text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak zrobić skrzynkę na listy? Instruktaż krok po kroku

Lubisz majsterkować i zastanawiasz się, jak zrobić skrzynkę na listy? Skorzystaj z naszego poradnika. Pokażemy Ci, jak krok po kroku wykonać prostą, ale efektowną drewnianą skrzynkę na listy.

Jak zrobić skrzynkę na listy – lista materiałów

Skrzynka na listy typu zrób to sam to świetny pomysł na oryginalny prezent dla znajomych lub praktyczną ozdobę Twojego domu. Skrzynka jest łatwa w wykonaniu, a jej dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego wykończenia. Możesz zaimpregnować drewno i podkreślić jego naturalny urok lub pomalować je lakierem ochronnym, np. w wersji z połyskiem. Do wykonania drewnianego projektu nie potrzebujesz dużo czasu i specjalistycznych narzędzi. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz.
 

Czego potrzebujesz, aby zrobić skrzynkę na listy? W pierwszej kolejności naszkicuj projekt i oblicz, jakiej długości deski są Ci potrzebne. Nasza skrzynka ma 40 cm wysokości, 25 cm szerokości i 15 cm głębokości. Do jej wykonania potrzebujemy:

Skrzynka na listy – zrób to sam krok po kroku

 

Krok 1. Dotnij lub zamów deski na wymiar. Staraj się używać oczyszczonego i wyszlifowanego drewna. Na tym etapie możesz już zabezpieczyć deski od ich wewnętrznej strony, ponieważ po zmontowaniu skrzynki będzie to utrudnione.
 

Krok 2. Połącz ze sobą wszystkie deski, aby stworzyć prostokątną skrzynkę. Używaj ocynkowanych śrub, które nie będą rdzewieć. Jeśli chcesz urozmaicić projekt, zetnij boki skrzynki pod kątem i skróć jeszcze przednią deskę. Przymocuj skośny daszek skrzynki. Stworzysz dzięki temu zamknięcie ustawione pod kątem.
 

Krok 3. Zauważ, że przednia deska w naszym projekcie jest krótsza o 5 cm od deski z tyłu. Jeśli połączyłeś całość w prostokątną skrzynkę, ta kilkucentymetrowa różnica stworzyła szparę, przez którą listonosz będzie mógł wsuwać listy do skrzynki.
 

Krok 4. Czas zamontować daszek, czyli zamknięcie skrzynki. Użyj do tego dwóch zawiasów, które sprawią, że Twoje skrzynka na listy będzie miała uchylną górę i łatwo wyjmiesz z niej korespondencję.
 

Krok 5. Jeśli Twój projekt jest już skończony, nie zapomnij o odpowiednim wykończeniu drewna. Malowanie to ważna czynność, która pozwoli chronić Twoją skrzynkę i nada jej ciekawy wygląd.

Skrzynka na listy DIY – wykończenie


Drewniana skrzynka na listy typu zrób to sam potrzebuje odpowiedniego zaimpregnowania.

Jako pierwszy krok należy zastosować preparat gruntujący, który przygotuje podłoże pod późniejszą impregnację. Odpowiednim do tego produktem będzie VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący. Pomoże wzmocnić i zabezpieczyć drewno przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiegnie biokorozji. Po nałożeniu takiego podkładu jako kolejny krok najlepiej zastosować impregnat w wybranym kolorze. Świetnie sprawdzi się tu np. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Wzmacnia i ozdabia drewno, podkreślając jego naturalne piękno. Chroni też skrzynkę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, wody czy mrozu. Produkt tworzy powłokę odporną na siniznę, grzyby pleśniowe i glony, dzięki czemu skrzynka nie ulega szybkiemu zniszczeniu.
 

Jeśli wolisz inne rozwiązania, wypróbuj VIDARON Lakier Zewnętrzny. Produkt także świetnie zabezpiecza powierzchnię. Tworzy trwałą, elastyczną i, co najważniejsze, wodoodporną powłokę. Twoja skrzynka na listy po pomalowaniu będzie miała zapewnioną nie tylko podwyższoną odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, ale i ochronę przed słońcem, deszczem, śniegiem i mrozem. Lakier tworzy efekt bezbarwnego satynowego połysku.
 

Zastanawiasz się, jak zrobić skrzynkę na listy? Z naszym poradnikiem stworzysz ją krok po kroku. Skompletuj odpowiednie deski i zastanów się, które wykończenie drewnianych powierzchni będzie dla Ciebie najlepsze. Do wyboru masz impregnaty w kilkunastu kolorach oraz bezbarwne lakiery. Zawieś swoje dzieło przed domem lub np. podaruj bliskim z okazji przeprowadzki!

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł