text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? - porady eksperta

Tłuste plamy na ścianach sprawiają wiele problemów. To jeden z najtrudniejszych rodzajów plam. Tłuszcz przenika przez wszystkie warstwy powłoki malarskiej, tynk, czasami dociera do muru. Jak je usunąć? Przedstawiamy krótki poradnik.

Tłuste plamy mogą powstać na wiele sposobów, najczęściej dzieje się to przez zachlapanie ściany olejem lub gdy oprzemy się o nią zatłuszczoną częścią ciała lub dotkniemy zabrudzonym przedmiotem. Tłuste plamy równie często zostawiają dzieci i zwierzęta – małe, wszędobylskie rączki i łapy zostawiają ślady swojej bytności.

Nieładne, tłuste plamy powstają niekiedy tam, gdzie przebiegają kable elektryczne w ścianie, jeśli są one położone zbyt płytko. Najbardziej narażone za zatłuszczenie są ściany w kuchni, jadalni, pokoju dziecięcym, ściany w przedpokoju.

Jak wyczyścić tłuste plamy na ścianie, gdy dojdzie do zabrudzenia? Najlepiej działać szybko, tak, żeby tłuszcz nie miał czasu na wsiąknięcie w głębsze warstwy i dotarcie do muru. Czym zmyć tłuszcz? Metoda usuwania plam w dużej mierze zależy od rodzaju zabrudzonej powłoki oraz czasu reakcji. Informację o sposobie usuwania plam możemy powinniśmy sprawdzić w karcie technicznej farby jaką pomalowana jest ściana. Najczęściej robimy to przy pomocy miękkiej, wilgotnej gąbki czy szmatki nasączonej detergentem. Duża ilość piany i ciepła woda pomogą rozpuścić tłuszcz. Niektóre powłoki są odporne na szorowanie i do walki z plamami możemy użyć także szczoteczki lub ostrej strony zmywaka, jednak zawsze należy wykonywać to bardzo lekko i rozważnie by nie uszkodzić powłoki malarskiej.

Gdy te standardowe sposoby się nie sprawdzą, nim chwycimy za wałek możemy spróbować domowych sposobów eksperymentalnych, które nieraz pozostają ostatnią deską ratunku.

Pianka do golenia

Tłustą plamę możesz próbować wywabić pianką do golenia. Posmaruj nią plamę i odczekaj 2-3 godziny. Po tym czasie przetrzyj ścianę wilgotną szmatką.

Płyn do mycia okien

Jeśli ściana pomalowana jest farbą lateksową lub akrylową możesz spryskać zaplamioną ścianę płynem do mycia szyb, poczekać kilkanaście minut, a następnie umyć ją ciepłą wodą.

Gdy żadna z tych metod nie okaże się całkowicie skuteczna, pozostaje malowanie.

Czy farba pokryje tłuste plamy na ścianie?

Próby malowania zabrudzonej ściany bez usunięcia tłuszczu najczęściej kończą się tym, że plama i tak zaczyna prześwitywać, a nowa powłoka może nawet zacząć się łuszczyć. Tłuste plamy na ścianie przed malowaniem trzeba zneutralizować. Sposobem na to jest farba Śnieżka Zacieki – Plamy, która powstała z myślą o takich właśnie sytuacjach. To akrylowa farba do ścian i sufitów, która izoluje wszelkie plamy i zabrudzenia, także tłuste. Można nią malować po nich bezpośrednio (tłuste plamy na ścianie od komina należy wcześniej oczyścić z cząstek niezwiązanych z podłożem). Śnieżka Zacieki - Plamy doskonale kryje i bardzo dobrze przyczepia się do podłoża. Bazowy kolor farby to biały, ale można ją barwić na dowolny kolor lub użyć jako farby podkładowej.

Farba na zacieki plamy Śnieżki sprawdzi się także we wspomnianym przypadku plam zostawionych przez kable. Właściwie nie ma na ten typ plam innego rozwiązania, które nie wymagałoby kucia ściany i mocowania kabli głębiej w murze.

Świadomość obecności na rynku farby Śnieżka Zacieki - Plamy pozwala spać spokojnie – w razie wypadku z tłuszczem w roli głównej nie musisz bardzo martwić się o los ściany. Wystarczy zamalować powstałą plamę i można zapomnieć o problemie.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

 •  

  Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

 •  

  Standard Courier delivery cost PLN 15.49

 •  

  Express delivery cost PLN 15.49

 •  

  Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49