text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Czym powinna się charakteryzować farba do drewna na zewnątrz? Top 7 farb do drewna na zewnątrz

Szukasz wydajnego produktu, za pomocą którego odnowisz stare ogrodzenie albo pomalujesz altankę w ogrodzie? Wyjaśniamy, czym powinny wyróżniać się farby do drewna i jak wybrać odpowiedni produkt do różnych zastosowań. Prezentujemy też 7 najlepszych farb do drewna – sprawdź, która sprawdzi się w Twoim przypadku!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • przed czym powinna chronić farba do drewna na zewnątrz,

 • jakie są cechy dobrej farby do drewna na zewnątrz,

 • jakie są rodzaje farb do drewna odpowiednie do użytku w ogrodzie,

 • jakie są najlepsze farby do drewna na rynku i gdzie znajdą zastosowanie.

Przed czym chroni zewnętrzna farba do drewna?

Drewno to wdzięczny materiał, który chętnie wykorzystujemy w ogrodzie – ładnie komponuje się z naturalnym otoczeniem i jest łatwe w montażu. Jednak drewniane ławki, pergole i płoty wymagają regularnej konserwacji, np. przy pomocy impregnatu. W przeciwnym wypadku utracą z czasem nie tylko swój piękny wygląd, ale i wytrzymałość. 
 

Niezaimpregnowane drewno może stać się niebezpieczne – na przykład dla bawiących się dzieci, jeśli korzystają z zaniedbanej huśtawki lub drabinki. Drewniane konstrukcje, w których rozwinęła się pleśń lub grzyby, są też szkodliwe dla maluchów ze skłonnością do alergii lub astmy. Aby temu zapobiec, zabawki znajdujące się w ogrodzie trzeba koniecznie zabezpieczyć farbą do drewna na zewnątrz.
 

Przed jakimi czynnikami należy zabezpieczyć drewno? Poprawnie przeprowadzona impregnacja powinna zapobiegać:
 

 • wnikaniu wilgoci w strukturę drewna,

 • Szkodliwemu wpływowi promieni UV i różnic temperatur, 

 • Rozwojowi bakterii, grzybów, pleśni i sinizny,

 • inwazji szkodników – owadów niszczących drewno, np. korników.

Warto wiedzieć

Korozja biologiczna, nazywana również biokorozją, to ogół naturalnych procesów powodujących rozkład drewna – na każdym etapie od wzrostu drzewa po jego finalne wykorzystanie przez człowieka.
 

Dobra farba do drewna na zewnątrz – najważniejsze cechy

Aby farba do drewna na zewnątrz właściwie zabezpieczała ten materiał przed wymienionymi czynnikami, powinna:
 

 • tworzyć elastyczną powłokę – w efekcie farba nie będzie pękać i się łuszczyć, 

 • być odporna na promienie UV i warunki atmosferyczne,

 • tworzyć powłokę odporną na siniznę, pleśń i glony.


Przy wyborze farby nie bez znaczenia jest też wygląd drewna po pomalowaniu. Niektóre preparaty oferują naturalną, półprzezroczystą powłokę o matowym (jak impregnaty do drewna) lub błyszczącym wykończeniu (jak lakierobejce). Oba typy produktów podkreślają rysunek słojów, nadając bardzo naturalny wygląd. Jeśli zaś zależy Ci na pełnym kryciu, najlepiej sprawdzi się emalia akrylowa lub olejno-ftalowa.
 

Ogrodzenia, konstrukcje drewniane, pergole, mała architektura ogrodowa – powierzchnia tych elementów jest dość duża, więc do ich malowania potrzeba zwykle sporej ilości farby. Dlatego przy wyborze produktu warto zwrócić też uwagę na jego wydajność i łatwość nakładania. 

Porada eksperta

Cena i wydajność to istotne czynniki przy wyborze farby do drewna, ale nie najważniejsze. Weź je pod uwagę, ale na pierwszym miejscu kieruj się jakością produktu. Drewno to materiał, który bez warstwy ochronnej szybko ulega zniszczeniu. Farba wysokiej jakości może znacząco przedłużyć życie drewnianych przedmiotów – a to oznacza oszczędność i mniej pracy w przyszłości.

Rodzaje zewnętrznych farb do drewna – porównanie

W sprzedaży są dostępne farby zewnętrzne do drewna, które różnią się składem, stopniem ochrony oraz wykończeniem. Najważniejsze z nich to:
 

 • impregnaty do drewna, które głęboko penetrują strukturę drewna i wzmacniają ją, z wysoką skutecznością chroniąc przed wnikaniem wilgoci, promieniami UV, rozwojem pleśni i grzybów oraz próchnieniem. Impregnat – dostępny z szerokiej gamie kolorów – tworzy półprzezroczystą powłokę, która podkreśla naturalny wygląd drewna i rysunek słojów. Przed nałożeniem produktu powłokotwórczego trzeba pamiętać o zastosowaniu impregnatu gruntującego, który zapewni deskom pełną ochronę biologiczną;
   

 • lakierobejce, które łączą funkcję ochronną i dekoracyjną. Tworzą na powierzchni drewna trwałą powłokę o wysokiej odporności na ścieranie, warunki atmosferyczne i wilgoć. Lakierobejce także podkreślają naturalny rysunek drewna, ale pozostawiają efektowne, błyszczące wykończenie. Szeroki wybór odcieni pozwala wykorzystać ten produkt w wielu aranżacjach;
   

 • lakiery do drewna – zabezpieczają powierzchnię drewna za pomocą transparentnej, błyszczącej powłoki odpornej na wodę. Lakier zewnętrzny do zastosowania w ogrodzie chroni drewno nie tylko przed wilgocią, ale i promieniami UV i zmianami temperatury. Warstwa lakieru jest też odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne;
   

 • emalie akrylowe – ten rodzaj wodorozcieńczalnych farb do drewna zapewnia pełne krycie w jednym z wielu dostępnych kolorów. Emalie akrylowe mają bezpieczny skład i bardzo łagodny zapach, dzięki czemu nadają się do malowania drewnianych zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci.
   

Impregnat do drewna Lakierobejca Zewnętrzny lakier do drewna Emalia akrylowa
Trwała, elastyczna powłoka zabezpiecza drewno od wewnątrz w połączeniu z impregnatem gruntującym chroni drewno od wewnątrz tak tak
Odporna na siniznę i pleśń tak nie
Odporna na promienie UV i warunki atmosferyczne tak
Kryjąca nie tak
Wykończenie mat połysk mat / połysk

Top 7 farb do drewna na zewnątrz – ranking farb

 1. 1. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy

  Impregnat Powłokotwórczy VIDARON w jednej z 14 wersji kolorystycznych to najlepszy produkt do malowania drewnianych płotów, elementów elewacji, altan czy pergoli. Dzięki dodatkowi Teflon® surface protector impregnat do drewna tworzy powłokę, która zabezpiecza drewno przed wilgocią, promieniami UV i innymi czynnikami atmosferycznymi. Głęboko wnika w strukturę i chroni przed rozwojem sinizny, pleśni i glonów.
   

  Warto wiedzieć

  W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON, Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy w pełni zabezpiecza drewno. Producent zapewnia Gwarancję Skutecznej Ochrony na drewno zabezpieczone w ten sposób, aż przez 6 lat od daty zakupu preparatów.


   

 2. 2. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy

  Ogrodowy impregnat do drewna VIRADON sprawdzi się do ponownego malowania impregnowanej wcześniej powierzchni. Za jego pomocą szybko odnowisz drewniane ogrodzenie, bramę czy elementy dekoracyjne w ogrodzie. Duży atut tego produktu to krótki czas schnięcia – powierzchnia jest sucha w dotyku już po godzinie od malowania.

   

 3. 3. VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna

  Lakierobejca ochronno-dekoracyjna VIDARON to farba do drewna, która nadaje powierzchni piękny odcień z widocznym rysunkiem drewna i błyszczącym wykończeniem. Jest dostępna w kilkunastu kolorach. Produkt sprawdzi się wewnątrz i na zewnątrz – możesz malować nim ogrodowe ławki, ogrodzenie i altany, a także balustrady i meble. Lakierobejca zawiera dodatek Teflon® surface protector, który wzmacnia ochronę drewna.
   

 4. 4. VIDARON Lakier Zewnętrzny

  Ten bezbarwny lakier nada powierzchni drzwi, mebli ogrodowych i elementów elewacji efektowne, satynowe wykończenie. Jest dostępny w dwóch wariantach wykończenia: połysk oraz satynowy połysk. Pomalowane nim drewno zabezpiecza wodoodporna, elastyczna powłoka. Dzięki jej wysokiej trwałości efekt dekoracyjny i ochronny utrzymują się na długo. Zaletą lakierów VIDARON jest możliwość wygodnej aplikacji metodą natryskową.
   

 5. 5. Śnieżka Drewkorn® Expert Impregnat Ochronno-Dekoracyjny

  Impregnat Śnieżka Drewkorn ma w swoim składzie wosk, który głęboko penetruje drewno i blokuje wnikanie wilgoci w jego strukturę.  Jest dostępny w 9 kolorach – od klasycznej sosny, przez mahoń, po palisander i teak. Pomalowana powierzchnia ma estetyczne, matowe wykończenie z widocznym rysunkiem słojów.
   

  6. Śnieżka Lakierobejca Expert Ochronno-Dekoracyjna

  Lakierobejca ochronno-dekoracyjna Śnieżka tworzy lekko błyszczącą powłokę, która podkreśla naturalne piękno drewna. Jednocześnie doskonale zabezpiecza przed śniegiem, deszczem i promieniowaniem UV.
  ​​​​​​

 6. 7. Śnieżka Supermal® Emalia Akrylowa

  Masz w ogrodzie drewniane zabawki i konstrukcje, z których korzystają dzieci? Do malowania wyposażenia placów zabaw polecamy wodorozcieńczalną emalię akrylową Śnieżka. Oprócz bezpiecznego składu jej zaletą jest duży wybór kolorów i stuprocentowe krycie. Śnieżka Supermal® to emalia do drewna i metalu – dzięki niej bez trudu pokryjesz kolorem także śruby czy wkręty łączące drewniane elementy.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

 •  

  Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

 •  

  Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

 •  

  Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł