text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Drewniane ozdoby choinkowe – jak je zrobić? Poradnik krok po kroku

Święta Bożego Narodzenia już za rogiem, a wraz z nimi cały przyjemny rozgardiasz przygotowań. Jednym z przyjemniejszych tematów jest dekorowanie choinki. A gdyby tak postawić na drewniane ozdoby choinkowe? Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i jak wykonać je samodzielnie.

Ozdoby świąteczne z drewna – niepowtarzalny klimat w Twoim domu

Choć przez lata najpopularniejsze bombki wykonane były ze szkła, to obecnie poszukiwane są inne, mniej typowe rozwiązania. Jednym z nich są ozdoby bożonarodzeniowe z drewna, które możesz nie tylko kupić, ale i wykonać własnoręcznie, co sprawi Ci większą satysfakcję.
 

Mimo że niektórym wydaje się, że drewniane ozdoby choinkowe to odkrycie ostatnich lat, tak naprawdę bombki w takiej formie znane są już od dawna. Niegdyś choinka ozdabiana była słodyczami, owocami, ozdobami z papieru i bombkami wykonanymi właśnie z drewna. Drewno jako materiał ogólnodostępny pozwalało na różne rozwiązania i tworzenie ciekawych ozdób.

Obecnie dekoracje z drewna wracają do łask i coraz chętnie zdobią świąteczne drzewka. Są nie tylko efektowne, ale i praktyczniejsze niż bombki szklane. Nie ma szans, żeby się stłukły, nawet w domu, w którym królują dzieci czy niesforne zwierzęta. Odpowiednio przechowywane ozdoby z drewna mogą przetrwać wiele sezonów.
 

Jakie drewno najlepiej wybrać do przygotowania ozdób choinkowych? Łatwo dostępne oraz przystępne cenowo jest drewno sosnowe. Dzięki temu, że jest miękkie, nie powinno sprawiać problemów przy cięciu oraz obróbce. Sosna wymaga jednak zabezpieczenia, gdyż na niechronionym drewnie mogą powstawać rysy, a z czasem materiał może też żółknąć. Ze względu na swoją cenę nadaje się do różnych eksperymentów. Postaw na ozdoby, które nie wychodzą z mody – gwiazdki, aniołki lub drewniane choinki.

Ozdoby świąteczne z drewna krok po kroku

Przygotowanie drewnianych ozdób choinkowych rozpocznij od wyboru idealnego kształtu. Kieruj się nie tylko preferencjami, ale i umiejętnościami manualnymi, które posiadasz. Dla bardziej doświadczonych możliwe jest wykonanie skomplikowanych kształtów, na początek warto wybrać prostą formę, na przykład gwiazdkę.
 

Przygotuj szablon, według którego stworzysz ozdobę. Narysuj go na sztywnym papierze, a następnie wytnij precyzyjnie nożyczkami. Przypnij szablon do kawałka drewna, na przykład za pomocą szpilek. W kolejnym kroku użyj pilarki, wyrzynarki lub piłki do drewna – zależy, jakim sprzętem dysponujesz i jak gruby kawałek drewna posiadasz. Z przypiętym szablonem wytnij precyzyjnie pożądany kształt.

Kształt wycięty? Świetnie! Teraz z pomocą papieru ściernego wygładź materiał, tak by dekoracja z drewna prezentowała się jak najkorzystniej. Ostatnim krokiem jest wykonanie otworu z pomocą gwoździa lub wiertarki z cienkim wiertłem. W końcu możesz przystąpić do malowania.

Zabezpiecz swoje drewniane ozdoby na choinkę

By wykonane własnoręcznie ozdoby bożonarodzeniowe z drewna cieszyły oko jak najdłużej, warto je odpowiednio zabezpieczyć. Za pomocą Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej marki VIDARON odżywisz materiał, wzmocnisz strukturę drewna oraz podkreślisz jej naturalne piękno. Dzięki zastosowaniu lakierobejcy do drewna ozdoby świąteczne będą prezentowały się pięknie, ponieważ produkt ten tworzy na powierzchni drewna trwałą i elastyczną powłokę odporną na plamy.
 

Jak zabezpieczyć ozdoby świąteczne z drewna? Ze względu na niewielki rozmiar dekoracji świątecznych najlepiej wybrać nieduży pędzel, który pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Drewniane ozdoby choinkowe to ciekawe rozwiązanie i pomysł, by we własnym domu stworzyć niepowtarzalne dekoracje świąteczne. To nie tylko sposób na stworzenie unikalnego drzewka bożonarodzeniowego, ale i frajda dla osób lubiących majsterkować.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49