text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Farba lateksowa – co warto o niej wiedzieć?

Malowanie ścian to najłatwiejszy sposób na odświeżenie wnętrz i zmianę wystroju otoczenia. Jednymi z najczęściej wybieranych emulsji do tego celu są farby lateksowe. Czym są, jakie mają właściwości i jak nimi malować? Poznaj właściwości farb lateksowych!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest farba lateksowa,

 • jak malować farbą lateksową,

 • czy lateksowa farba do kuchni i łazienki to dobry wybór.

Co to jest farba lateksowa?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać farbę lateksową, czy też akrylową. Farby lateksowe dzięki zwiększonej zawartości emulsji żywicznych cechują się lepszymi właściwościami, większą gładkością i łatwiejszym nakładaniem. Dawniej farby lateksowe faktycznie zawierały żywice kauczukowe, obecnie jednak w ich składzie nie ma lateksu, a nazwa ma po prostu podkreślać podobne właściwości tych preparatów.

Jakie zatem korzyści przynosi malowanie farbą lateksową?
 
 • Preparaty lateksowe są najczęściej odporne na zmywanie i szorowanie, dzięki czemu można z nich usuwać rozmaite zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia powłoki malarskiej lub koloru.
   

 • Najlepsze lateksowe farby do ścian, jak np. MAGNAT Creative, są plamoodporne, hydrofobowe i oleofobowe, dzięki czemu tłuste i płynne zabrudzenia pozostają na ich powierzchni, zamiast wnikać w strukturę ścian, co zapobiega trwałemu zaplamieniu powłok malarskich.
   

 • Powłoki tworzone przez farby lateksowe są przepuszczalne, więc pozwalają ścianom oddychać.
   

 • Malowanie farbami lateksowymi jest bezpieczne dla zdrowia, a niektóre z nich, wyróżniają się niską zawartością lotnych związków organicznych (LZO).

Jak malować farbą lateksową?

Malowanie farbą lateksową należy rozpocząć od wyboru koloru. Na szczęście pod tym względem odnalezienie idealnej barwy nie jest trudne, ponieważ najlepsze farby do ścian dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej – np. ŚNIEŻKA Plamoodporna oferuje 48 odcieni, a MAGNAT Creative aż 56. Jasne barwy będą pięknie uzupełniały klasyczne wnętrza, optycznie powiększając przestrzeń, a ciemniejsze i te bardziej zdecydowane sprawdzą się w nowoczesnych, niepowtarzalnych aranżacjach.

Do malowania farbą lateksową wystarczą podstawowe narzędzia ręczne: wałek o odpowiedniej długości włosia (takie informacje zawsze są podane na opakowaniu farby) oraz wąski pędzel do nanoszenia preparatu w trudno dostępne miejsca. 

Porada

Najlepiej zaopatrzyć się w wałek do farby lateksowej na teleskopowym wysięgniku, dzięki któremu malowanie wyższych partii ścian i sufitów będzie łatwiejsze.

Farby lateksowe cechują się dobrym kryciem, dlatego najczęściej wystarczy nałożyć dwie warstwy na ścianę, by zyskać jednolite i odpowiednio intensywne wybarwienie. Co istotne, farba lateksowa nie chlapie i łatwo się ją rozprowadza po pionowych powierzchniach.

Czy lateksowa farba do kuchni i łazienki to dobry wybór?

Ze względu na doskonałe właściwości preparaty lateksowe są odpowiednimi farbami do kuchni. Tworzone przez nie powłoki malarskie są odporne na uciążliwe zabrudzenia z oleju, warzyw i sosów. Co więcej, wśród farb emulsyjnych wyróżnia się specjalistyczne produkty przeznaczone do kuchni i łazienek, których powłoki wykazują się dodatkowo odpornością na wilgoć, rozwój grzybów i pleśni. Takim produktem w portfolio MAGNAT jest kolekcja MAGNAT Creative Kitchen&Bathroom.


Farby lateksowe sprawdzają się zatem we wszystkich wnętrzach domowych, a ponieważ malowanie nimi jest proste i daje długotrwałe efekty, dla wielu są to jedne z lepszych farb do ścian dostępnych na rynku.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

 •  

  Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

 •  

  Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

 •  

  Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł