzić sobie z nawet intensywnymi zabrudzeniami.

 

„Ciepła” to słowo klucz, ponieważ woda o zbyt niskiej temperaturze nie usunie skutecznie farby, zbyt gorąca natomiast może sprawić, że farba jeszcze silniej zwiąże się z włóknami i czyszczenie będzie znacznie trudniejsze. Przed myciem warto usunąć nadmiar farby z narzędzi za pomocą papierowego ręcznika lub gazety, zwłaszcza gdy jest zaschnięta.

 

W drugim przypadku przed myciem umieść pędzel lub wałek malarski w wodzie na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Jeśli czyścisz wałek, pamiętaj, by go rozkręcić i usunąć farbę z trudno dostępnych miejsc i rękojeści. Po wyjęciu farba powinna schodzić bez trudu.


 

Pielęgnacja wałków i pędzli malarskich: przydatne wskazówki

 

Czyszczenie narzędzi malarskich wymaga niewielkiego zaangażowania i przynosi duże oszczędności, dzięki którym wałki i pędzle malarskie będą Ci służyć przez długi czas. O czym jeszcze warto pamiętać, chcąc doprowadzić je do porządku?

 
 • Czyść je przed malowaniem: zarówno zupełnie nowe, jak i używane wałki i pędzle mogą być zabrudzone pyłem lub luźnymi włóknami, dlatego przed rozpoczęciem malowania warto je przepłukać i wysuszyć. W przypadku wałków strukturalnych, z długim włosiem, dobrym pomysłem jest też oklejenie suchego wałka delikatną taśmą klejącą, która pozwoli usunąć pozostałości włókien.
   

 • Chroń przed wyschnięciem: malowanie często wymaga przerw, zazwyczaj kilkugodzinnych. Możesz umyć wałki i pędzle od razu po zakończeniu malowania i poczekać, by wyschły, lub po prostu zapobiec wysychaniu farby na ich powierzchni. W tym celu w okresie między kolejnym malowaniem trzymaj je w szczelnie zamkniętych plastikowych woreczkach. Niektóre pędzle posiadają oryginalne opakowanie, które nie tylko służy jako informacja etykieta, ale również do przechowywania go już po umyciu a to chroni go przed odkształceniem się włókien.
   

 • Pamiętaj o bezpiecznym namaczaniu: zarówno pędzle, jak i wałki wymagają namoczenia przed ostatecznym czyszczeniem. W przypadku pędzli musisz pamiętać, żeby do wody włożyć wyłącznie włosie, bez drewnianych rączek i metalowych spoiw, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wody czy rozpuszczalnika.
   

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49