Dla wielu osób przy okazji każdego remontu standardową praktyką jest zakup nowych narzędzi malarskich. Tymczasem niejednokrotnie, by doprowadzić do porządku pędzel czy wałek do malowania, wystarczy odrobina zaangażowania. O czym warto pamiętać, by narzędzia malarskie pozostały w dobrym stanie na dłużej?
Z tego artykułu dowiesz się:
w jaki sposób stosować rozpuszczalniki do farb,
jak czyścić farby i pędzle z farby wodorozcieńczalnej,
o jakich trikach warto pamiętać, żeby usprawnić czyszczenie narzędzi malarskich.
Jak i kiedy stosować rozpuszczalniki do farb?
Farby alkidowe, silikonowe oraz alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi, znane jako olejne, można usunąć z pędzli i wałków wyłącznie za pomocą rozpuszczalnika. Są one przeznaczone do malowania powierzchni znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz, nie tylko ścian, ale także bram, drzwi, mebli czy maszyn. Do jej budowy użyto rozpuszczalnika zależnego od budowy farby, aby farba utrzymała trwałość w zmiennych warunkach atmosferycznych i była odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Z tego względu, by usunąć je z pędzli i wałków malarskich, trzeba użyć specjalnego środka, czyli rozpuszczalnika, który jest dedykowany do danego produktu. Zazwyczaj taka informacja znajduje się na etykiecie produktu.
Żeby oczyścić narzędzia malarskie z farby rozpuszczalnikowej, najpierw musisz usunąć jej resztki za pomocą gazety lub papierowego ręcznika. Następnie przygotuj czysty pojemnik, najlepiej słoik (ewentualnie miskę), włóż do niego pędzel lub wałek i pozostaw na co najmniej dobę. Po tym czasie narzędzia malarskie wystarczy przemyć ciepłą wodą z mydłem, żeby usunąć pozostałości farby. Pamiętaj, że zużytego rozpuszczalnika nie można wylać bezpośrednio do zlewu – umieść go w osobnym, zamkniętym pojemniku i wyrzuć razem z nim.
Porada eksperta
Nie każde narzędzie malarskie nadaje się do malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Nie powinno się używać do tego między innymi wałków gąbczastych, ponieważ rozpuszczalnik może wejść w reakcję z ich syntetycznym poszyciem.
Farby wodorozcieńczalne: podstawowe wskazówki dotyczące czyszczenia
Farby akrylowe i emulsyjne można rozcieńczać wodą, ponieważ to właśnie ona dominuje w ich składzie i dlatego produkty te są stosunkowo proste do usunięcia z wałków czy pędzli.
Farby wodorozcieńczalne są stosowane przede wszystkim do wykańczania wnętrz, więc z pewnością wielokrotnie miałeś z nimi do czynienia. Wałki i pędzle użyte do nakładania (np. dedykowany do farb tego typu MAGNAT Pędzel Prosty) możesz wyczyścić stosunkowo łatwo. Do tego celu potrzebujesz po prostu ciepłej wody z mydłem, która powinna poradzić sobie z nawet intensywnymi zabrudzeniami.
„Ciepła” to słowo klucz, ponieważ woda o zbyt niskiej temperaturze nie usunie skutecznie farby, zbyt gorąca natomiast może sprawić, że farba jeszcze silniej zwiąże się z włóknami i czyszczenie będzie znacznie trudniejsze. Przed myciem warto usunąć nadmiar farby z narzędzi za pomocą papierowego ręcznika lub gazety, zwłaszcza gdy jest zaschnięta.
W drugim przypadku przed myciem umieść pędzel lub wałek malarski w wodzie na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Jeśli czyścisz wałek, pamiętaj, by go rozkręcić i usunąć farbę z trudno dostępnych miejsc i rękojeści. Po wyjęciu farba powinna schodzić bez trudu.
Pielęgnacja wałków i pędzli malarskich: przydatne wskazówki
Czyszczenie narzędzi malarskich wymaga niewielkiego zaangażowania i przynosi duże oszczędności, dzięki którym wałki i pędzle malarskie będą Ci służyć przez długi czas. O czym jeszcze warto pamiętać, chcąc doprowadzić je do porządku?
-
Czyść je przed malowaniem: zarówno zupełnie nowe, jak i używane wałki i pędzle mogą być zabrudzone pyłem lub luźnymi włóknami, dlatego przed rozpoczęciem malowania warto je przepłukać i wysuszyć. W przypadku wałków strukturalnych, z długim włosiem, dobrym pomysłem jest też oklejenie suchego wałka delikatną taśmą klejącą, która pozwoli usunąć pozostałości włókien.
-
Chroń przed wyschnięciem: malowanie często wymaga przerw, zazwyczaj kilkugodzinnych. Możesz umyć wałki i pędzle od razu po zakończeniu malowania i poczekać, by wyschły, lub po prostu zapobiec wysychaniu farby na ich powierzchni. W tym celu w okresie między kolejnym malowaniem trzymaj je w szczelnie zamkniętych plastikowych woreczkach. Niektóre pędzle posiadają oryginalne opakowanie, które nie tylko służy jako informacja etykieta, ale również do przechowywania go już po umyciu a to chroni go przed odkształceniem się włókien.
-
Pamiętaj o bezpiecznym namaczaniu: zarówno pędzle, jak i wałki wymagają namoczenia przed ostatecznym czyszczeniem. W przypadku pędzli musisz pamiętać, żeby do wody włożyć wyłącznie włosie, bez drewnianych rączek i metalowych spoiw, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wody czy rozpuszczalnika.