text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Farba na ocynk – jaki produkt wybrać?

Podobnie jak inne metale, dach pokryty blachą ocynkowaną wraz z upływem czasu ulega korozji, odbarwieniu i uszkodzeniom mechanicznym. Malując pokrycie odpowiednią farbą na ocynk, możesz skutecznie wzmocnić jego trwałość. Podpowiadamy, jak wybrać farbę do blachy ocynkowanej i który produkt sprawdzi się najlepiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego warto odmalować pokrycie z blachy ocynkowanej,

 • jakie warunki musi spełniać farba na ocynk,

 • jaką farbę wybrać do malowania dachu z blachy ocynkowanej,

 • jaka farba do ocynku sprawdzi się do ogrodzeń i bram.

Malowanie blachy ocynkowanej – czy jest niezbędne?

Ocynkowana blacha stalowa to materiał cechujący się dużą trwałością i stosunkowo niskim kosztem zakupu – dlatego jest tak chętnie wykorzystywana do krycia dachów, czy to w formie płaskich arkuszy, czy blachodachówek. Powstająca w procesie cynkowania powłoka spowalnia proces korozji, jednak nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed rdzą.

Malowanie dachu z blachy ocynkowanej pozwala przedłużyć jego żywotność i przywrócić estetyczny wygląd. Co więcej, właściwie dobrana farba na ocynk będzie stanowić dodatkową warstwę ochronną – nawet jeśli nałożysz ją na pokrycie, na którym widoczne są już ślady korozji.

Jeżeli jednak zaniechasz konserwacji ocynku, rdza z czasem rozwinie się do tego stopnia, że w dachu pojawią się dziury i trzeba będzie go wymienić – a to wiąże się z o wiele większymi kosztami.

Farba na ocynk – czym się kierować przy wyborze?

Warto pamiętać, że tak samo jak w przypadku innych rodzajów pokrycia, na stan i żywotność dachu z blachy ocynkowanej mają wpływ różne czynniki. Do jego uszkodzenia przyczyniają się trudne warunki atmosferyczne: opady, kwaśne deszcze, wilgotny klimat, a czasami także drastyczne różnice temperatur. Na blaszany dach stale oddziałuje też promieniowanie UV, które z biegiem lat będzie powodować stopniowe odbarwienie pokrycia.

Aby zabezpieczyć dach przed zniszczeniem, dobra farba na ocynk powinna zapewniać:
 

 • ochronę przed wodą – wilgoć jest najbardziej dotkliwym czynnikiem, który powoduje powstawanie ognisk korozji. Wodoodporna powłoka farby do blach ocynkowanych zminimalizuje dopływ wilgoci, a dzięki temu spowolni rozwój rdzy;
   

 • ochronę przed promieniowaniem UV – farba nie powinna pękać pod wpływem słońca czy zmiany temperatur;
   

 • ochronę przed rdzą – wybierz taki produkt, który oprócz wodoodpornej formuły ma w swoim składzie substancje o właściwościach przeciwkorozyjnych, np. farbę RAFIL Do Bram i Ogrodzeń;
   

 • ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi – wszelkie ubytki w warstwie farby pozwalają wilgoci dotrzeć do warstwy metalu. Do malowania blachy cynkowanej wybierz produkt o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, który tworzy trwałą i elastyczną powłokę;
   

 • skład i formułę przyjazną środowisku – najlepiej sprawdzi się emulsja wodorozcieńczalna, którą możesz nakładać bezpiecznie bez specjalnych masek ochronnych.

 

Warto wiedzieć

Do malowania blach ocynkowanych nie nadają się emulsje olejne. Wchodzą one w reakcję z ich zewnętrzną warstwą, co powoduje utratę przyczepności i niską trwałość powłoki.
 

Malowanie dachu z blachy ocynkowanej – jaką farbę wybrać?

Oprócz właściwości ochronnych farba na blachę ocynkowaną powinna cechować się wysoką wydajnością i przystępną ceną. Dach ma przecież sporą powierzchnię, dlatego ilość zużytego materiału i jego koszt nie pozostają bez znaczenia. 

Optymalnym rozwiązaniem będzie wysokiej jakości emulsja RAFIL Radach Farba Na Dach. Jest to farba do blach ocynkowanych, powierzchni ze stali i aluminium – dachów, rynien i parapetów zewnętrznych. Za jej wyborem przemawia wysoka wydajność na poziomie 12 m2/l i aż 8-letnia gwarancja ochrony.
 
Przy zakupie farby do ocynku weź pod uwagę to, że niektóre sposoby nakładania będą się wiązać z większym zużyciem materiału. Malowanie natryskowe to najmniej czasochłonny sposób malowania, ale z powodu niewielkiej precyzji nakładania trzeba się tu liczyć ze stratą części produktu. Jeśli zależy Ci na dokładności, do aplikacji farby użyj pędzla.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49