text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Gładzie sypkie a gotowe – poznaj różnice

Remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz, by efekt prac był jak najlepszy? W kwestii ścian nie warto sięgać po półśrodki – gładkie ściany wyglądają efektownie i estetycznie. By mieć pewność, że tak będzie, sięgnij po gładź. Co warto o niej wiedzieć i jaką wybrać – sypką czy gotową?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest gładź szpachlowa,

  • co to jest gładź gotowa,

  • czym jest gładź sypka i jakie są jej rodzaje,

  • jakie jest przykładowe zastosowanie różnych odmian gładzi.

Czym jest gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa, popularnie nazywana po prostu gładzią na ściany, to materiał budowlany, którego popularność rośnie z roku na rok. Odkąd przyzwyczailiśmy się do idealnie gładkich ścian, nie sposób jest wrócić do wcześniejszych standardów. Znane sprzed lat tynki cementowo-wapienne miały chropowatą fakturę i były podatne na liczne uszkodzenia, a co za tym idzie – trudno było osiągnąć zadowalający efekt wnętrzarski.
 

Gładź szpachlowa jest alternatywą dla poprzednich rozwiązań, odznaczającą się nieskazitelnie gładką powierzchnią i stosunkowo łatwą aplikacją. Materiał można stosować zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontu starej budowli. To sposób na odświeżenie oraz nadanie ścianom idealnej gładkości.
 

Podstawowym składnikiem gładzi szpachlowej jest spoiwo, na przykład gips stanowiący element wypełniający oraz wiążący. Dodatek innych minerałów opóźniających wiązanie gipsu sprawia, że prace wykończeniowe mogą być przeprowadzane z dużą precyzją i bez pośpiechu. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków gładzi szpachlowych, zarówno w formie suchych mieszanek, jak i gotowych, zazwyczaj pod postacią pasty. Różnice w doborze materiału wpływają na ich różne właściwości, metody nakładania, sugerowane zastosowanie oraz cenę. Sprawdź, który rodzaj gładzi będzie najlepszy dla Ciebie.

Co to jest gładź gotowa?

Podstawowym podziałem gładzi szpachlowej jest rozróżnienie gładzi sypkiej oraz gładzi gotowej. Gładzie gotowe to zazwyczaj produkt sprzedawany w plastikowych wiadrach jako masa szpachlowa przygotowana do aplikacji. Ich skład opiera się na spoiwie polimerowym, które wiąże i twardnieje w trakcie wysychania. To znaczy, że warstwa nałożonej gładzi pozostanie miękka, dopóki całkowicie nie wyschnie. Im grubsza warstwa, tym dłuższy czas schnięcia i ryzyko, że zbyt grube warstwy będą pękać.
 

Gładzie gotowe często są dodatkowo dopracowane przez producentów tak, by nie pyliły w trakcie szlifowania. To dodatkowo podnosi komfort pracy oraz ogranicza negatywny wpływ na zdrowie.
 

Inną popularną odmianą gładzi gotowej jest mieszanka polimerowo-gipsowa, która odznacza się dużą gładkością, jest też śnieżnobiała oraz nie pyli. Zawartość polimerów pozytywnie wpływa natomiast na parametry techniczne.
 

Wśród gładzi gotowych warto zwrócić uwagę na Śnieżka ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ.  Gładź polecana do ostatecznego, wykończeniowego wygładzania powierzchni ścian i sufitów metodą ręczną i maszynową. W czasie stosowania zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu może być używana przez długi okres czasu. Niezużyta, szczelnie zamknięta zachowuje przydatność do dalszego stosowania. Po wyschnięciu wyjątkowo łatwo się szlifuje zachowując bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Pozostawia śnieżnobiałe i idealnie gładkie do malowania powierzchnie.

Czym jest gładź sypka i jakie są jej rodzaje?

Gładzie sypkie z kolei są sprzedawane w workach pod postacią suchego proszku. Ich bazą jest sypkie spoiwo, głównie gips i cement. Twardnieją zazwyczaj po upływie 1,5 godziny od wymieszania ich z wodą, dzięki czemu nadają się także do grubych warstw. Z drugiej strony ich użycie niesie ryzyko, że gładź wyschnie przed upływem czasu wiązania. Gładź sypka zazwyczaj nie jest polecana przy bardzo cienkich warstwach.

Wśród gładzi sypkich można wyróżnić kilka jej rodzajów:
 

  • Gładź gipsowa – najpopularniejszy rodzaj gładzi sypkiej. Materiałem wiążącym jest gips, a suchą mieszankę należy zmieszać z wodą wedle instrukcji producenta. Gładź gipsowa odznacza się wysokim poziomem bieli, ale niezbyt dużą wytrzymałością. Gips wpływa także na korodowanie metali, a to sprawia, że tego typu produkt nie powinien być nakładany na żadne elementy wykonane z tego materiału. Po aplikacji gładź należy szlifować, a w czasie pracy powstaje dużo pyłu. Wśród gładzi gipsowych warto zwrócić uwagę np. na ŚNIEŻKA Acryl-Putz® ST10 Start. Produkt polecany jest dla tych, którzy szukają śnieżnobiałego efektu i wysokiego poziomu gładkości. Gładź może być stosowana zarówno jako warstwa podkładowa, jak i warstwa wierzchnia. Szybko wysycha i nie pęka nawet przy grubszych warstwach.
     

  • Gładź wapienna – spoiwem w niej jest wapno. Cechuje się wysokim poziomem bieli oraz dobrą przepuszczalnością powietrza. Jej maksymalna warstwa wynosi 5 mm, przez co ma ograniczone zdolności w zakresie naprawiania nierówności. Mieszanka nie powoduje korozji, jest łatwa w aplikacji i nadaje się do użytku przez osoby mniej doświadczone. Długi czas wiązania pozwoli odpowiednio wyrównać powierzchnię.
     

  • Gładź cementowa – spoiwem w niej jest cement, gładź ta wyróżnia się bardzo dużą trwałością i odpornością na czynnik zewnętrzne. Nadaje się do aplikacji nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz. Choć nie odznacza się tak dużym poziomem gładkości jak np. gładź gipsowa, to warto pamiętać, że jest to gładź bez szlifowania. Wystarczy nałożyć ją ręcznie lub maszynowo w 2-3 warstwach. Jej maksymalna grubość to 3 mm.

Gładzie sypkie
Gładzie gotowe
Sprzedawane w workach, w formie suchego proszku
Sprzedawane najczęściej w wiadrach, w formie pasty
Niektóre z nich są odpowiednie do grubszych warstw powyżej 3 mm
Odpowiednie do cieńszych warstw poniżej 3 mm
Spoiwo sypkie (np. gips czy cement)
Spoiwo polimerowe lub polimerowo-gipsowe
Większe ryzyko wyschnięcia przed upływem czasu wiązania
Mniejsze ryzyko wyschnięcia przed upływem czasu wiązania
Odznaczają się zazwyczaj wysokim poziomem pylenia
Mogą być produkowane w formie bezpyłowej

Jakie jest przykładowe zastosowanie różnych odmian gładzi?

Nakładanie gładzi to proces wymagający nie tylko precyzji, ale i wiedzy. Tylko odpowiedni dobór produktu pozwoli osiągnąć najlepszy efekt.
 

W przypadku pokoi mieszkalnych najpopularniejsze jest kładzenie gładzi gipsowej. Za jej zastosowaniem przemawiają atrakcyjna cena, wysoka przyczepność oraz estetyczny efekt. Warto jednak pamiętać, że można ją stosować wyłącznie w pomieszczeniach, w których wilgotność na przekracza 70%. Dlatego też nie jest polecana do aplikacji w kuchni oraz w łazience.
 

W tych pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzi się gładź wapienna, stanowiąca idealną bazę pod farbę akrylową czy lateksową. Warto pamiętać, że gładź wapienna nie jest odpowiednia pod ceramiczne kafle – ta powłoka może nie poradzić sobie z ich ciężarem. W tym przypadku o wiele bardziej odpowiednia będzie gładź polimerowa.

Z kolei elewacja zewnętrzna polubi się z gładzią wapienną i cementową. Tutaj warto pamiętać, że powłoka wapienna jest mniej elastyczna, przez co może nie poradzić sobie z dekoracjami typu mozaika. Doskonale jednak chroni przed rozwojem grzybów i pleśni. Powłoka cementowa odznacza się natomiast dużą wytrzymałością.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

  •  

    Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

  •  

    Standard Courier delivery cost PLN 15.49

  •  

    Express delivery cost PLN 15.49

  •  

    Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49