text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Malowanie ścian po usunięciu tapety – wszystkie etapy prac

Tapeta to ciekawy sposób na aranżację wnętrz, ale z czasem może wydawać się zbyt przytłaczająca, zbierać sporo kurzu lub po prostu jej wzór przestanie być interesujący dla mieszkańców. Wówczas rozwiązaniem jest usunięcie tapety i pomalowanie ścian farbą. Jak się do tego zabrać, by efekt był satysfakcjonujący?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak usunąć tapetę ze ściany,

  • jak usunąć klej po tapecie i wstępnie przygotować ścianę do malowania,

  • jak przygotować ścianę do malowania,

  • w jaki sposób gruntować i malować ściany po usunięciu tapety?

Jak usunąć tapetę ze ściany?

Nim przystąpisz do szpachlowania ścian i kolejnych prac, niezbędne jest usunięcie niechcianej tapety. To etap, który ze względu na powstawanie zabrudzeń wymaga skrupulatnego przygotowania pomieszczenia. Rozpocznij od wyniesienia mebli do innego pokoju, a podłogi, kontakty, gniazdka czy parapety zabezpiecz folią malarską i taśmą. Do usunięcia tapety będziesz potrzebować następujących narzędzi:
 

  • nożyka introligatorskiego,

  • metalowej szpachelki,

  • papieru ściernego,

  • wiadra,

  • gąbki,

  • wałka,

  • szczotki lub pędzla.

Są dwa sposoby usuwania tapety – na sucho oraz na mokro. Usuwając tapetę na sucho, należy podważać ją szpachelką na rogu, a następnie zeskrobać ze ściany, jednak należy wziąć pod uwagę to, że można uszkodzić ścianę. Ten sposób jest bardzo pracochłonny i zajmuje sporo czasu.
 

Wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie to usuwanie tapety na mokro. Używa się do tego wody lub specjalnego preparatu. Aby usunąć tapetę w ten sposób, należy zwilżyć ją za pomocą namoczonej gąbki. Gdy dekoracja zmięknie, można usunąć ją ze ściany. Alternatywnym sposobem jest użycie spryskiwacza z wodą. Przygotuj się na to, że jeśli tapeta została przyklejona dużą ilością kleju, to zwilżenie będzie trzeba powtórzyć.
 

Metodą na przyspieszenie prac jest użycie zamiast zwykłej wody specjalnego preparatu. Nadaje się on do tapety każdego typu i ma postać koncentratu, który należy rozcieńczyć z wodą w zaleconych przez producenta proporcjach. Można również użyć parownicy.

Porada

Zrywając tapetę ze ściany, należy pilnować tego, by nie uszkodzić znajdującego się pod dekoracją tynku. W tym celu najlepiej usuwać wykończenie, chwytając je za górny róg i pociągając w dół pod niewielkim kątem. Dla ułatwienia można użyć nożyka i ponacinać tapetę w kilku miejscach.

Jak usunąć klej po tapecie i wstępnie przygotować ścianę do malowania?

Po usunięciu tapety na powierzchni ścian nadal może znajdować się klej, a w zasadzie jego resztki, których nie udało się usunąć wraz z tapetą. W celu przygotowania ściany do dalszego jej malowania warto postępować w następujący sposób:
 

  1. Zwilż pozostałości kleju wodą i zeskrob szpachelką – uważaj przy tym na to, aby nie uszkodzić tynku.
     

  2. Użyj papieru ściernego, za pomocą którego usuniesz klej i resztki tapet oraz oczyścisz podłoże z nagromadzonego kurzu i brudu.
     

  3. Zastosuj mydło malarskie i wodę w celu dokładnego oczyszczenia ściany. Pamiętaj, że umyte fragmenty ścian z pomocą mydła malarskiego należy wypłukać wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia.
     

Po wyschnięciu możesz zastanowić się, czym gruntować ściany i jak malować, by efekt był jak najbardziej zadowalający.

Jak przygotować ścianę do malowania?

Po tym, jak ściana zostanie oczyszczona z tapety oraz pozostającego na niej kleju, należy ocenić jej stan i zdecydować, czy konieczne są prace naprawcze. Najpierw wyrównaj wszelkie grudki i zgrubienia na powierzchni ściany. Przydatny do tego będzie papier ścierny o odpowiedniej grubości – przed zakupem sprawdź gradację papieru ściernego, by wybrać ten, który pozwoli się uporać z nierównościami w najefektywniejszy sposób.
 

Papiery ścierne można podzielić na drobno- oraz gruboziarniste. Oznaczenie poziomu ziarnistości zwykłe znajduje się na spodzie taśmy lub arkusza. Im wartość jest wyższa, tym drobniejsze jest ziarno użyte do produkcji papieru ściernego.
 

Po użyciu papieru ściernego i wyrównaniu nierówności usuń ze ściany powstały pył. Jeśli natomiast zauważysz na ścianie plamki pleśni lub grzybów, wówczas usuń je z pomocą dedykowanego preparatu. Na późniejszym etapie możesz użyć także specjalnej farby przeznaczonej do trudnych powierzchni MAGNAT Zacieki Plamy, która zabezpiecza przed rozwojem grzybów oraz w sytuacji, gdy pojawiłyby się trudne plamy czy zacieki.
 

Po tych zabiegach umyj raz jeszcze ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub delikatnego detergentu i spłucz ją czystą wodą, pozostawiając do wyschnięcia. Zabieg ten zapewni doskonałą przyczepność farby do podłoża. Następnie zauważone rysy i ubytki usuń z pomocą masy szpachlowej i szpachli do ścian.
 

Jak szpachlować ściany? Najlepiej z użyciem masy naprawczej ŚNIEŻKA Acryl-Putz® LT22 Light. Produkt ten to śnieżnobiała, gotowa do użycia masa naprawcza stworzona na bazie ultralekkich wypełniaczy, które mają szerokie spektrum zastosowań. Polecana jest szczególnie do pojedynczych napraw: wypełnianie ubytków, pęknięcia i rys – bez względu na rodzaj podłoża. Nierówności należy uzupełniać zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawić do wyschnięcia. Na koniec użyj papieru ściernego i wyrównać z jego pomocą powierzchnię ścian.

W jaki sposób gruntować i malować ściany po usunięciu tapety?

W przypadku ominięcia etapu gruntowania podłoża gruntem specjalistycznym można skupić się na aplikacji gruntu pod farbę. Grunt przed malowaniem to metoda na wzmocnienie podłoża i uzyskanie jednolitego koloru ścian. W celu przeprowadzenia tego etapu prac warto zakupić produkt ŚNIEŻKA Acryl-Putz® GU40 Grunt Polimerowy Uniwersalny.
 

Jest to środek zwiększający przyczepność podłoża oraz sprawiający, że nakładane później wyroby prawidłowo wysychają. Formuła produktu oparta na polimerach zapobiega szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Powierzchnia ścian po nałożeniu gruntu jest lekko satynowa, transparentna, przepuszczalna dla pary wodnej – środek wnika do wewnątrz i wiąże luźne kruszywa.
 

Preparat gruntujący najlepiej nakładać pędzlem, wałkiem lub za pomocą natrysku hydrodynamicznego. Po aplikacji jednej lub dwóch warstw pozostaw ściany do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.

Po wyschnięciu gruntu można zabrać się do malowania ścian. Do wyboru masz między innymi farby ceramiczne, lateksowe oraz akrylowe. Na opakowaniu każdego z produktów znajdziesz instrukcję, jak malować, ile warstw farby należy nałożyć i w jakich odstępach czasowych, a także jakich narzędzi najlepiej użyć.
 

Pamiętaj, by rozpocząć od malowania sufitu, a następnie pokrywać farbą ściany. Same ściany warto malować, począwszy od miejsc trudno dostępnych, takich jak narożniki, kąty czy okolice parapetów, a dopiero później przejść do większych obszarów. Taka kolejność pozwoli Ci osiągnąć najlepszy rezultat.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł